Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Když v hlavě exploduje vesmír. Naději přináší Autis Centrum

  Žijí sami se sebou, ve své vlastní hlavě. Vejde se do ní vesmír, který se nepodobá žádnému dalšímu. Svět, kterému nikdo další nerozumí. Do rodiny vstupují jako mimozemšťané – přicházejí v míru, ale ne vždycky jsou tak pochopeni. Autistům a lidem okolo nich už roky pomáhají v budějovickém Autis Centru. Je křižovatkou životů také tří žen. Tady jsou tři příběhy lidí, kteří sdílejí zkušenost s autisty.
  Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
  31. Leden 2023 - 06:07
 • Zneužívání po česku. Tolik případů jsme ještě neměli

  Lucie Kozlová má za sebou dvanáctiletou praxi pod vlajkou Bílého kruhu bezpečí. Setkává se s příběhy, které by jiný jen těžko unesl: naslouchá obětem domácího násilí, pomáhá lidem, které někdo sexuálně zneužíval, získává svědectví z rodin, kde se stala vražda. V posledních letech také musí reagovat na nové případy, které souvisí s covidem nebo zhoršující se ekonomickou situací.
  Jan Štifter, Foto: Archiv
  10. Leden 2023 - 17:28
 • V galerii jako doma nebo u babičky

  Ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích je až do konce roku výstava nazvaná Tvary, barvy, pohodlí: nábytek Jitona. Představuje produkci jihočeského a západočeského nábytkového impéria z let 1959–1989. Proč se v galerii mohou mnozí lidé cítit jako doma, vysvětluje kurátor Ladislav Zikmund-Lender.
  Alena Binterová, Foto: Milan Havlík
  02. Prosinec 2022 - 00:19
 • Nad Plzní se začíná vznášet Obláček

  Od předčasné smrti primáře Vladimíra Kozy uplynulo v červnu deset let. A v Plzni se konečně začíná stavět důležitý projekt, který si zakladatel Registru dárců kostní dřeně vysnil. Obláček: zvláštní, ale neobyčejně potřebný projekt na ještě zvláštnějším místě.
  Pavel Pechoušek
  29. Srpen 2022 - 07:30
 • Novinář a vydavatel? Raději bohém a umělec

  Na jeho pohřbu se sešla elita první republiky. Společně oplakávali novináře, dramatika, a nakonec i politika Karla Jonáše. Hovořili o odkazu, který mistra přežije – po sto letech od jeho úmrtí je však Jonášův odkaz pozapomenutý. Lukáš Kopecký, který adoptoval Jonášův hrob, pro časopis Barbar zmapoval jeho životní příběh: pouť s výraznou jihočeskou a plzeňskou stopou.
  Lukáš Kopecký
  20. Červenec 2022 - 06:05
 • Pod zem!

  Redaktoři časopisu Barbar se v roli turistů podívali do přístupných míst pod povrchem Jihočeského a Plzeňského kraje. Jednotícím hlediskem těchto prostor je, že vznikly díky lidskému úsilí. Přinášíme tipy na sedm podzemních destinací, které byste měli navštívit.
  JOSEF MUSIL, PAVEL PECHOUŠEK, DANIEL KOVÁŘ
  28. Červen 2022 - 22:59
 • Světoběžníci od Staré a Dobré Vody

  Loutky je provázely na cestách, při nichž úspěšně křižovali evropský i asijský kontinent. Své příběhy hráli i v místech, kam se dřív jezdilo jen za trest. Oceňovaní divadelníci Jevgenij a Dana Ibragimovi i jejich děti nakonec našli zázemí v jižních Čechách. A mluví o tom, že právě tady je potkalo štěstí.
  Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
  18. Květen 2022 - 11:05
 • Krása zániku 2022

  „Továrna na vesnici, to je jako chata ve městě,“ říká syn Hynek, když s námi vyráží na turné po zchátralých objektech, tentokrát po Jindřichohradecku. S fotografem máme namířeno do dvou zámeckých budov a jedné továrny – té v Horním Meziříčku, jejíž poloha připadá desetiletému klukovi tak nepochopitelná. Opět po roce objevujeme krásu zániku.
  Jan Štifter, Foto: Marek Podhora
  30. Březen 2022 - 11:34
 • Do Bzí i na kraj světa. Autobusem už 110 let

  Ještě před sto lety trvala jízda autobusem z Českých Budějovic do Třeboně hodinu a půl. Za první světové války pak některé vozy sloužily k transportu raněných na ruské frontě. Počátky autobusové dopravy na Českobudějovicku – to byl boj s technickými obtížemi a úřady, ale i dávný svět, který voní romantikou.
  Daniel Kovář
  21. Únor 2022 - 15:39