
Krása zániku 2025
Štěkeň je místo s pozoruhodnou historií a výjimečným množstvím památek: zámek s parkem, dvory, statky, chalupy, to všechno tu přežívá z velké části s přitažlivou mírou omšelosti a patiny, za kterou se zpravidla skrývá člověk a za ním opravdovost, protože naleštěné památky bývají tahákem pro turisty, zato ulice s polámanými okapy a opadanou omítkou daleko častěji zůstávají něčím domovem.
Na starých pohlednicích vypadá Štěkeň skoro pohádkově: místu dominuje zámek, který roku 1922 zakoupily řádové sestry Ústavu anglických panen a zřídily tam klášter řeholnic. Kostel svatého Mikuláše, prostorné náměstí, stráně a cesty vysypané štěrkem, při nich chaloupky i budovy velikosti letohrádků. To kouzlo lákalo osobnosti: už v mládí sem jezdíval třeba Karel Klostermann, protože jeho otec Josef býval osobním lékařem knížete Alfreda Windischgrätze, který poslední roky života trávil právě ve Štěkni. A spisovatel, kterého dnes vnímáme jako most mezi Čechy a Němci a symbol staré dobré Šumavy, se do Štěkně vrátil v závěru života, aby se právě odtud do všech stran roku 1923 roznesla zpráva, že básník Šumavy už není.
Hodně z toho půvabu ve Štěkni přežívá do dnešních dní. Maluje tu odlehlost a opuštěnost společně s tradicí a velkou minulostí, vytvářejí obraz ztichlé periferie, pro kterou je přítomnost trochu bezradným překračováním od včerejška k zítřku, protože zítra to tu může být stejně krásné jako kdysi, když se z některých komínů zase začne kouřit, když zase začnou vrzat kliky a na místě pavučin se na okenních tabulkách objeví otisky dětských prstíků. Na příležitost ve Štěkni čeká řada domů, mimo jiné bývalá základní škola se sokolovnou. (...)
... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR
Předplatné můžete zakoupit na send.cz
ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!