Rodokmeny od mojedejiny.cz

Investice do budoucna? Reality v TOP lokalitách

V poslední době se realitní trh nachází v hluboké krizi a potýká se s řadou výzev. Od úrokových sazeb přes geopolitické napětí až po ekonomickou nejistotu vyvolanou celosvětovými událostmi. Ukazuje se však jedna konkrétní skutečnost, která vyplývá z aktuálního stavu realitního trhu – i v době krize se zdá, že vlastníci nemovitostí v prémiových lokalitách jsou na tom nejlépe.  
Pr
22. Květen 2024 - 23:20

Prémiové lokality, charakterizované svou výjimečnou polohou, kvalitou života, dostupností služeb a prestiží, se ukazují jako odolné vůči fluktuacím trhu. Zatímco širší realitní trh čelí poklesu cen a snížené poptávce, nemovitosti v těchto lokalitách si udržují svou hodnotu, nebo dokonce zaznamenávají růst. Tento jev nejenže potvrzuje staré pravidlo, že poloha je klíčová, ale také zdůrazňuje rostoucí rozdíl mezi „prémiovým” a „standardním“ segmentem trhu. 

 

O prémiových lokalitách a investicích do nemovitostí si budeme povídat s Petrem Nekolným, projektovým manažerem významné developerské skupiny JPS Group. Ta se již více než dvacet let zaměřuje na development a výstavbu v prémiových lokalitách v jižních Čechách, Praze, Plzni a ve Středočeském kraji.  

 

Petře, souhlasíte s konstatováním, že při investici do nemovitosti je lokalita klíčová?

Souhlasím absolutně. V případě, že si pořizuji stavební pozemek nebo dům, tak se vždy jedná také o investici. Významně vyšší zhodnocení dosáhnu v dobré lokalitě, a to i v případě započtení výrazně vyšší pořizovací ceny.

Můžete uvést příklad?

Nemusíme chodit daleko. Nedaleko Českých Budějovic stojí Kodetka, prémiová rezidenční lokalita. Zhodnocení za 25 let tam dosáhlo téměř dvou tisíc procent. Zní to neuvěřitelně, ale je to fakt. Podobného zhodnocení dosáhli naši klienti třeba v Praze na Veleslavíně a v dalších našich prestižních lokalitách.  

Stavební pozemky se ale zhodnocovaly za posledních třicet let v celé České republice.

To je samozřejmě pravda, ale zhodnocení stavebních pozemků od roku 1995 dosáhlo v průměru 600 až 800 procent. Z toho je patrné, že místo zhodnocuje pozemek, potažmo rodinný dům, výrazně lépe.

Jaká je, Petře, vaše rada, když budu chtít dobře investovat do rodinného bydlení?

V první řadě si zvolit dobré místo, a to i za cenu toho, že budu muset našetřit a dům začnu stavět až s odstupem třeba i pár let. Prostě lokalita je klíčová. Následně bych vybral opravdu kvalitního architekta a nechal ho navrhnout rodinný dům podle svých požadavků. Určitě bych mu naslouchal a nechal si poradit. To je stále problém. My Češi máme pocit, že jsme každý vlastně skvělý architekt, advokát, politik a já nevím co ještě, ale není to pravda. Aby byl rodinný dům spolu s pozemkem skvělou investicí, musí být i nadčasově navržený, a to nelze dělat tak, že si najdu projekt na internetu a ten mi nakreslí kamarád projektant. Dovolím si tvrdit, že mimo Prahu neexistují porevoluční rodinné domy, které by splňovaly nadčasové standardy, jak je známe například u domů z první republiky. Tím pádem nelze u těchto domů hovořit o investici.

Je něco dalšího, co byste ještě našim čtenářům v tomto směru doporučil?

V případě rodinného domu investovat do těch nejkvalitnějších materiálů. V čase se vám tato investice násobně, ale opravdu násobně vyplatí. Je mnohem lepší spát na začátku v novém domě na starých postelích, mít dům z půlky nevybavený, ale mít ho postavený z těch nejlepších materiálů a s nejlepšími technologiemi. Vybavit interiér dodatečně je snadné, ale vyměnit nekvalitní okna za kvalitní, levné dřevo vyměnit za sklo a nerez nebo měnit technologii vytápění je nemožné a každá taková věc vás bude navždy mrzet. Nejvíce to poznáte na výdajích nebo významně nižší ceně nemovitosti při prodeji.

Řídíte se i vy ve svých projektech tímto doporučením?

Nejlepší lokality, provedení stavby a nejvyšší kvalita použitých materiálů jsou již léta naší značkou. Pojeďme se rovnou podívat na náš poslední dokončený projekt Na Výsluní. Tam se sám přesvědčíte, že pro lokalitu máme opravdu cit. Naše domy jsou zde na krásném místě mezi zahradami, zároveň je tu velká míra soukromí. Jde o bezpečný uzavřený areál, ze kterého máte všude blízko. 

Ani jsem nevěděl, že tady na Borku ještě existuje takové místo. Můžeme nahlédnout dovnitř do domu?

Určitě, proto jsme tady. Jak bude dům vypadat uvnitř, už poznáte od vstupních dveří. My sázíme na hliník, stejně tak je tomu u oken, respektive prosklených stěn. Když jsme okna objednávali, přijel se na stavbu dokonce podívat i generální ředitel společnosti Vekra okna, protože nevěřil, že jsme si objednali ta nejlepší hliníková okna do developerského projektu pro naše zákazníky. Tato okna se totiž dodávají jen do velmi drahých soukromých vil. Podobné to je s obložkami, interiérovými dveřmi atd. Také schodiště je opravdu z masivu, z jasanu. Vodovodní baterie, podlahové topení, dlažba, to vše je v té nejvyšší kvalitě. A nejde jen o to, co vidíte na první pohled. Dům je osazen čidly a rozvody pro inteligentní řízení, je připraven na osazení solárními panely a takto bychom mohli ještě dlouho pokračovat.

Zajímavé je uspořádání domu, je vidět práce architekta. Kupující mají určitě radost z okna v koupelně a šaten v ložnicích…

Nejste jediný, kdo něco podobného říká. Každý, kdo si dům prošel, velice oceňuje jeho architektonický styl a rozložení místností. Slovy našich zákazníků: „Dům je opravdu vychytaný do posledních detailů.“

Teď trochu soukromě: Kde bydlíte? Na Borku, nebo na Kodetce?

Ani Kodetka, ani Borek. Jsem Plzeňák a vzhledem k záběru JPS Group se pohybuji po celé republice. Co ale Budějčákům závidím, je Kodetka. Znám velmi dobře všechny lokality v Budějovicích a okolí, ale Kodetka je prostě učebnicová lokalita moderního bydlení, je to prostě Hills se všemi pěti P. Bydlíte na kopci kousek nad městem, dýcháte si čistý vzduch, školka, škola v blízkosti, sportoviště, hospůdka a tak dále. Co je pro mě ale úplně nejvíc, je to, že uděláte opravdu jen krok od domu a jste v lese, ujdete pár metrů a můžete se koupat v jezeře, v zimě si před vchodem nasadíte běžky a už se vezete nebo si jen dáte sklenku vína na zahradě, posloucháte u toho ptačí koncert a díváte se, jak se vám za domem pasou srnky. Zní to skoro jako kýč, ale není – to je Kodetka. Za mě rozhodně nejlepší bydlení v Českých Budějovicích a okolí. Takže kdybych nebydlel v Plzni, tak určitě na Kodetce nebo Na Výsluní na Borku.