Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Bolavý příběh z bažin

V bažinách, někde na jihu Čech, ale jistě u Vodňan, leží mrtvá žena, a přestože ji pohřešují už několik týdnů, má perfektně načesané vlasy.
Jan Štifter
24. Srpen 2017 - 15:49

V těch močálech se děje něco zvláštního, protože všude kolem žijí podivní lidé. Anna Bolavá o nich umí vyprávět, dostat se jim pod kůži a najít v nich to, co z nich dělá lidi, co je ovládá, čemu se sami podrobují a s čím se někteří rozhodli bojovat. Protože Bolavá ví, že některým lidem v žilách nekoluje krev, ale řeky z krajin jejich domova, a kde se dlouho nic nehýbe, tam voda stojí a časem zapáchá. Stejně jako bažiny z příběhu Ke dnu, který právě vydalo nakladatelství Odeon.

Autorka volně navázala na svou úspěšnou prvotinu, její román Do tmy získal cenu Magnesia litera 2016 za prózu. Ty dvě knihy se ale liší a dávají tušit, že první vznikala pro radost a druhá proto, že je potřeba pokračovat. Tam, kde by měl příběh gradovat, sice nechybí malé rodinné drama, ale je zbytečně rychlé, jako by autorce docházel inkoust. Připomíná příběh o šesti bratrech, zakletých v labutě, kterým jejich sestra šije kouzelné košile, ale šestou už nestihne, a tak nejmladšímu stejně místo ruky zůstane navždy labutí křídlo. Dobře rozešitou košilí s chybějícím rukávem je i kniha Ke dnu.

Ten, kdo si oblíbil styl Anny Bolavé, pozná její zemitost, postavy, silné pouto ke krajině a domovu. Bolavá nenudí, ale tentokrát ani nedokáže nadchnout. Ta voda v jejím románu stojí příliš dlouho.

 

SOUTĚŽ: Anna Bolavá je také autorkou sbírky básní. Jak se kniha jmenuje? Odpovědi zasílejte do 31. srpna na barbar@casopisbarbar.cz. Nakladatelství Odeon věnovalo čtenářům časopisu Barbar výtisk knihy Ke dnu.