Zapomenutí hrdinové na hranici
Jan Ciglbauer se o dění kolem finanční stráže zajímá přes patnáct let. Pátrání po její činnosti však občas připomínalo hledání jehly v kupce sena. Po finanční stráži totiž nezůstal ucelený archiv, v němž by se daly nalézt všechny potřebné informace; většina dokumentů byla skartována po roce 1948. Historik proto musel v archivech projít všechny kauzy, které mohly s aktivitou financů souviset. Pašování se navíc nepovažovalo za trestný čin, ale pouze za přestupek, a proto se o něm dochovaly záznamy jen výjimečně. „Perličkou je kauza s kaplickým hostinským, jehož výpověď o vraždě finance Václava Klimeše jsem našel v rozvodových protokolech,“ dodává s úsměvem mladý historik.
VZNIK NOVÉHO STÁTU
Historie finanční stráže v jižních Čechách se začala psát hned po vzniku Československé republiky v roce 1918. Sousední rakouské země se totiž staly cizím státem, se kterým jižní Čechy nově tvořily státní hranici. Její vznik však nebyl automatický a po celé délce probíhalo složité vyměřování. To bylo obzvláště komplikované v oblasti historického Vitorazska, jež bylo rozděleno na dvě části: rakouskou a českou. Symbolem rozdělení se stalo město Gmünd, které bylo rozpůleno na rakouský střed a české předměstí s novým názvem České Velenice. Nové poměry se nezamlouvaly německy mluvícím obyvatelům jižních Čech. Požadovali připojení německy mluvícího území zpět k Rakousku, a proto zformovali ozbrojený útvar zvaný Volkswehr o síle 1500 mužů. V jihočeském městečku Kaplici se dokonce bojovalo, na pomoc musel být povolán 91. pěší pluk z Českých Budějovic a ten povstání rychle potlačil.
V těchto dramatických časech se formuje finanční stráž, která má podél nových hranic zastavovat nežádoucí osoby, zabraňovat pašování a spolupracovat při vojenských úkolech. Avšak služba na hranici není bez nebezpečí a své oběti si vybírá hned na počátku – už v roce 1920 je v Dolním Dvořišti zastřelen bývalý italský legionář František Hovorka. Jako u mnoha dalších případů zůstává pachatel neznámý.
Velmi častým deliktem, který museli financové řešit, bylo pašování. Pašovalo se hodně – za jeden rok jihočeští financové zadrželi až tři tisíce osob. (...)
... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR
Předplatné můžete zakoupit na send.cz
ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!