Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Plzeňské zvonění

  Kdo a kdy vyrobil první zvon na světě, už asi nikdy nikdo nezjistí. Ale jaká je historie těch plzeňských, zjistit můžeme. Odkrývá příběhy staveb a míst, válek, mírů, a nakonec i veřejných sbírek, které umí zázraky.
  Markéta Čekanová, Foto: Jan Šafář
  06. Květen 2024 - 03:25
 • Kočičí aféra

  České Budějovice si v tomto roce připomínají jedno nechvalně známé výročí. Před sto lety bylo ve městě v rámci preventivních opatření proti vzteklině hromadně utraceno více než tisíc koček. Událost, která vyvolala pobouření mezi místními obyvateli, postupně přesáhla hranice regionu a rezonovala i mezi špičkami tehdejší politické a kulturní scény. O událost se zajímal prezident Tomáš Garrigue Masaryk a dozvěděl se o ní také vášnivý chovatel koček Karel Čapek, který tou dobou pobýval ve Velké Británii.
  Tomáš Hunčovský, Foto: Státní okresní archiv ČB
  02. Duben 2024 - 21:35
 • Krása zániku 2024

  Do bývalé hospody, na vyprázdněné sídliště a zámek proměněný na učiliště nás zavedlo letošní putování. S fotografem Markem Podhorou a synem Hynkem na chvíli vstupujeme do ticha opuštěných domů – nahlédneme do samoty, abychom o ní mohli podat zprávu, zachycujeme možná poslední výkřik zrazených míst: domů i celých areálů, které lidé po desetiletí užívali, aby je nakonec odevzdali zániku.
  Jan Štifter Foto: Marek Podhora
  20. Březen 2024 - 21:25
 • Podzimní Jindřichův Hradec láká na klid a romantiku

  Proč navštívit právě Jindřichův Hradec? A proč právě teď? V rozhovoru jsme se ptali starosty Michala Kozára také na místa, která turistům někdy bývají skrytá. Vydejte se tam, kde historie tančí v rytmech babího léta.
  26. Říjen 2023 - 23:33
 • Nejděsivější místo? Fakta o lese Boru

  Čtenáři asi budou znát „Branišovský les“, správně Bor, ležící západně od Českých Budějovic. Říká se a píše se o něm mnoho tajemného, a z přívětivého lesa se tak postupně stalo nejděsivější místo České republiky, alespoň jak uvádějí senzační titulky v médiích. Škoda. Přívětivým místem zůstal a má i svou pravdivou historii. Pro časopis Barbar ji zrekonstruoval archivář Daniel Kovář.
  Daniel Kovář
  31. Květen 2023 - 19:25
 • Vydejte se do kraje Petra a Pavla

  Sudety. Pevná hráz socialismu a míru. Bohem zapomenutý kraj. Všechna tahle označení patří Tachovsku. A právě odtud pochází nový český prezident. Vydejme se na výlet do míst, kde se narodil a vyrůstal: do Plané a do Milířů.
  11. Květen 2023 - 11:55
 • URBEX 2023: Ve větru se houpe růženec

  Říká se tam U Herodesa, protože hned vedle je stejnojmenné zastavení křížové cesty. Některá jména ale k sobě podivně přitahují pohnuté osudy. Zatímco biblická tradice přisuzuje antickému krutovládci vyvraždění betlémských kojenců, zdejším tyranem se stal učitel Jiří Toncar, který tu v roce 2006 zavraždil svou manželku. Areál mlýna je prázdný, prozkoumali jsme ho s fotografem Markem Podhorou.
  Jan Štifter, Foto: Marek Podhora
  11. Duben 2023 - 08:52
 • Nažidla. 20 let poté

  Probudil jsem se s pusou plnou hlíny… Syn mi doslova odlétl, nestačila jsem ho chytit… Nenapadlo mě, když jsem ve zprávách viděla reportáž o nehodě, že to je autobus, kde sedí můj táta a spousta dalších, které znám… Když jsme k této nehodě vyjížděli, vůbec jsme nevěděli, co za hrůzu nás tam čeká…Tyhle příběhy spojuje jediné slovo: Nažidla. Od tragické nehody uplynulo přesně dvacet let.
  Lenka Štifterová, Foto: Milan Havlík
  30. Březen 2023 - 18:46
 • Když v hlavě exploduje vesmír. Naději přináší Autis Centrum

  Žijí sami se sebou, ve své vlastní hlavě. Vejde se do ní vesmír, který se nepodobá žádnému dalšímu. Svět, kterému nikdo další nerozumí. Do rodiny vstupují jako mimozemšťané – přicházejí v míru, ale ne vždycky jsou tak pochopeni. Autistům a lidem okolo nich už roky pomáhají v budějovickém Autis Centru. Je křižovatkou životů také tří žen. Tady jsou tři příběhy lidí, kteří sdílejí zkušenost s autisty.
  Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
  31. Leden 2023 - 06:07