Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Jsme to, co námi prochází, říká Štěpán Hebík

  Třiatřicetiletý hudebník, zpěvák, producent a rapper Štěpán Hebík pochází z českobudějovické rodiny se slavnou hudební tradicí. Jeho otec Jiří Hebík hraje na trubku a je frontmanem reggae a funky kapely HE Band, proslulými muzikanty byli rovněž jeho děda a praděda. Štěpán vystudoval fyzioterapii a stále se jí věnuje, úspěšný je ale i v muzice. Vystupuje pod jménem 7krát3, za první album získal prestižní hudební cenu Anděl a za druhou desku ho letos v únoru Česká hudební akademie nominovala na cenu Anděl dokonce ve třech kategoriích.
  Alena Kleinová, FOTO: archiv Štěpána Hebíka
  25. Duben 2023 - 18:47
 • Umění nepotřebuje ruce aneb Pusopis znovu a nově

  V Radniční galerii na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. bude do začátku května výstava obrazů malovaných ústy. Jejich autorkou je dvacetiletá Bára Sedláčková, která svůj tělesný handicap léčí metodou zvanou Pusopis.
  Alena Kleinová, Foto: Milan Havlík
  03. Duben 2023 - 07:44
 • Průvodce ladným světem

  Taneční pedagog a baletní mistr Sergej Škalikov vede již téměř čtvrt století baletní školu při Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Letos na jaře se ocitl na profesní křižovatce, z níž vzešla nejen nová spolupráce s Tanečním centrem v pražském Braníku, ale byl to také impulz k malému ohlédnutí za jeho velkou prací na jihu Čech.
  Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
  08. Únor 2023 - 07:50
 • Protahuji se pomalu, aby to vypadalo těžší

  Je mrštný jak had. Jeho pracovním nástrojem je i tenisová raketa. Prolézá jí a lidé mu tleskají. Ludvík Janíček Berousek, jediný tuzemský hadí muž, je doma na Šumavě. „Chtěl bych se zdokonalovat a zlepšovat. Přijít na to, čím bych se ještě mohl protáhnout,“ říká.
  ALENA VOLFOVÁ
  30. Leden 2023 - 08:09
 • Všechno jsem dělal celým člověkem

  Karel Tittlz Velhartic na Klatovsku byl kluk z nádražácké rodiny. Přesto nepropadl kouzlu železnice, ale omámila ho práce se dřevem. Dnes táhne dál káru řemesla šumavských řezbářů.
  Markéta Čekanová, Foto: Zdeněk Vaiz
  09. Leden 2023 - 08:22
 • Galerie pod širým nebem

  Kdysi chtěli rekonstruovat památky, proto REPAM. Oklikou se ale ke svému původnímu poslání dostali, dělají dnes historická centra krásnější, nasvěcují města, jsou partnerem Adventu na jihu Čech. Jednatel firmy Petr Janovský s partnerkou Ivetou hovoří v barbarském rozhovoru nejen o trendech vánoční výzdoby, ale také o krizi v dodávkách materiálů, kterou jim pomáhá překonat dostatečně velký vlastní sklad a rodinné prostředí firmy.
  Jan Štifter
  28. Listopad 2022 - 08:39
 • Jsme největší český pivovar, a to už je odpovědnost

  Optimismus na konci léta? Spíš se připravme na těžší zimu a složitější rok, říká v barbarském rozhovoru ředitel národního pivovaru Budějovický Budvar Petr Dvořák. Pod jeho vedením se pivovar ujímá důležité role: chce být svorníkem českého piva. Spolupracuje s malými pivovary a společně tak hledají nové příležitosti, jak dále šířit slávu a radost z poctivého českého piva. „Budvar je největší opravdu český pivovar, a to už je mimořádná odpovědnost. Cítíme silnou spoluzodpovědnost za to, jaké pivo v Česku bude a co české pivo bude vůbec znamenat doma i ve světě,“ říká Petr Dvořák.
  Jan Štifter, Foto: Archiv n. p. Budějovický Budvar
  14. Listopad 2022 - 00:23
 • Je důležité se nevzdat, když se nedaří

  Psal se rok 1992, když se Milan Král (MK) rozhodl založit svou firmu se solárii. Již o rok později se mu podařilo získat licenci na výhradní prodej vozů Mercedes-Benz v jižních Čechách. Po jeho boku stojí od začátku podnikání manželka Iveta Králová (IK). A spokojení zákazníci udávají směr jejich firmy již 30 let.
  31. Říjen 2022 - 00:54
 • Plzeňák s jádrem

  Luděk Šnajdr byl jedním z těch, kdo zakládal tradici jaderné energetiky v plzeňské Škodovce. Zcela nový obor se začal vyvíjet v 50. letech minulého století. Podílel se na spouštění jaderných elektráren na Slovensku, v Maďarsku, ale především u nás. Řídil tým odborníků, kteří uvedli do provozu první čtyři bloky jaderné elektrárny v Dukovanech.
  Pavel Pechoušek
  21. Říjen 2022 - 07:45