Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Objevte umění černé Afriky v Jihočeském muzeu

  Černá Afrika je geografické označení části afrického kontinentu, rozkládající se na jih od Sahary. Tvoří ji více než 40 států s velmi různorodou skladbou obyvatelstva, které se odlišuje svým původem, etnickou příslušností a letitými tradicemi – to vše se promítá právě do umění i předmětů denní potřeby. Nejcharakterističtějším projevem tradičního afrického umění jsou masky. Uvidíte je na výstavě Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
  03. Květen 2023 - 04:36
 • Sedmdesátá sezona Alšovky i s proměnami autora Vetřelce

  Alšova jihočeská galerie letos slaví 70 let od svého založení. Jedním z hlavních dárků bude velká výstava, která představí dílo švýcarského umělce Hanse Rudolfa „Ruedi“ Gigera, jenž mimo jiné navrhl filmového Vetřelce. Plány na letošní sezonu shrnuje ředitel AJG Aleš Seifert.
  Alena Binterová, Foto: Milan Havlík
  20. Duben 2023 - 19:38
 • Literární festival nabídne knižní veletrh i Jáchyma Topola

  To nejlepší ze současné české literatury, skvělé kapely, tvůrci a umělci z celé Evropy nebo literární kabaret o Rychlých šípech. Jedenáctý ročník mezinárodního multižánrového festivalu Literatura žije! 2023 v Českých Budějovicích letos nabídne mimořádně bohatý program.
  Šimon Leitgeb a Miroslav Boček
  18. Duben 2023 - 10:12
 • Blíží se českobudějovická Skautská pouť 2023

  Tradiční českobudějovická skautská akce je opět tu. V sobotu 15. 4. 2023 od 9:30 do 16:30 nás čeká otevřený skautský tábor na Sokolském ostrově, kde naleznete Skautský jarmark jednotlivých oddílů s jejich výrobky, budete moci vyzkoušet velkou soutěžní hru po stanovištích, ochutnat šálek dobrého čaje v čajovně nebo vyzkoušet své svaly na závodě pramic Horké pádlo a další doprovodný program. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie.
  TZ
  28. Březen 2023 - 18:45
 • Kulturní Budějovice: inspirací je Plzeň

  DEPO2015 a nové divadlo. To jsou dva hlavní architektonické symboly, které se většině Plzeňanů vybaví, když se jich zeptáte na titul Evropské hlavní město kultury. Rok 2015 měl být pro západočeskou metropoli přelomový. V mnohém byl a leccos dobrého zůstalo. Na druhou stranu zbyla i hořkost a zklamání, mnozí čekali víc. A někteří dokonce vyzývali k tomu, aby Plzeň titul vrátila a dostal ho její soupeř – Ostrava. Teď se o titul ucházejí České Budějovice. Jaká je plzeňská zkušenost, shrnuje spisovatelka Jana Poncarová.
  Jana Poncarová, Foto: Archiv Kul.turista České Budějovice
  09. Únor 2023 - 07:01
 • Stříbrný vítr přivane do Podčáry ochotnická divadla už popáté

  PÍSEK | Divadlo Pod čarou bude opět po roce hostit divadelní festival Stříbrný vítr. Na dvou scénách Podčáry se postupně představí 10 ochotnických souborů z různých koutů Česka. Na vše bude dohlížet a hodnotit odborná porota, která ocení nejlepší inscenaci, herce, herečku a scénu. Znovu se můžete těšit na veřejná hodnocení poroty a diskuze s diváky. Hostem letošního ročníku bude herec a hudebník Václav Kopta. Přijede nejen besedovat o divadle, ale s Cíbou Ješinou se představí v bluesovém duu také jako pianista a zpěvák. Víkendový maraton začíná v pátek 27. ledna v 18 hodin a skončí vyhlášením výsledků v neděli 29. ledna v 17.15 hodin.
  TZ
  23. Leden 2023 - 07:52
 • Knižní novinky: 12 tipů pod stromeček

  Pohádky, facebookové sloupky, ale i skutečná detektivní pátrání přináší knižní výběr časopisu Barbar – shrnuje to nejzajímavější z literárních jižních Čech za poslední měsíce a přináší tak inspiraci pod vánoční strom. Milovníky foglarovských Stínadel potěší David Jan Žák, literární lahůdkou pro náročného čtenáře je zase debut Václava Wortnera.
  Jan Štifter
  20. Prosinec 2022 - 12:40
 • Do měst, obcí i památek se vrátila vánoční kultura

  Po dvouleté covidové pauze si lidé opět mohou užít o adventu a během Vánoc spoustu kultury a zábavy. Na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. se vrátilo rušné tržiště s vánočním stromem a betlémem, vyhlídkovou věží a velkým kolem i zvoničkou. Na pódiu se střídají kapely a divadla, a to až do 23. prosince většinou třikrát denně.
  Alena Kleinová
  10. Prosinec 2022 - 17:42