Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Jak Budějovice vyletěly do vzduchu

  Před 55 lety vyletěly České Budějovice do vzduchu. Doslova. Přitom se nejedná o utajenou jadernou katastrofu z dob studené války, ale o dopravní letadlo, pojmenované podle jihočeské metropole. Československé aerolinie ho provozovaly od 2. března 1963. Ještě dnes si na něj mohou lidé fyzicky sáhnout.
  Daniel Kovář
  09. Duben 2018 - 10:45
 • Němci proti Říši

  Historie není černo-bílá. Kdo byli Němci, kteří se nebáli postavit nacistickému zlu? Historik Jan Ciglbauer ve svém článku dokazuje, že i za 2. světové války žili na jihu Čech Němci, kteří dokázali pro dobrou věc riskovat svůj vlastní život. Řada z nich po roce 1945 přesto skočila v odsunu.
  Jan Ciglbauer, historik a publicista
  09. Březen 2018 - 08:47
 • Klenot v centru Písku

  V Soukenické ulici v Písku můžete vcelku bez povšimnutí projít kolem zvláštní stavby. Okrově žlutá budova ukrývá výrazný klenot židovské kultury: původní píseckou synagogu, jednu z největších v celém kraji.
  Beáta Tisucká, Foto: Milan Havlík
  07. Březen 2018 - 10:58
 • Papír, tuš a za pět minut dvanáct

  Málem se na něj zapomnělo. Ale pak přišel rok 2017 a s ním výstava, knížka a nakonec i pamětní deska na domě, takže Alois Terš z povědomí už úplně nezmizí. Letos uplynulo 30 let od jeho smrti – od odchodu muže, který jedinečným způsobem zachycoval jihočeské statky, kapličky a boží muka, kreslil tu mizející krásu, a jeho pozůstalost je dokumentem, jaký nemá obdoby.
  Jan Štifter
  24. Listopad 2017 - 14:46
 • Vyzpovídal jsem španělského krále

  Henri de Blowitz, rodák z jižního Plzeňska a světově proslulý novinář. Neznáte ho? Není divu, u nás ho zná málokdo. Ale v devatenáctém století jej znal španělský král, kancléř Bismarck, papež, Napoleon a nespočet čtenářů po celé Evropě. Blovický rodák s těmito elitami dělal rozhovory. Na chlapíka z malého městečka slušný výkon. Kromě toho zvládl zabránit válce a uveřejnit tajnou smlouvu ještě předtím, než byla podepsána. Henri de Blowitz, nejslavnější český novinář na světě.
  Šimon Felenda
  14. Listopad 2017 - 12:19
 • Pravda o Švejkovi

  Nadporučík Lukáš, účetní šikovatel Vaněk, hejtman Ságner, poručík Dub, kadet Biegler. Legendární postavy z příběhů o dobrém vojáku Švejkovi. Kdo z nich skutečně existoval? Historik Jan Ciglbauer se ponořil do archivů a našel pozoruhodné osudy lidí, které Jaroslav Hašek zvěčnil ve svém románu.
  Jan Ciglbauer
  10. Říjen 2017 - 15:41
 • Tisíc let pod zemí

  Co vedlo někoho před tisíci lety k tomu, že si schoval majetek v hodnotě osmnácti krav pod zem, a už se pro něj nikdy nevrátil? Byl to snad výběrčí daní? Mohl to být někdo z knížecí družiny? Nebo samotný kníže? Ocitl se v nebezpečí? Podle archeologů už se to asi nikdy nedozvíme. Jisté je jen to, že jeho poklad ležel v zemi téměř tisíc let. Do letošního jara.
  Klára Koubová Foto: Prácheňské muzeum v Písku
  30. Září 2017 - 23:00
 • Byl jednou jeden dům. Ten dům

  V květnu vstoupila na knižní pulty unikátní kniha. Jmenuje se Ten dům. Novinář a spisovatel Jan Štifter ve spolupráci s archivářem Danielem Kovářem a památkářem Ivanem Náprstkem vytvořili dílo, jehož alfou a omegou je dům v Riegrově ulici 49 v Českých Budějovicích. Jestliže se říká, že když dva dělají totéž, není to totéž, v případě těchto tří autorů to neplatí. Čtivou formou podali ucelenou historii maličké části Budějovic, která svým pojetím potěší budějovické patrioty i přespolní. O knize jsme si povídali s Danielem Kovářem.
  Josef Musil
  27. Červenec 2017 - 16:17
 • Krvavé Budějovice

  Kdy vlastně na jihu Čech skončila 2. světová válka? Ještě v květnových revolučních dnech fanatičtí esesmani nesmyslně vraždili civilní obyvatele a zajaté povstalce. V prvních poválečných dnech se pak strhla lavina násilností proti německému obyvatelstvu, často ale ze strany lidí, kteří se sami během okupace zapletli s nacistickým režimem nebo si prostě jen chtěli pět minut po dvanácté vydobýt „zásluhy“. Jan Ciglbauer zpracoval mapu krvavých Budějovic roku 1945. Je to mapa zbytečných smrtí na konci zbytečné války.
  Jan Ciglbauer
  06. Červen 2017 - 15:00