Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

111 porovnání a 1 lágr

Kniha Když století městem proletí II. od Milana Bindera a Daniela Kováře optikou Jana Štiftera.
Jan Štifter
20. Březen 2017 - 10:16

Začnu příběhem a skončím doporučením. Od konce války prohlížely moje tety všechny obrázky staré Rybní ulice, která po staletí stávala v místech dnešního domu kultury Metropol v centru Budějovic. Na často nekvalitních snímcích hledaly dům, kde strávily kus dětství. Protože pocházely z česko-německé rodiny, ocitly se krátce po osvobození v lágru pro smíšená manželství, kde společně s matkou čekaly na odsun. Nakonec tady zůstaly nejen tety, ale také jejich marná snaha najít ten barák alespoň na jedné černobílé fotografii.

Listoval jsem knihou Když století městem proletí II. od Milana Bindera a Daniela Kováře, a najednou ucítil zvláštní mravenčení – ten nízký domek na fotce se vchodem uprostřed a pokoji po obou stranách přesně odpovídal popisu, jak zůstal v paměti tety Marie nebo Jitky. Vyrostl někdy ve třicátých letech a zmizel při demolici celé Rybní. Kdyby ještě tety žily, možná by knihu zmáčely jejich slzy ve vzpomínce na dobu, kdy všude voněly šeříky a ony zažily největší hanbu a ponížení, protože měly německé příjmení a tátu na frontě.

Podobný příběh má každá fotografie z nové knihy autorské dvojice Binder – Kovář. 111 starých snímků, 111 porovnání. A možná 111 otázek, třeba proč v menším městě bývalo na ulicích více lidí než dnes? Nebo proč všechny domy na přelomu 19. a 20. století vypadaly tak sešle, ale oku ten pohled více lahodí? Nová kniha plná velkoformátových fotografií zachycuje kulisy života našich předků, Budějovice prababiček, pradědečků, v každém pohledu jsou stovky příběhů a historek, jako je ta o Marii, Jitce a domku na břehu Mlýnské stoky. Milan Binder s Danielem Kovářem sestrojili funkční stroj času – nebojte se nasednout, pohodlně vás sveze zase zpátky.

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE: na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!