Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • Eduard Zimmel, agent chodec

  „Tak co – budeš Němec, nebo Čech?“ Mladíčci obce Rapšach na Vitorazsku stáli seřazeni u odvodu a úředník nacistické správy se díval mládenci přímo do očí. Viděl tam váhavost. Snad vzdor. Eduardu Zimmelovi nebylo tehdy ještě ani osmnáct let, psal se rok 1943 a on měl odpovědět na otázku, která rozhodne o jeho životě. Je tady druhý díl seriálu, který připravuje časopis Barbar ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum.
  GABRIELA ŠPALKOVÁ
  09. Duben 2019 - 10:17
 • Železnice Českobudějovicka

  Původní budějovické nádraží bylo malé, patrové, s nepatrným přístřeškem pro cestující, a kdyby na něm nebyl nápis Budweis, mohli by se lidé z vlaku domnívat, že právě dorazili do zapomenutého městečka stranou všeho.
  Jan Štifter
  21. Leden 2019 - 15:34
 • Budějovice před 100 lety

  Vítejte v Českých Budějovicích za první republiky. Od vzniku samostatného Československa právě uplynulo rovné století. Historik Jan Ciglbauer sestavil pro časopis Barbar unikátní průvodce po tehdejším krajském městě: kam Budějčáci chodili za zábavou, kde bylo nejvíc rvaček, kde lidé mohli žádat elektrické žárové koupele a jaká stavba se v době hospodářské krize stala zdejší Hladovou zdí?
  Jan Ciglbauer
  23. Říjen 2018 - 18:12
 • Ecce Ta továrna

  Není malých rolí, říkají herci. Spisovatel a publicista Jan Štifter už podruhé v poměrně krátkém čase dokázal, že tohle rčení platí i v literatuře. Mohlo by znít: Není malých témat. Důkazem je kniha Ta továrna.
  Josef Musil
  03. Srpen 2018 - 06:57
 • Jak Budějovice vyletěly do vzduchu

  Před 55 lety vyletěly České Budějovice do vzduchu. Doslova. Přitom se nejedná o utajenou jadernou katastrofu z dob studené války, ale o dopravní letadlo, pojmenované podle jihočeské metropole. Československé aerolinie ho provozovaly od 2. března 1963. Ještě dnes si na něj mohou lidé fyzicky sáhnout.
  Daniel Kovář
  09. Duben 2018 - 10:45
 • Němci proti Říši

  Historie není černo-bílá. Kdo byli Němci, kteří se nebáli postavit nacistickému zlu? Historik Jan Ciglbauer ve svém článku dokazuje, že i za 2. světové války žili na jihu Čech Němci, kteří dokázali pro dobrou věc riskovat svůj vlastní život. Řada z nich po roce 1945 přesto skočila v odsunu.
  Jan Ciglbauer, historik a publicista
  09. Březen 2018 - 08:47
 • Klenot v centru Písku

  V Soukenické ulici v Písku můžete vcelku bez povšimnutí projít kolem zvláštní stavby. Okrově žlutá budova ukrývá výrazný klenot židovské kultury: původní píseckou synagogu, jednu z největších v celém kraji.
  Beáta Tisucká, Foto: Milan Havlík
  07. Březen 2018 - 10:58
 • Papír, tuš a za pět minut dvanáct

  Málem se na něj zapomnělo. Ale pak přišel rok 2017 a s ním výstava, knížka a nakonec i pamětní deska na domě, takže Alois Terš z povědomí už úplně nezmizí. Letos uplynulo 30 let od jeho smrti – od odchodu muže, který jedinečným způsobem zachycoval jihočeské statky, kapličky a boží muka, kreslil tu mizející krásu, a jeho pozůstalost je dokumentem, jaký nemá obdoby.
  Jan Štifter
  24. Listopad 2017 - 14:46
 • Vyzpovídal jsem španělského krále

  Henri de Blowitz, rodák z jižního Plzeňska a světově proslulý novinář. Neznáte ho? Není divu, u nás ho zná málokdo. Ale v devatenáctém století jej znal španělský král, kancléř Bismarck, papež, Napoleon a nespočet čtenářů po celé Evropě. Blovický rodák s těmito elitami dělal rozhovory. Na chlapíka z malého městečka slušný výkon. Kromě toho zvládl zabránit válce a uveřejnit tajnou smlouvu ještě předtím, než byla podepsána. Henri de Blowitz, nejslavnější český novinář na světě.
  Šimon Felenda
  14. Listopad 2017 - 12:19