Když plevel zahradě sluší
Asi to znáte sami: sotva tráva na zahradách trochu povyroste, klid nedělního odpoledne rozčísne ječivý hlas sekačky. A než se člověk naděje, má pocit, že se ocitl na závodech v sečení zahrad. Dokonale upravené trávníky, přísně vydlážděné plochy, rostliny výhradně nekvetoucí. Takový je zahradní trend moderní doby. V posledních letech se ale objevila protiváha: přírodní zahrady.
HŮŘ NEŽ NA POLI
Přírodní zahrady se zrodily před čtvrtstoletím v Dolních Rakousích. Prováděly se tu rozbory půdy z polí a ze zahrad, a výsledky byly šokující: v zahradní půdě bylo víc pesticidů než na poli! Tak vznikl nápad na návrat k zahradám jako z dob našich babiček.
Do České republiky se projekt dostal vzápětí, už v roce 2001. V Plzeňském kraji se s certifikací přírodních zahrad začalo v roce 2015 a od té doby se jejich rodina rozrůstá. Na konci roku 2023 jich bylo už čtyřicet, z toho dvě školní a pět ukázkových, které je možné navštívit.
„Ze zahrad, které jsem v loňském roce certifikovala, mě nejvíc zaujala zahrada U ledňáčka v Kornaticích a Úslavka ve Starém Plzenci-Sedlci. Každá zahrada má potenciál být oázou plnou života, každá může být divoká, a i přesto krásná. Je úžasné navštěvovat skrytá místa a vymýšlet nová řešení soukromým zahradám. Člověk, který zahradu miluje a pozoruje ji, začíná chápat přirozené procesy a koloběhy, které nejsou patrné okem. Nevyčerpatelná témata o stromech, o půdní havěti vás v myšlenkách dovedou až na samé rozhraní vzniku života,“ říká Eva Beránková, majitelka Přírodní zahrady Kornatice, která uděluje certifikáty dalším přírodním zahradám. (...)
... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR
Předplatné můžete zakoupit na send.cz