Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Jsme největší český pivovar, a to už je odpovědnost

  Optimismus na konci léta? Spíš se připravme na těžší zimu a složitější rok, říká v barbarském rozhovoru ředitel národního pivovaru Budějovický Budvar Petr Dvořák. Pod jeho vedením se pivovar ujímá důležité role: chce být svorníkem českého piva. Spolupracuje s malými pivovary a společně tak hledají nové příležitosti, jak dále šířit slávu a radost z poctivého českého piva. „Budvar je největší opravdu český pivovar, a to už je mimořádná odpovědnost. Cítíme silnou spoluzodpovědnost za to, jaké pivo v Česku bude a co české pivo bude vůbec znamenat doma i ve světě,“ říká Petr Dvořák.
  Jan Štifter, Foto: Archiv n. p. Budějovický Budvar
  14. Listopad 2022 - 00:23
 • Je důležité se nevzdat, když se nedaří

  Psal se rok 1992, když se Milan Král (MK) rozhodl založit svou firmu se solárii. Již o rok později se mu podařilo získat licenci na výhradní prodej vozů Mercedes-Benz v jižních Čechách. Po jeho boku stojí od začátku podnikání manželka Iveta Králová (IK). A spokojení zákazníci udávají směr jejich firmy již 30 let.
  31. Říjen 2022 - 00:54
 • Plzeňák s jádrem

  Luděk Šnajdr byl jedním z těch, kdo zakládal tradici jaderné energetiky v plzeňské Škodovce. Zcela nový obor se začal vyvíjet v 50. letech minulého století. Podílel se na spouštění jaderných elektráren na Slovensku, v Maďarsku, ale především u nás. Řídil tým odborníků, kteří uvedli do provozu první čtyři bloky jaderné elektrárny v Dukovanech.
  Pavel Pechoušek
  21. Říjen 2022 - 07:45
 • Dvě velké lásky Marka Adamczyka

  Začínal v divadle v Plzni před deseti lety. Marek Adamczyk. Dnes si úspěšně vede na divadelních prknech i před televizní kamerou. Na jaře si na plátnech kin premiérově zajel „Poslední závod“ a léto prožil s „Kukačkami“, druhou řadou seriálu.
  ALENA VOLFOVÁ, FOTO: MAREK PODHORA
  18. Říjen 2022 - 07:58
 • Město ve městě

  Tyhle dvě dámy spojuje jeden příběh: jmenuje se IGY Centrum České Budějovice. Šárka Gramanová řídí jeho marketing a vymýšlí nové strategie, Svatava Kopečková zase vede zdejší továrnu na sny: je generální manažerkou multikina CineStar. A společně letos slaví: pět let nového obchodního centra a 20 let multikina v krajském městě. Přežily lockdowny a s odhodláním se připravují na divoký podzim. Povídali jsme si o všem – třeba o tom, jak skvěle chutná oběd na keramickém talíři nebo jak sestavit člun ze Sportisima.
  Jan Štifter, Foto: Richard Nowak
  28. Září 2022 - 22:52
 • Jiří Borovka: Nebojme se utrácet

  Budějčáci ho znají díky kavárnám LANNA a VLNNA i díky lodní dopravě. Doprava je jeho velké téma, řadu let vedl společnost Jihočeský koordinátor dopravy. Jiří Borovka má vize a chuť o nich hovořit. Vrací do diskuse tramvaje, které by podle něho Budějovice posunuly na vyšší úroveň krajské metropole, a radost mu teď dělá především pivovarská zahrada v Samsonu. „Samson bude do deseti let trhák. Pevně věřím, že se vrátí na výsluní, kam patří, a my na něj budeme pyšní,“ říká.
  29. Srpen 2022 - 07:08
 • Učil tělocvik i šití, teď starostuje už 29 let

  Pavel Karpíšek – otec tří dcer, dvojnásobný dědeček, vášnivý sportovec a především člověk, který se pohybuje na politické scéně přes třicet let. Narodil se v Plzni, kde strávil ze svého života jen týden, a to v plzeňské porodnici. Svou práci zasvětil obci Vejprnice, ležící od Plzně skoro na dohled. Jak se mu podařilo proměnit obec o čtyřech a půl tisíci obyvatelích?
  Lenka Štifterová
  16. Srpen 2022 - 00:17
 • Pachatel, nebo oběť? Hranice je někdy tenká

  S ministryní Alenou Schillerovou vymýšlel, jak co nejvíce zjednodušit žádosti o kompenzační bonus pro podnikatele. S Martinem Kubou řídí Jihočeský kraj. Se svou ženou pak vedou účetní a daňovou firmu: ona se zabývá účetnictvím, on zastupuje lidi ve sporech s finančním úřadem. „Případy, které řeším, jsou těžké a neradostné, někdy dokonce končí tragicky,“ říká v rozhovoru pro časopis Barbar Tomáš Hajdušek.
  Jan Štifter, foto: Milan Havlík
  09. Srpen 2022 - 06:08
 • Začínám pociťovat jihočeskou identitu

  V létě roku 2020 podnikl cestovatel Ladislav Zibura okružní jízdu po Čechách a Moravě. S dvěma hlavními cíli: Co nejvíc mluvit s lidmi a dokázat, že nejen ve světě, ale i u nás číhá dobrodružství na každém kroku. Tak vznikla kniha Prázdniny v Česku, která je jeho pátou – a nejdelší ze všech.
  Alena Binterová, Foto: Archiv Ladislava Zibury
  12. Červenec 2022 - 05:35