Rodokmeny od mojedejiny.cz

Nepřihlížet zmaru

Tvrz Pasovary – odlehlé místo na Českokrumlovsku s krásnou nedotčenou přírodou a dlouhými dějinami učarovalo svým obyvatelům. Asi před šesti lety se rozhodli, že společně zachrání zchátralou památku a zpřístupní ji veřejnosti. A velkoryse umožní sdílení svého prostoru se všemi, kteří jim přijdou na pomoc.
Petra Vicková
14. Srpen 2024 - 00:48

Ohlédnutí

Historie tvrze sahá až do čtrnáctého století. Důležitým mezníkem pro vývoj dvora s tvrzí byl rok 1793, kdy byl rozprodán v rámci tzv. raabizace. Pozemky, náležející ke dvoru, i jednotlivé budovy byly rozděleny na šest samostatných usedlostí. Následné stavební proměny, podřízené potřebám šesti různých vlastníků, zcela proměnily charakter tvrze tak, že její původní uspořádání bylo již v polovině 19. století jen těžko čitelné. Areál tvrze později odkoupilo město Český Krumlov, využívalo jej k hospodářským účelům a po požáru v roce 1907 ponechalo svému osudu. Nejtěžší období však Pasovarům nastalo po roce 1945. Po odsunu původního německého obyvatelstva zůstaly ves i tvrz trvale neosídleny. V roce 1963 byla v rámci „čištění“ pohraničí zbořena vesnice Pasovary s výjimkou bývalého hostince a tvrze, která byla od roku 1958 kulturní památkou. Ani to ji ale nezachránilo od postupného chátrání, a tak v roce 1970 se o ní během majetkového převodu na Státní statky hovoří jako o zbořeništi.

Původní velkolepá stavba

Stavební podoba tvrze bývala kdysi působivá. Ve druhé polovině čtrnáctého století byl areál tvrze vymezen polygonální kamennou hradbou. Uvnitř volně stála dodnes dochovaná hranolová věž, do které se buď z hradby, nebo z paláce vstupovalo portálem vybaveným padacím můstkem. Vysoko položený vstup byl ochranným prvkem, který znesnadňoval vstup nezvaným návštěvníkům. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz