Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Němci proti Říši

Historie není černo-bílá. Kdo byli Němci, kteří se nebáli postavit nacistickému zlu? Historik Jan Ciglbauer ve svém článku dokazuje, že i za 2. světové války žili na jihu Čech Němci, kteří dokázali pro dobrou věc riskovat svůj vlastní život. Řada z nich po roce 1945 přesto skočila v odsunu.
Jan Ciglbauer, historik a publicista
09. Březen 2018 - 08:47

Franz Panny se narodil a žil v Kunějově u Nové Bystřice. Za první světové války byl zajatý na italské frontě a po jejím skončení vstoupil do československého domobraneckého praporu, se kterým se vrátil do vlasti. Sympatizoval s myšlenkou demokratické republiky a nezradil ji ani na konci třicátých let, což vedlo k roztržkám s některými jeho henleinovskými sousedy.

Během druhé světové války byl opakovaně udáván pro poslech zahraničního rozhlasu a hospodářské přestupky. Vždy naštěstí zůstalo jen u výslechu na gestapu. Osudová chvíle ale pro Pannyho přišla 24. srpna 1944. Ten den došlo nad Jindřichohradeckem k letecké bitvě mezi americkými bombardéry a jejich stíhacím doprovodem na jedné straně a německými stíhači na straně druhé. Přímo nad Kunějovem byl sestřelen bombardér B-24G Liberator a jeho palubní mechanik seržant Elton Ankney dopadl s padákem na Pannyho zahradu, kde za popruhy uvízl v koruně starého stromu.

Letec měl prostřelenou nohu a byl v bezvědomí. Panny měl právě na práci na svém statku přiděleného polského válečného zajatce, stejně jako ostatní místní sedláci. Společně rychle přiběhli Američanovi na pomoc. Vyprostili ho z popruhů a začali ošetřovat, přitom mu Panny mimoděk vytáhl z pouzdra pistoli a položil ji na zem. V té chvíli se na zahradu přihnal místní šéf NSDAP Johann Hofbauer s loveckou kulovnicí v ruce a s křikem „Ty kurvo, teď už na nás bomby házet nebudeš!“ namířil na Ankneye. Panny mu ale hlaveň pušky pohotově strhl stranou, sebral ze země Američanovu pistoli, namířil ji na Hofbauera a odpověděl: „To ani za starého Rakouska nebylo, aby byl raněný voják zastřelen! Jestli chceš střílet, tak jdi na frontu, tam si můžeš střílet dost!“ Když poté dodal, že pokud Hofbauer zraněného letce zastřelí, bude pak muset zastřelit on jeho, Hofbauer s nadávkami ze zahrady odešel. (...)

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

BŘEZNOVÝ BARBAR V PRODEJI!

Na stáncích v za 49 Kč, elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč