Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Tisíc let pod zemí

Co vedlo někoho před tisíci lety k tomu, že si schoval majetek v hodnotě osmnácti krav pod zem, a už se pro něj nikdy nevrátil? Byl to snad výběrčí daní? Mohl to být někdo z knížecí družiny? Nebo samotný kníže? Ocitl se v nebezpečí? Podle archeologů už se to asi nikdy nedozvíme. Jisté je jen to, že jeho poklad ležel v zemi téměř tisíc let. Do letošního jara.
Klára Koubová Foto: Prácheňské muzeum v Písku
30. Září 2017 - 23:00

Měla to být obyčejná vycházka se psem. Na začátku března 2017 si mladá žena v lese u malé vesnice Řeteč na severu Písecka všimla několika mincí v zemi. Tenká vrstva hrabanky překrývala keramickou nádobu plnou stříbrných denárů z poloviny 11. století. Neprodleně nález nahlásila muzeu, jak přikazuje zákon.

Archeologové byli ihned na místě. A s nimi obrovské nadšení – brzy bylo jasné, že se jedná o zcela mimořádný nález. Následoval pečlivý průzkum okolí a mince putovaly do laboratoře. To, že se poklad dostal do rukou archeologů celý, tedy tak, jak byl téměř před tisíci lety uložený do země, představovalo unikátní situaci. „Bylo potřeba postupovat velmi obezřetně, aby nedošlo ke ztrátám informací, které nám nález může poskytnout. Několik dní jsme rozebírali nález pomocí pinzety a u každé jednotlivé mince jsme zdokumentovali její polohu v rámci keramické lahve. Nakonec poklad obsahoval celkem 1341 mincí českých panovníků Břetislava I. a Spytihněva II., o celkové váze necelého jednoho a půl kilogramu,“ vypráví archeolog Martin Pták. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE.

Říjnové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!