Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

V hlavním městě šumavské fotografie

„Nebýt zapomenut je základním existenciálním právem každého člověka. Žijícího i toho, který již odešel na věčnost,“ píše se v úvodu knihy Krumlov – město pod věží, kterou koncem loňského roku vydal Českokrumlovský rozvojový fond. Na téměř 300 stranách najdou čtenáři přes 430 fotografií, z nichž některé byly dosud neznámé, a také hodně poutavého textu.
Alena Binterová, Foto: Museum Fotoatelier Seidel
18. Duben 2019 - 09:46

Český Krumlov má ohromné štěstí: Žili a tvořili v něm fotografové natolik výjimeční, že si získali srdce skvělých současných badatelů. A ti jsou ochotni systematicky a s nebetyčnou trpělivostí zkoumat tento unikátní fotografický odkaz, objevovat jeho nadčasovost a předkládat ho čtenářům v atraktivním balení.

Při listování se ani nechce věřit, že od roku 2016 je to už třetí takto velkoryse pojatá kniha od autorské trojice Zdeny Mrázkové, Jindřicha Špinara a Petra Hudičáka. Předtím v této edici vydali výpravné publikace Lipno – krajina pod hladinou, a Šumava – krajina pod sněhem. Kniha Krumlov – město pod věží má stejný formát, je ovšem ještě rozsáhlejší. Vyšla k 10. výročí otevření Musea Fotoateliér Seidel, kde všechno toto bádání začalo.

BRÁNA DO VĚČNOSTI

Muzeum, které je světovým unikátem představujícím úctyhodné dílo „kronikářů Šumavy“ Josefa a Františka Seidelových, už zná většina Jihočechů a spousta lidí z jiných krajů včetně Rakouska a Německa. Mnozí návštěvníci se tam dokonce pravidelně vracejí, aby se na chvíli zastavili v autentickém prostředí a zapózovali před dobovým pozadím, jako to dělávali jejich předkové. V důkladně vedeném ateliéru se dochovaly nejen staré podobenky, ale také jména portrétovaných. Identifikovat lze i stovky dalších záběrů z měst a vesnic, krajiny, řemeslné výroby či průmyslu, což napínavým způsobem otvírá dveře do minulosti. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!