Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Blatná plná klavírů

Jednadvacet klavírů rozezní od konce června do poloviny července jihočeskou Blatnou. Pod vedením zkušených pedagogů, kteří jsou sami vynikajícími pianisty, se na ně budou učit hrát malí i velcí, začátečníci i pokročilí. Uměleckou ředitelkou Jihočeských klavírních kurzů je profesorka hudby na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy Jana Korbelová.
Alena Binterová, Foto: Tomáš Binter
20. Červen 2019 - 10:03

Tyto nejstarší klavírní kurzy v republice, jejichž tradice letos dosáhne úctyhodných 33 let, se už staly festivalem, kterému mnozí říkají malé Pražské jaro. Čím jsou kurzy jedinečné?

Setkávají se zde začátečníci i pokročilí, což přináší vzájemné prolínání, jež obohacuje všechny zúčastněné. Zkušenost starších se potkává s nekonečnou zvědavostí nováčků. Mladí hudebníci vidí výkony pokročilejších, k nimž mohou vzhlížet jako ke svým vzorům. Mnozí naši absolventi se už stali renomovanými umělci a je milé, že se k nám vracejí. Starší kurzisté velice upřímně fandí těm malým. Unikátní součástí jsou semináře vedené lektory Janem Bartošem a Pavlem Voráčkem a výuka improvizace lektorky Veroniky Ptáčkové. Zaměřuje se na různé hudební žánry včetně jazzu a děti na to velmi slyší.

Čili rok co rok zažíváte, jak si milovníci klavíru předávají štafetu znalostí a dovedností.

Ano, naše klavírní kurzy jsou určené začátečníkům i pokročilým – od dětí předškolního věku po dospělé. Měla jsem tu dokonce i čtyřletou holčičku. Moc nás těší, že nám přivádějí své děti rodiče, kteří předtím do kurzů sami chodili. A někteří z absolventů se stávají našimi kolegy a vedou kurzy s námi – tuto kontinuitu považuji za velkou přednost výuky, kterou nabízíme. Vracejí se k nám i ti, kteří se mezitím v hudbě proslavili doma i ve světě, například Miroslav Sekera, Jan Bartoš, Pavel Voráček, Martin Plas či Marek Šedivý. Důležitou součástí týmu je také pražský klavírník Karel Průcha, který se stará o ladění nástrojů.

Mluvíte o kořenech, takže pojďme ke kořenům tradice kurzů. Jsou hluboké a pevné?

Rozhodně. Před 33 lety je založila fenomenální profesorka hudby Zdena Janžurová. Její švagrová, herečka Iva Janžurová, je naším strážným andělem a vždy nás navštíví. Profesorka Janžurová výrazně ovlivnila i mě osobně nejen jako moje první klavírní pedagožka, ale i později, když formovala mou pedagogickou dráhu. Dala kurzům řád a obklopila se skvělými osobnostmi, jako je profesor Martin Ballý, fantastický pianista a naprosto unikátní pedagog. Tím vytvořila základ, na němž je radost stavět. Těšíme se z velkého zájmu účastníků, učitelské a rodičovské veřejnosti i publika, sály bývají zcela zaplněné.

Je Blatná této hudbě nakloněná?

Našli jsme zde skvělé zázemí. Kurzy pořádá Centrum kultury a vzdělávání Blatná ve spolupráci se zámkem Blatná, ZUŠ, ZŠ J. A. Komenského a domovem pro seniory. Všem, kteří stáli a stojí v čele těchto institucí, patří velký dík. Město má krásné historické centrum a magický zámek s velkým parkem, kde děti mohou trávit čas mezi lekcemi. Majitelka zámku baronka Jana Hildprandt Germenis nám poskytuje zdarma zázemí, účastní se všech akcí, a dokonce při závěrečném ceremoniálu klavíristům gratuluje a předává dárky.

Jihočeské klavírní kurzy ale měly dlouhou tradici v Písku. Co vás přimělo se přestěhovat?

V Písku nám bylo dobře, ale po 27 ročnících jsme museli hledat dočasné zázemí jinde. Píseckou hudební školu totiž čekalo stěhování a rekonstrukce. Paní baronka Jana Hildprandt Germenis o naši akci velmi stála, proto jsme si roku 2014 vybrali Blatnou. A byl to tak úspěšný ročník, že nás pak už Blatenští nechtěli pustit zpátky.

Jak dlouho vy osobně v těchto kurzech vyučujete?

Od prvního ročníku – tedy kromě dvou let, kdy jsem byla na mateřské dovolené. Posledních šest roků jsem i uměleckou ředitelkou. Začátkem léta jsem už zvyklá vyhradit si pro tyto kurzy čas i dostatek energie, protože zde učíme opravdu naplno.

Letošní kurzy se konají od 29. 6. do 12. 7. Na co se nejvíc těšíte?

Na setkání se všemi, kteří mají klavírní hudbu rádi. Ať jsou to účastníci kurzů a absolventi, mezi nimiž jsou už i světové hvězdy, či věrné publikum. Pravidelně na naše koncerty jezdí řada mimořádných kapacit ve svých oborech, hlavně lékařských – např. profesoři Pavel Pafko, Cyril Höschl, Josef Vymazal nebo docent Jaroslav Plas. Letos navíc obohatíme program velkou událostí, což bude slavnostní benefiční koncert pro Nadační fond Profesora Pavla Pafka. Diváky čeká 30. června výjimečné setkání s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou, klavírním virtuosem Miroslavem Sekerou a vynikajícím houslistou Romanem Patočkou. To bude i pro mě úžasný zážitek.

 

Jihočeské klavírní kurzy pořádá Centrum kultury a vzdělávání Blatná ve spolupráci s majiteli zámku Blatná, ZUŠ Blatná, ZŠ J. A. Komenského a Domovem pro seniory Blatná. Konají se za podpory města Blatná, Jihočeského kraje, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, společnosti Machart PIANA a pod záštitou hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské. Patronkami kurzů jsou baronka zámku Blatná Jana Hildprandt Germenis, starostka Blatné Kateřina Malečková a herečka Iva Janžurová. Podrobnosti a program jsou na webu http://klavirni-kurzy.cz.

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!