Rodokmeny od mojedejiny.cz

Naše je a naše zůstane!

Sjíždíme z dálnice D5 směr Kladruby u Stříbra v Plzeňském kraji. Silnice nás provede mezi obrovskými krabicemi skladů a montoven a zvolna sjíždíme dolů. Po pravé straně se na svahu nad námi mezi stromy ve větru pohybuje česká vlajka. Vlastně československá. Označuje Muzeum československého opevnění, tedy dva řopíky vybavené jako tenkrát, když měly bránit republiku.
Markéta Čekanová, Foto: Jan Šafář
21. Listopad 2023 - 23:21

Byl konec září roku 1938, teplé babí léto. Třiadvacátého září, necelé dvě hodiny před půlnocí, vyhlásilo Československo všeobecnou mobilizaci. Desetitisíce mužů narukovaly. Řada z nich do malých betonových pevnůstek, které lemovaly hranice republiky a měly ji chránit před nepřítelem. O týden později se Československo, osamoceno a zahnáno do kouta, vzdalo.

„Můj dědeček byl v letech 1932–1934 na vojně. V roce 1933 se v Německu dostal k moci Hitler. A hned to prý začalo být znát. Svět spěl k válce a všichni to věděli,“ vypráví mi Petr Petr. Muž, díky jehož zájmu o řopíky slouží dnes dva z těch, které jsou hustě rozesety kolem kláštera v Kladrubech, jako Muzeum československého opevnění.

Bunkry stavělo Ředitelství opevňovacích prací ve druhé polovině 30. let. Mělo jít o důmyslnou síť chránící hranici Československa proti napadení. Vybudováno jich bylo více než deset tisíc ve 115 variantách. Ten, před kterým stojíme, je typ B2-90 a patří vůbec k největším. Byl postaven 12. září 1938 a stavěla ho firma plzeňského stavitele a architekta Karla Tomáška.

V blízkosti kladrubského kláštera můžeme ještě dnes najít na dvě desítky řopíků. Každých sto metrů jeden. Jsou stále v majetku armády a není problém se do nich dostat. Ovšem kromě těch, které se proměnily v muzeum, v nich už dávno vůbec nic nenajdete. Zůstávají jen mlčícími svědky jedné těžké chvíle jednoho malého národa v srdci Evropy.

„Dědeček, který mě k zájmu o řopíky přivedl, mě jako kluka vzal tam, kam byl v září 1938 mobilizován. Bylo to asi patnáct kilometrů od vesnice, kde žil. I po letech mi dokázal v lese ukázat, kde byl vykopaný okop, ve kterém ležel. A babička prý za ním denně chodila a nosila mu jídlo,“ líčí Petr Petr. V září 1938 byli mobilizováni oba jeho dědové. Ten druhý oblékal shodou okolností tutéž uniformu, jakou má na sobě Václav Balvín, s nímž jsme si dali v bunkru sraz, aby na fotkách opravdu ožila historie.

„Před mobilizací to tu obsazoval strážní prapor XVI, který spadal pod hraničářský prapor 6 ,Sibiřských úderníkůʻ z Domažlic. Po mobilizaci se zvýšil počet mužů a vznikl pluk zajištění lehkého opevnění 153,“ objasňuje, zatímco dokončuje své předpisové ustrojení. Utáhne přezky, stáhne kabát, upraví límeček a vstupujeme do krytu. Vchod je úzký a nízký a za ním následuje schod dolů. Kdo si nedá pozor, uhodí se do hlavy. Uvnitř je všechno malé, ale navýsost účelné a funkční. Muselo se sem vejít sedm mužů.

„Poplachová posádka měla snížený počet mužů, velitel plus jeden nebo dva muži ke kulometu. Po mobilizaci už tu byl u každého kulometu střelec, pomocník a muž u periskopu a jeden muž obsluhoval ventilátor,“ vypočítává Václav Balvín a zaujímá pozici střelce.

(...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

Předplatné můžete zakoupit na send.cz