Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Na Plzeňsko za Metternichem, Windischgrätzem a Santinim

  Kladruby a Plasy. Dvě městečka poblíž Plzně, jimž vévodí impozantní kláštery. Perly, které do zdejší krajiny zasadil Jan Blažej Santini-Aichel. Od jeho smrti letos uplyne 300 let.
  Markéta Čekanová, Foto: Jan Šafář
  30. Červen 2023 - 08:37
 • Plzeňské bouře 1953: Velká národní loupež

  V pátek 29. května 1953 večer ujišťoval prezident Antonín Zápotocký v rádiu celý národ, že informace o chystané měnové reformě jsou jen štvavou propagandou Západu. V pondělí 1. června byla měnová reforma realitou. Mnozí lidé v souvislosti s ní ztratili svobodu nebo domov a všichni bez rozdílu peníze a iluze. Měnová reforma 1. června 1953 byla zkrátka důmyslnou Velkou národní loupeží, v níž novodobí Jánošíci sebrali všechno všem, aby se oni sami mohli mít lépe.
  Markéta Čekanová
  15. Květen 2023 - 10:06
 • Zapomenutý dopis

  Šeď, bezmoc, obavy z budoucnosti, zmarněné naděje. Snad těmito slovy by se dala popsat atmosféra, ve které se v lednu 1969 odhodlal k sebeupálení mladý student Karlovy univerzity Jan Palach. Obrovskou trýzeň způsobil své matce Libuši, která předtím neměla tušení o jeho chystaném činu. Jak situaci prožívala, naznačuje také jeden dopis.
  Markéta Králová
  23. Leden 2023 - 06:25
 • V hlavním městě šumavské fotografie

  „Nebýt zapomenut je základním existenciálním právem každého člověka. Žijícího i toho, který již odešel na věčnost,“ píše se v úvodu knihy Krumlov – město pod věží, kterou koncem loňského roku vydal Českokrumlovský rozvojový fond. Na téměř 300 stranách najdou čtenáři přes 430 fotografií, z nichž některé byly dosud neznámé, a také hodně poutavého textu.
  Alena Binterová, Foto: Museum Fotoatelier Seidel
  18. Duben 2019 - 09:46
 • Eduard Zimmel, agent chodec

  „Tak co – budeš Němec, nebo Čech?“ Mladíčci obce Rapšach na Vitorazsku stáli seřazeni u odvodu a úředník nacistické správy se díval mládenci přímo do očí. Viděl tam váhavost. Snad vzdor. Eduardu Zimmelovi nebylo tehdy ještě ani osmnáct let, psal se rok 1943 a on měl odpovědět na otázku, která rozhodne o jeho životě. Je tady druhý díl seriálu, který připravuje časopis Barbar ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum.
  GABRIELA ŠPALKOVÁ
  09. Duben 2019 - 10:17
 • Železnice Českobudějovicka

  Původní budějovické nádraží bylo malé, patrové, s nepatrným přístřeškem pro cestující, a kdyby na něm nebyl nápis Budweis, mohli by se lidé z vlaku domnívat, že právě dorazili do zapomenutého městečka stranou všeho.
  Jan Štifter
  21. Leden 2019 - 15:34
 • Budějovice před 100 lety

  Vítejte v Českých Budějovicích za první republiky. Od vzniku samostatného Československa právě uplynulo rovné století. Historik Jan Ciglbauer sestavil pro časopis Barbar unikátní průvodce po tehdejším krajském městě: kam Budějčáci chodili za zábavou, kde bylo nejvíc rvaček, kde lidé mohli žádat elektrické žárové koupele a jaká stavba se v době hospodářské krize stala zdejší Hladovou zdí?
  Jan Ciglbauer
  23. Říjen 2018 - 18:12
 • Ecce Ta továrna

  Není malých rolí, říkají herci. Spisovatel a publicista Jan Štifter už podruhé v poměrně krátkém čase dokázal, že tohle rčení platí i v literatuře. Mohlo by znít: Není malých témat. Důkazem je kniha Ta továrna.
  Josef Musil
  03. Srpen 2018 - 06:57
 • Jak Budějovice vyletěly do vzduchu

  Před 55 lety vyletěly České Budějovice do vzduchu. Doslova. Přitom se nejedná o utajenou jadernou katastrofu z dob studené války, ale o dopravní letadlo, pojmenované podle jihočeské metropole. Československé aerolinie ho provozovaly od 2. března 1963. Ještě dnes si na něj mohou lidé fyzicky sáhnout.
  Daniel Kovář
  09. Duben 2018 - 10:45