Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Eduard Zimmel, agent chodec

„Tak co – budeš Němec, nebo Čech?“ Mladíčci obce Rapšach na Vitorazsku stáli seřazeni u odvodu a úředník nacistické správy se díval mládenci přímo do očí. Viděl tam váhavost. Snad vzdor. Eduardu Zimmelovi nebylo tehdy ještě ani osmnáct let, psal se rok 1943 a on měl odpovědět na otázku, která rozhodne o jeho životě. Je tady druhý díl seriálu, který připravuje časopis Barbar ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum.
GABRIELA ŠPALKOVÁ
09. Duben 2019 - 10:17

Rapšach, obec patřící k Dolnímu Rakousku, byl k Československu připojen 31. července 1920. Do Rapšachu přicházeli Češi z vnitrozemí, správa byla česká. Eduard se narodil šest let poté, 13. března do zemědělské rodiny, která měla rakouské předky.

Rapšach. Poklidná, spíše česká vesnice, v níž zněla němčina jen sporadicky, ve druhé polovině třicátých let zde žilo převážně české obyvatelstvo. Sousedi i kamarádi se starali spíše o políčka a dobytek než o politiku. Eduard sám ani německy pořádně neuměl, ale ještě než se naplno rozjela mašinérie hitlerovského Německa, stačil vychodit obecnou školu a vyučit se krejčím. Pak přišli nacisté a s nimi nevraživost, agrese.

Po mnichovské dohodě zůstal Rapšach na území Čech. Ovšem po zřízení protektorátu byli Češi nuceni odejít do vnitrozemí. Ti, kteří v obci zůstali, se museli přihlásit k německé národnosti. A s tím souvisela povinná služba ve wehrmachtu. Plány nacistického Německa na ovládnutí světa smetly všechen poklid a pohodu. Dny, kdy Eduardův tatínek hrával s kapelou, byly pryč. Rodina Zimmelových měla rakouské předky, hlásila se k Čechům, ale tatínek Václav podepsal pod tlakem okolností dokument o přináležení k německé národnosti. A musel narukovat do německé armády…

Když Eduardu Zimmelovi přišel povolávací rozkaz, svůj postoj jasně definoval. Ve wehrmachtu sloužit nechtěl. Tři muži z celé vesnice odmítli nastoupit do německé armády. Eduard byl mezi nimi. Všichni věděli, co bude následovat. A odveta přišla okamžitě. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!

 

Chcete pomoci zaznamenávat další příběhy pamětníků? Staňte se členem Klubu přátel Paměti národa. www.postbellum.cz/klub