Rodokmeny od mojedejiny.cz

Novinka v Budějovicích: studium filmové tvorby

Vzdělávají děti od první třídy po maturitu a letos přišli s lákavou novinkou: budějovická škola EDUCAnet nově nabízí obor zaměřený na filmovou tvorbu. První prváci už nastoupili. O tom, co všechno obor přináší, hovořil v rozhovoru pro časopis Barbar ředitel školy František Šoltés.
01. Prosinec 2023 - 00:28

Jak dlouho jste obor připravovali? A jak se shánějí v Českých Budějovicích kantoři?

Filmová tvorba, to byl náš dlouhodobý záměr. Filmařina je historicky s Budějovicemi spojená hlavně přes atraktivní filmové lokality a také slavné herce, kteří prošli zdejším divadlem – my jsme se rozhodli, že tu začneme vychovávat odborníky, kteří poznají film zevnitř, protože je to pro mnohé velmi lákavý svět. Důležitým partnerem je nám budějovická multimediální producentská společnost NuArt, která má zkušenosti s natáčením a zajišťuje z velké části praxi našich studentů.

Jaké množství hodin tvoří praxe?

Skoro padesát procent za celou dobu vzdělávání. Hodně se zaměřujeme na praktické dovednosti. Chceme, aby naše škola posílala do světa lidi, kteří mají znalosti nejen v teoretické rovině, ale něco skutečně umějí. Samozřejmě je středoškolské vzdělání jen jedním krokem na cestě k úspěchu, mělo by absolventa navést na další filmové školy, ať už vyšší odborné, nebo vysoké.

Jak se obor oficiálně nazývá?

Multimediální tvorba. Ale pro nás pracovně je to filmová tvorba, protože na ni se chceme zaměřit ze všeho nejvíc. Budeme připravovat budoucí scenáristy, kameramany i producenty, ale vedle toho se samozřejmě zaměříme také na fotografii nebo webdesign. Pracovali jsme na té myšlence asi dva roky, spousta papírování a příprav se završila letos v září, když do školy nastoupili prváci. Bohužel jsme dostali schválení od ministerstva až po řádném termínu přihlášek na střední školy, takže je v prvním roce méně studentů, ale teď už můžeme jet v plném provozu.

Kolik studentů budete přijímat do nového školního roku?

Maximálně dvacet. Chceme nabízet individuálnější přístup, a toho u přeplněné třídy nedosáhneme. Tím chceme být jiní.

Dlouhodobě provozujete základní školu i dva středoškolské obory, včetně gymnázia. V čem všem jste jiní?

Jiní jsme především v tom, že od začátku, a to už bude skoro dvacet let, jsou hlavním nástrojem pro výuku notebooky. A online přístup k informacím. Vedeme studenty k tomu, aby dokázali dobře pracovat s online nástroji, aby se zorientovali v prostředí plném nástrah, protože celý život se čím dál více digitalizuje. Nižší počty žáků jsou při snaze o kvalitní výuku nepostradatelné. Tímhle je zajímavá i naše základní škola – vnímáme ji jako klasickou s posílenou výukou IT. Nejpočetnější třída má u nás třináct dětí.

Proč jste se právě teď rozhodli pro filmovou tvorbu?

Protože na jihu Čech chyběla. Hledali jsme pro naše budoucí studenty nové příležitosti, chceme být školou, která otevírá nové možnosti – a tak jsme objevili cestu, ve které dokážeme být jedineční a prospěšní: Proč by se měli v tomto oboru vzdělávat děti v Praze, ale v Budějovicích to nejde? V prvním zářijovém týdnu nás přijel podpořit Pavel Trávníček, získáváme pozornost odborného světa, to je dobrý signál, že jsme se vydali po správné cestě.

Už jste to naznačil – čím budou absolventi oboru multimediální tvorba?

Naučí všechno ze světa filmu, s výjimkou herectví, tomu se věnovat nebudeme. Soustředíme se tak na kvalitní výuku scenáristiky, studenti si osvojí základy práce s kamerou, budou vědět, co všechno je potřeba poskládat, aby mohl vzniknout film. Samozřejmě je hodláme podporovat v tom, aby pak šli studovat dál, aby dosáhli co nejlepších výsledků – chceme hlavně nastartovat jejich motivaci, stát u začátků jejich kariéry.

Co dalšího teď chystáte?

Myslím, že se naše škola dostala do dobré kondice. V tuhle chvíli se chceme zaměřit na ještě větší zkvalitnění výuky, musíme se také poohlédnout po dalších prostorách – sídlíme na dvou adresách na Lannově třídě v Budějovicích a ani to nám už úplně nestačí. V loňském roce jsme otevřeli školní družinu, to jsou takové menší dílky, ale nakonec taky hodně důležité, protože se dokážeme postarat o děti i po vyučování. Aktivity studentů po výuce nás zajímají, prohlubujeme proto třeba zajímavý studentský projekt Multimediální dům Edison, ve kterém studenti vydávají časopis a připravují rozhlasové i televizní vysílání. Aby se dobře poznali, připravujeme adaptační kurzy a vyrážíme s nimi také po Evropě, podívali jsme se třeba do Krakova, navštívili jsme Chorvatsko a v letošním roce chystáme lyžařský zájezd v Rakousku a poznávací zájezd do Anglie.
 

Co umělá inteligence? Vstupuje už do vaší výuky?

Umělá inteligence bude neodmyslitelnou součástí společnosti. Jako škola zaměřená na nové technologie hledáme vhodné a správné užití – aby to bylo užití a nedocházelo ke zneužití. Všechny školy teď čelí tomu, že si žáci nějaké texty přisvojují, a v tom je to výzva nejen pro učitele, ale pro celou společnost, abychom si definovali, k čemu nám ten nástroj je a jak ho v dobrém využívat. Takže ano, vstupuje – a společně hledáme cestu, aby ten nástroj sloužil dobré věci.


 

EDUCAnet

Adresa: Lannova třída 1595/29a, České Budějovice, 370 01

Web: ceskebudejovice.educanet.cz

E-mail: ceskebudejovice@educanet.cz