Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Boj o člověka: Šikmý kostel 2

Snad by se dalo říct, že takových příběhů tu bylo: osud jedné rodiny nasměrují kulky v Sarajevu, další vyhánění před druhou světovou válkou, lidé se hýbají podle toho, jak jiný přikazuje. Ale v případě Šikmého kostela, jehož druhý díl nedávno zamířil především do knižních e-shopů, by takový soud nebyl fér. Ke čtenáři dorazily příběhy z oblasti, o které málokdo skutečně něco ví – učitelé dějepisu zpravidla v pár větách shrnou, že tam kdesi na Těšínsku se po vzniku republiky rozhořel spor mezi Čechy a Poláky. S Karin Lednickou, autorkou románové kroniky ztraceného města, jsme v jeho ohnisku, československá armáda vytlačuje Poláky, aby za pár let zase Poláci hledali „čechofily“, které pošlou vlakem pryč.
Jan Štifter
20. Květen 2021 - 00:28

Šikmý kostel je kolbištěm lidí a jejich jazyka, který ještě nedávno předurčoval právo na domov. Jako by i v řeč mohla vyjít z módy – budoucnost se formuje už ve chvíli, kdy matka učí dítě vyslovovat první slůvka. Příslušnost k národu znamená život v pohodlí, nebo boj o holou existenci, ale vždy jen na chvíli, protože při polské hranici nic netrvá věčně, po hubených letech přichází období odplaty. Nenávist čerpá z nepochopení, problém známý ze Sudet tu získává nové variace, a jako vždycky jde jen o moc, peníze a ženskou sukni.

Karin Lednická pokračuje v trilogii, kde ožívá stará Karviná, město pohřbené těžkým průmyslem. Symbolem je kostel sv. Petra z Alkantary – rarita v celém Česku, pod stavbou klesla vinou poddolování půda téměř o čtyřicet metrů. Je nakloněný jako věž v italské Pise. Masivnímu zájmu se těší až díky románovému zpracování, které dobývá knižní trh a obsazuje přední příčky prodejů. Lednická zúročuje studium pramenů i čas strávený s pamětníky, především se ale snaží pochopit samotného člověka, jeho motivace, lásky, strachy, bolesti. Ve sporu o vlast není Čech, Polák, Němec, nebo Slezan, vždycky je to člověk.