Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

ŽENSKÝ SVĚT: Promiň, Andreji. Nejsme chodící dělohy

Příjmení v jakém tvaru by měla žena užívat? V kolika letech by měla mít první dítě a kolik by jich měla porodit? Jak dlouhý čas by měla být s dětmi na rodičovské dovolené? Jak dostupné budou jesle a školky? Podpoří někdo firmy v zavádění částečných úvazků vhodných pro rodiče s malými dětmi? Kdo o těchto otázkách, které se bytostně dotýkají žen, v českém veřejném prostoru diskutuje a rozhoduje? Experti. Politici. Muži.
Kateřina Hůlková, foto: ilustrační
08. Září 2020 - 14:28

Ty fotografie vždy obletí sociální média a zpravodajské weby rychlostí dostihového koně. Část publika se nad nimi ušklíbne, novinářky a špetka novinářů si napíšou několik štiplavých komentářů a tím to (většinou) skončí. O čem je řeč? Naposledy třeba o přehlídce tří kravaťáků a čtyř mužů v bílých pláštích pózujících při tiskové konferenci o českém porodnictví 21. století a o plánu na vybudování nového centra neonatologie v prostorách pražské Porodnice U Apolináře. Na fotografiích z tiskovky je sedm mužů a jediná žena – v roli moderátorky vystoupení českého premiéra a jeho komparsu v podobě ministra zdravotnictví, primáře a dalších porodníků. Fakt, že ústřední postavou v příbězích zrození nového života je žena – matka – rodička, ten politici, lékaři, ale často i média ignorují.

Úsměvným střípkem, který to dokládá, je úvod jednoho článku o překotném porodu Američanky Rose Patrickové. Podle editora webu Novinek byl porod „pořádně dramatický. Odehrál se totiž na parkovišti před nemocnicí a malého Naviho přivedl na svět sám otec. Pupeční šňůru mu podvázal rouškou. Článek se celý nese v podobném duchu, popisuje hrdinství tatínka, který sám porodil. Rose akorát na začátku praskla voda a na konci se vyjadřuje k výběru jména miminka.

Názory, které se líbí českému premiérovi ale už tak úsměvné nejsou. Při příležitosti tiskovky prezentoval na svém Facebooku výroky porodníka Antonína Pařízka z Porodnice U Apolináře o tom, v jakém věku by měly české ženy porodit své první dítě.

„(…) V dnešní době mají ženy své první dítě v průměru okolo 30. roku. Současná medicína je na tak vysoké úrovni, že porodnické výsledky jsou i u žen ve velmi pokročilém věku na stejné úrovni jako u žen mladých. Rozdíl je ovšem v tom, že dítě starší matku značně duševně a fyzicky vyčerpává, a proto většinou skončí pouze u jednoho dítěte. A to je z hlediska naší země nevýhodné. Proto je třeba podporovat všemi možnými nástroji, aby ženy rodily své první dítě mnohem dříve, než dosáhnou 30. roku svého života (optimální je věk okolo 24. roku života ženy).

Vypadá to, jakoby se i v tomto případě premiér řídil marketingovými průzkumy a podle nich upravoval svá veřejná vystoupení. Například podle průzkumu agentury Behavio, zaměřené na podvědomé myšlení, si víc než třetina Čechů myslí, že děti jsou naplněním života ženy. Ať už mají prvního potomka v „optimálním věku 24 let“, nebo později.

Lidé s tímto názorem taky častěji souhlasí s tím, že: živitelem rodiny má být muž, žena se stará o domácnost, homosexuálové nemají mít právo adoptovat děti a za určitých podmínek je žena spoluodpovědná za to, že ji někdo znásilnil. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji mj. na alza.cz

Předplatné můžete zakoupit na send.cz