Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Učí děti šetřit. Speciální knihou

  Rozhodl se, že vysvětlí dětem, jak správně nakupovat, spořit, jak nakládat s penězi. Devětatřicetiletý Budějčák Petr Hommer sklízí úspěch se svou knihou o finanční gramotnosti s názvem: „Už umím šetřit!“ „Já bych si moc přál, aby další vývoj byl mnohem přívětivější, než jak reálně hrozí,“ říká.
  Lenka Štifterová, Foto: Milan Havlík
  29. Květen 2024 - 23:04
 • Obrazová kronika Jaroslava Sýbka

  Jubilejní rok prožívá letos fotograf Jaroslav Sýbek řečený Baryk. K jeho 75. narozeninám mu publicista Radek Gális připravil knihu s výběrem jeho fotografií a s komentáři kolegů a přátel. Jmenuje se „Půlstoletí fotoreportérem aneb Fotografoval jsem anglického krále“.
  Alena Binterová
  21. Květen 2024 - 00:29
 • Tradice udržují vztahy, říká historik Doudlebska

  Etnograf Jihočeského muzea Jan Šimánek Doudlebskem a jeho tradicemi žije. Sám v jihočeských Doudlebech bydlí, o Doudlebsku píše knihy, přednáší, připravuje výstavy i tančí ve zdejším národopisném souboru Doudleban. Jihočeský badatel zapáleně vypráví o tomto specifickém území na jihu Čech, a to jak o jeho minulosti, tak i současnosti. A i o tom, čím může dnešního člověka inspirovat.
  Markéta Valíková, Foto: Milan Havlík
  09. Květen 2024 - 00:07
 • V horách se objevují jen dobří lidé

  Eva Perglerová je zubařka z Přeštic, malého města nedaleko Plzně. Ale také je to žena, která ráda zdolává obtížné mety. Před rokem jako třetí Češka pokořila Mount Everest a na přelomu roku dobyla jižní pól a vzápětí zdolala nejvyšší horu Antarktidy. Jak ale říká, jejím hnacím motorem není adrenalin ani touha po vítězství, ale obyčejná zvědavost.
  Markéta Čekanová
  14. Duben 2024 - 23:38
 • Chtěl bych se znovu zamilovat do své ženy

  Žije v odlehlém koutě Šumavy, obklopen přírodou. Drobný muž se pohybuje pomalu a opatrně. Když se potřebuje dostat třeba do Klatov k lékaři, prostě jede autem. Aby nám při povídání dobře rozuměl, odskočí si pro naslouchadlo. František Wiendl, to je paměť Československa a České republiky. Narodil se na Silvestra roku 1923. Oslavil tak stovku.
  Markéta Čekanová, Foto: Jan Šafář
  20. Únor 2024 - 21:38
 • Radost z krásy

  Mikoláš Troup: hudebník a skladatel z Kratochvíle, muž inspirovaný slovem i architekturou. Působí v Jihočeském divadle jako korepetitor, doprovází zpěváky nebo hráče na jiný hudební nástroj. „Když přijde pěvec na konkurz, musím zahrát bez nácviku doprovod, který mi přinese. A samozřejmě musím hrát přesně a s jistotou, protože nechci zkazit zpěvákův výkon,“ říká.
  Markéta Valíková
  23. Leden 2024 - 21:22
 • Kopcolezec s českou hospodou v Nepálu

  S Honzou „Trávou“ Trávníčkem jsme se poznali před mnoha lety díky plzeňské kultovní skupině Znouzectnost. V devadesátých a „nultých“ letech působil totiž jako její manažer a domlouvali jsme spolu koncerty, které jsme pořádali na Strakonicku. Mezitím se stal velmi známým a úspěšným horolezcem a vyhledávaným průvodcem po nejvyšších horách světa – Himálaji, přestože on sám o sobě s nadsázkou a nehranou pokorou hovoří jako o „kopcolezci“. Potkáváme se po letech v Písku a povídáme si nejen o horách a lezení.
  Zbyněk Konvička, Foto: Milan Havlík
  18. Leden 2024 - 21:48
 • Svět vznikl z nudy

  Nový film „Tajemství a smysl života“ režiséra a strakonického rodáka Petra Vachlera se stává fenoménem. Více než tři desítky předpremiér snímku spojených s besedou s tvůrcem byly koncem září, kdy jsme se setkali, po celé zemi vždy vyprodané. Naše povídání se odehrálo mezi dvěma projekcemi ve strakonickém kině Oko. Do běžné programové nabídky kin snímek vstoupil 23. listopadu.
  Zbyněk Konvička, Foto: Milan Havlík
  10. Leden 2024 - 21:43
 • Inspiraci sbírám i od lidí na Facebooku

  Tři roky stojí v čele Jihočeského kraje Martin Kuba a zdá se, že bude usilovat o znovuzvolení. Žádný z jeho předchůdců neměl tak silně v ruce sociální sítě nebo snahu řešit velké projekty v součinnosti s radnicí krajského města. „Násobíme efekt. Typickým příkladem je budoucí sportovní hala u výstaviště, kde může vyrůst stavba rozměrů a úrovně, která tady dlouho nebyla. Společně se podílíme na realizaci Alšovy jihočeské galerie na Senovážném náměstí, kde vznikne jedna z nejmodernějších galerií v České republice. Všechno to jde, když se nedohadujeme, ale jednáme pospolu,“ říká Martin Kuba.
  Jan Štifter
  28. Prosinec 2023 - 15:59