Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Budějovice před 100 lety

Vítejte v Českých Budějovicích za první republiky. Od vzniku samostatného Československa právě uplynulo rovné století. Historik Jan Ciglbauer sestavil pro časopis Barbar unikátní průvodce po tehdejším krajském městě: kam Budějčáci chodili za zábavou, kde bylo nejvíc rvaček, kde lidé mohli žádat elektrické žárové koupele a jaká stavba se v době hospodářské krize stala zdejší Hladovou zdí?
Jan Ciglbauer
23. Říjen 2018 - 18:12

Roh náměstí a Biskupské

Budova na rohu náměstí se stala symbolem vzniku republiky v Českých Budějovicích. V roce 1918 zde sídlila městská pošta, což dodnes připomíná malba pošťácké trubky na fasádě. 28. října 1918 po 10. hodině zde zaměstnanec pošty František Miroslav Čapek zachytil telegram z Prahy, oznamující vyhlášení ČSR. Za pár okamžiků se stala legendární fotografie F. M. Čapka shazujícího z okna pošty rakouského orla. Později, ve 20. letech, byla probourána velká okna v prvním patře a na filmové plátno byly k pobavení kolemjdoucích občanů promítány různé reklamy a němé filmy.

Budějovická radnice

Kromě toho, že zde již 28. října 1918 byl vyhlášen český Národní výbor, navštívil budovu 20. prosince 1918 prezident T. G. Masaryk, a Budějovice se staly dokonce prvním českým městem, kam Masaryk po svém návratu z exilu zavítal. Na to od 20. prosince 1935 upozorňuje pamětní deska s bustou TGM, kterou nejdříve odstranili nacisté, po obnově v roce 1946 komunisté a po její třetí obnově v roce 1968 již o pár let později znovu komunisté. Současná čtvrtá verze je z roku 1990.

Senovážné náměstí, Pedagogická fakulta v Kněžské, Mariánské náměstí, Roh Biskupské a Zátkova nábřeží a další a další místa...

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ŘÍJNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!