Rodokmeny od mojedejiny.cz

 • 5 x 3 tipy: Neznámé jižní Čechy

  Jižní Čechy, jeden z našich nejkrásnějších a nejrozmanitějších regionů s řadou historických měst, hradů a zámků, rozlehlou lipenskou přehradou, panensky čistými Novohradskými horami, soustavami rybníků a malebným venkovem, znáte jistě téměř dokonale. Věděli jste ale, že jsou rozděleny do menších turistických oblastí? Přinášíme tipy na prvních pět z nich, v každé jsme vybrali tři méně známá místa. Připoutejte se, vyrážíme.
  03. Září 2021 - 10:13
 • Poklady Blanského lesa: Objevte Zazděnou jeptišku

  Blanský les? Pro mnohé jen Kleť. Vydejte se na letní výpravu s archivářem Jiřím Cukrem, zavede vás na neznámá místa, zapadlé samoty, odhalí nečekané výhledy, uchrání vás od zástupů turistů. Vychutnejte si Blanský les v jeho tichosti a melancholickém klidu. A také s vědomím, že před vámi tato místa příliš očí nevidělo.
  Jiří Cukr
  29. Červenec 2021 - 10:54
 • Dvě tváře krajiny Čimelicka

  Denně tudy brázdí stovky aut po hlavním tahu z jihu na Prahu. Brzy vznikne opodál další část čtyřproudé silnice D4. I přes všechny tyto asfaltové šrámy a zářezy v sobě čimelická krajina stále nese hrdě a nezdolně pozůstatky barokních a romantických krajinářských úprav, které si nezadají co do hodnoty s mnohem známějšími komponovanými krajinami Čech.
  Beáta Tisucká, Foto: Petr Kubát
  13. Červenec 2021 - 11:12
 • Opravdoví patrioti: Tucet podob lásky ke kraji

  Dvanáct úspěšných lidí, kteří mají osobní vztah k našemu regionu, propojila nová kampaň Jihočeské centrály cestovního ruchu nazvaná Opravdoví patrioti jižních Čech. Kraj považují za svůj domov – nezáleží na tom, zda tu mají trvalé bydliště anebo se sem pravidelně vracejí. Mají totiž jižní Čechy hluboko ve svém srdci.
  Alena Binterová, Foto: JCCR
  31. Březen 2021 - 16:53
 • S covidem se Jiří Mánek vypořádal hrou

  Jiří Mánek, student a biatlonista z Prachaticka, je příkladem toho, že všechno zlé je pro něco dobré. Po soustředění v Letohradě měl pozitivní test na koronavirus, a místo toho, aby pokračoval do slovinské Pokljuky, skončil v karanténě. A právě tehdy vymyslel hru COVIDe, nezlob mě!.
  ALENA VOLFOVÁ FOTO: ARCHIV JIŘÍHO MÁNKA
  31. Březen 2021 - 09:46
 • Zašlá sláva komponované krajiny

  Teple se oblečte, jdeme ven. V rybníkářské krajině mezi Vodňany a Netolicemi se nachází velmi cenné území, které však svou hodnotnou tvář neukazuje na první pohled. Hloubavější turista ale po delším čase procházek vycítí, že zdejší kraj má svůj působivý záměr a řád.
  Beáta Tisucká
  16. Únor 2021 - 10:06
 • Jihočeské víkendy: inspirace pro výletníky

  Sbírají informace o výletních místech, natáčejí se z výšky pomocí dronu a připravují videa na velmi profesionální úrovni. A to všechno jen z čistého nadšení pro věc. Na to, jak projekt vznikl, jaké má ambice a co všechno se za ním skrývá, jsme se zeptali Dalibora Uhlíře, hlavy celého projektu.
  29. Leden 2021 - 12:37
 • Židovský poklad: Březnice

  Pod stínem Brd, v malém městečku Březnice se nachází tajuplné místo spojené s židovskou kulturou a jejím odkazem. Vedle renesančního zámku a bývalé jezuitské koleje zde najdete i unikátní dochovanou židovskou čtvrť Lokšany spolu s nově rekonstruovanou synagogou.
  Beata Tisucká, Foto: Milan Havlík
  04. Listopad 2020 - 11:22
 • Srdcaři (nejen) od volantů

  Málokdy je v městské dopravě na místě řidiče zaregistrujeme. Všimneme si jich často až ve chvíli, kdy musejí řešit nějaký problém v dopravě nebo zádrhel s cestujícími. Jejich kolegové se zase starají o to, aby autobusy a trolejbusy byly na trati v bezvadném a čistém stavu. O tom všem muži z Dopravního podniku města České Budějovice, a. s., mluví jako o své službě lidem, která jim dává smysl. Jejich srdce bijí pro MHD.
  Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
  29. Září 2020 - 22:41