Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Stříbrný vítr představí v Podčáře již pošesté 10 skvělých ochotnických souborů

  Divadlo Pod čarou bude ve dnech 26.–28. ledna 2024 pořádat již 6. ročník divadelní přehlídky Stříbrný vítr. Na dvou scénách Podčáry se postupně představí 10 ochotnických souborů z různých koutů Česka. Na vše bude dohlížet a hodnotit odborná porota, která ocení nejlepší inscenaci, herce, herečku a scénu. Znovu se můžete těšit na veřejná hodnocení poroty a diskuze s diváky. Hostem dalšího divadelního setkání herců s diváky bude herec Jan Potměšil z Divadla Kašpar.
  Zbyněk Konvička
  03. Leden 2024 - 08:53
 • 30 let galerie Egon Schiele Art Centrum

  Také v jubilejním třicátém roce lákají do českokrumlovského Egon Schiele Art Centra výstavy špičkových výtvarníků z tuzemska i zahraničí, jak tu bývá zvykem. Ale je zde ještě něco navíc, co vlastně ani není překvapivé – ovšem jakmile divák spatří celou kolekci pohromadě, může tiše žasnout.
  ALENA BINTEROVÁ
  09. Listopad 2023 - 13:35
 • Permakultura je společný růst, v němž má každý svůj důležitý úkol

  České Budějovice se staly Evropským hlavním městem kultury (EHMK) pro rok 2028. Koncem června ve finále porazily východočeský Broumov – mezinárodní komisi zaujala vize (PERMA)KULTURY, která klade důraz na trvalou udržitelnost a zlepšení kvality života obyvatel prostřednictvím umění. „Už v příštích letech budeme postupně spouštět projekty, které obohatí naše město i kraj,“ říká Anna Hořejší, kreativní ředitelka kandidatury Budějovic na EHMK.
  aLENA BINTEROVÁ, FOTO: MILAN HAVLÍK
  04. Říjen 2023 - 06:42
 • První velkofilm v Česku zaznamenal hořické pašije

  Jakub Suchánek z Černé v Pošumaví se několikrát do roka převléká za Ježíše Krista. Není to psychická choroba ani nebetyčná namyšlenost. Jakub je součástí velkého divadelního spektáklu s názvem Hořické pašijové hry, jednoho z nejvýznamnějších šumavských fenoménů, který se již více než 200 let hraje v Hořicích na Šumavě. Letos tu mají kvůli pašijím výjimečný rok. V rámci evropského kongresu Europassion 2023 se sem na začátku června sjeli pašijoví herci z celé Evropy.
  Pavel Pechoušek
  20. Září 2023 - 10:33
 • Komiksový svět Davida Jana Žáka - Usagi Yojimbo

  Dnes už mohu s čistým srdcem, rukama i nohama říct, že komiks japonskoamerického scenáristy a kreslíře Stana Sakaie „Usagi Yojimbo“ je mou láskou na celý život. Nemohu si pomoci, ale musím číst dál a dál nová dobrodružství tohoto potulného samuraje, rónina bez pána, držet mu palce a bavit se nad kreslenými panely jako malý kluk. Má láska trvá již skoro dvacet let!
  13. Září 2023 - 15:55
 • HR Giger by jistě byl nadšený, že vystavuje v krásném zámku

  Když před dvaceti lety získala sochařka a scénografka Paulina Skavova státní švýcarské stipendium, díky němuž pak rok studovala na prestižní škole v Lucernu, netušila, jak hodně se jí budou zkušenosti a kontakty z této země hodit. Stála totiž u zrodu výstavy, která má ambici stát se hitem letošní letní sezony v zámecké jízdárně na Hluboké. Od června do listopadu tam Alšova jihočeská galerie představí dílo mistra stylu fantasy, švýcarského umělce Hanse Rudolfa „Ruedi“ Gigera, jenž mimo jiné navrhl filmového Vetřelce.
  Alena Binterová, Foto: Archiv AJG
  29. Srpen 2023 - 07:58
 • Vyhrajte dvě vstupenky do Českého Krumlova na balet Egon Schiele – Autoportrét

  Až do neděle 13. srpna uvádí Jihočeské divadlo před Otáčivým hledištěm v českokrumlovské zámecké zahradě moderní balet Egon Schiele – Autoportrét. Ústředním tématem je tvorba a život expresionistického génia Egona Schieleho, rakouského malíře, který žil krátkou dobu v Českém Krumlově a ztvárnil toto město na svých světoznámých obrazech.
  Alena Binterová, foto: Pavel Hejný
  08. Srpen 2023 - 09:14
 • Festival Krumlov připomene hudbu i osudy Židů, chystá také Nevážnou klasiku

  Dva mimořádné koncerty, které představí hudbu v netradičních souvislostech, chystá v tomto týdnu Festival Krumlov. Oba jsou založené na originálních nápadech: jeden připomene historický kontext, druhý představí klasiku zábavnou formou. Barbar připravil soutěž o dvě vstupenky na páteční koncert v Zámecké jízdárně.
  Alena Binterová
  01. Srpen 2023 - 09:36