Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Chtěl bych se znovu zamilovat do své ženy

  Žije v odlehlém koutě Šumavy, obklopen přírodou. Drobný muž se pohybuje pomalu a opatrně. Když se potřebuje dostat třeba do Klatov k lékaři, prostě jede autem. Aby nám při povídání dobře rozuměl, odskočí si pro naslouchadlo. František Wiendl, to je paměť Československa a České republiky. Narodil se na Silvestra roku 1923. Oslavil tak stovku.
  Markéta Čekanová, Foto: Jan Šafář
  20. Únor 2024 - 21:38
 • Radost z krásy

  Mikoláš Troup: hudebník a skladatel z Kratochvíle, muž inspirovaný slovem i architekturou. Působí v Jihočeském divadle jako korepetitor, doprovází zpěváky nebo hráče na jiný hudební nástroj. „Když přijde pěvec na konkurz, musím zahrát bez nácviku doprovod, který mi přinese. A samozřejmě musím hrát přesně a s jistotou, protože nechci zkazit zpěvákův výkon,“ říká.
  Markéta Valíková
  23. Leden 2024 - 21:22
 • Kopcolezec s českou hospodou v Nepálu

  S Honzou „Trávou“ Trávníčkem jsme se poznali před mnoha lety díky plzeňské kultovní skupině Znouzectnost. V devadesátých a „nultých“ letech působil totiž jako její manažer a domlouvali jsme spolu koncerty, které jsme pořádali na Strakonicku. Mezitím se stal velmi známým a úspěšným horolezcem a vyhledávaným průvodcem po nejvyšších horách světa – Himálaji, přestože on sám o sobě s nadsázkou a nehranou pokorou hovoří jako o „kopcolezci“. Potkáváme se po letech v Písku a povídáme si nejen o horách a lezení.
  Zbyněk Konvička, Foto: Milan Havlík
  18. Leden 2024 - 21:48
 • Svět vznikl z nudy

  Nový film „Tajemství a smysl života“ režiséra a strakonického rodáka Petra Vachlera se stává fenoménem. Více než tři desítky předpremiér snímku spojených s besedou s tvůrcem byly koncem září, kdy jsme se setkali, po celé zemi vždy vyprodané. Naše povídání se odehrálo mezi dvěma projekcemi ve strakonickém kině Oko. Do běžné programové nabídky kin snímek vstoupil 23. listopadu.
  Zbyněk Konvička, Foto: Milan Havlík
  10. Leden 2024 - 21:43
 • Inspiraci sbírám i od lidí na Facebooku

  Tři roky stojí v čele Jihočeského kraje Martin Kuba a zdá se, že bude usilovat o znovuzvolení. Žádný z jeho předchůdců neměl tak silně v ruce sociální sítě nebo snahu řešit velké projekty v součinnosti s radnicí krajského města. „Násobíme efekt. Typickým příkladem je budoucí sportovní hala u výstaviště, kde může vyrůst stavba rozměrů a úrovně, která tady dlouho nebyla. Společně se podílíme na realizaci Alšovy jihočeské galerie na Senovážném náměstí, kde vznikne jedna z nejmodernějších galerií v České republice. Všechno to jde, když se nedohadujeme, ale jednáme pospolu,“ říká Martin Kuba.
  Jan Štifter
  28. Prosinec 2023 - 15:59
 • Na začátku příběhu je pocit

  Zpětně mě napadá, že jsem si pro rozhovor se spisovatelkou Janou Poncarovou měla vybrat nějaký prvorepublikový interiér, který by korespondoval s dějišti jejích románů. My jsme ale seděly v industriálu bývalého trolejbusového depa, kde je dnes kreativní zóna. A možná to bylo znamení, že se všechno mění a že časy, které minuly, můžeme zachovat jenom prostřednictvím umění.
  Markéta Čekanová, Foto: Jaroslav Fikota
  15. Listopad 2023 - 08:05
 • Nejlepší dárek k devadesátce? Vzpomínky vděčných žáků

  Tapiserie Zdeny Polenské zdobí mnoho významných budov v České republice i v zahraničí. Přesto o umění vitální ženy, která nyní žije v Týně nad Vltavou a letos oslavila 90. narozeniny, málokdo ví. Na propagaci své práce se nezaměřovala, ostatně tehdy to nebylo zdaleka tak obvyklé a nutné jako teď. Naštěstí má žáky, kteří na ni nikdy nezapomněli a dosud ji velebí za to, že jim otevřela cestu k výtvarné tvorbě. Patří k nim bratři Petr a Ivan Hudičákovi, které paní Polenská učila na Základní škole v Nové ulici v Českých Budějovicích – a kteří na její mimořádný příběh upozornili časopis Barbar.
  Alena Binterová, Foto: Milan Havlík
  23. Říjen 2023 - 23:47
 • Evropa musí bránit svá práva

  Řídí firmu, která nemá v Česku obdoby. Tomáš Knittl stojí už tři roky v čele společnosti EGE, jejíž výrobky putují do dvou set zemí na všech světadílech. Jeho pracovním světem je elektrotechnika a zapouzdřené vodiče, domácím vesmírem rodina a cestování. Protože v těchto dnech slaví čtyřicítku, je tady rozhovor o bilanci, osobních hodnotách – ale také o zelené cestě v energetice a cenovém šoku, který zneklidnil celou střední Evropu.
  JAN ŠTIFTER, FOTO: RICHARD NOWAK
  17. Říjen 2023 - 13:55
 • Ze ztráty muže se vypsala v knize

  Ztráta manžela znamenala nový začátek. Co dříve zvládali spolu, zůstalo ležet na jednom člověku: rozestavěný dům, tři dcery, ekonomika rodiny. Trvalo dlouho, než vstoupila do jeho pracovny. Teď to všechno shrnuje kniha. Lea Mandíková, která žije střídavě v Českých Budějovicích a švýcarské Ženevě, ji nazvala „První rok bez tebe“.
  JAN ŠTIFTER
  10. Říjen 2023 - 04:25