Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Příběhy jihočeských vil

Každá z nich má svůj příběh – stavby projektovali významní architekti, na kávu tam jezdily respektované osobnosti své doby, za zdmi se odehrávala malá rodinná dramata nebo na ně padal stín velkých politických událostí. Vily Františka Bílka, Vendelína Máchy nebo Hanse Spira vyprávějí příběhy dvacátého století. Časopis Barbar vybral pět z nich.
27. Květen 2014 - 10:03

Vilou Ernestiny Westenové (na snímku) v budějovické Dukelské ulici procházejí dějiny celého 20. století. Westenovi přišli roku 1893 do Budějovic, kde úspěšně vedli smaltovnu, a vdova Ernestina tu rodině nechala postavit vlastní vilu. Zpracování projektu svěřila schopným vídeňským architektům, kteří navrhli dům na pomezí secese a moderny. K vile přiléhala rozlehlá zahrada, v její severní části se rozkládal tenisový kurt, na východě kuželník.

Syn Ernestiny Westenové Hans byl před válkou členem Sudetoněmecké strany a v období protektorátu se stal poslancem říšského sněmu. Mimořádný lidový soud ho odsoudil k trestu smrti, popravili ho v únoru 1947 na Pankráci. To už ale dva roky Westenovi vilu nevlastnili, německá rodina o ni přišla v roce 1945. V průběhu let zanikla zahrada i původní oplocení, v severovýchodní části pozemku vyrostl v padesátých letech nájemní dům a vila se stala součástí internátu. Náročné rekonstrukce se dočkala v roce 2004.

Příběhy dalších 4 vil najdete v červnovém vydání časopisu Barbar!