Rodokmeny od mojedejiny.cz

Divadlo i skate. Budějovické léto se značkou EHMK

Multižánrový festival Jižní Svéráz, který v jižních Čechách potrvá až do 29. září, je první vlaštovkou avizující, že v roce 2028 se České Budějovice stanou Evropským hlavním městem kultury (EHMK). Jeho květnové zahájení bylo signálem, že tým, který loni v červnu tento prestižní titul získal, chystá pro veřejnost řadu akcí. Některé z nich se odehrají už teď v létě – vedle série netradičně pojatých divadelních inscenací to bude například festival věnovaný skateboardingu, umění, urbanismu a vzdělávání.
Alena Binterová, Foto: Archiv EHMK
10. Červenec 2024 - 00:33

Když se v polovině května vydávala na svou první plavbu po Vltavě loď s představením „Jihočeská odysea“ a pak na velkém pódiu na českobudějovické náplavce řádil Cirk La Putyka BAND, byl to příslib, že České Budějovice čeká v nadcházejících letech značné zpestření kulturní nabídky a rozšíření jejího vnímání. Přihláška do soutěže o titul EHMK je totiž velmi obsáhlá: zahrnuje 46 kulturních a uměleckých projektů a také řadu investičních. Postupně je bude město naplňovat – řada akcí už je rozjetých a další odstartují v příštích letech. Vše vyvrcholí v roce 2028, kdy se na České Budějovice bude upínat pozornost celé kulturní Evropy.

Ačkoli do roku 2028 je ještě relativně daleko, už nyní se koná řada akcí a spousta dalšího dění se intenzivně připravuje. Podoba Jižního Svérázu je první výraznou ochutnávkou toho, co město a kraj v příštích letech čeká. „Jsem ráda, že se s reálnými výstupy vítězné přihlášky začíná tak brzy, což není v jiných Evropských hlavních městech kultury zvykem,” zhodnotila českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová.

Koncept (PERMA)KULTURY, díky němuž Budějovice vyhrály titul nad Broumovem, klade důraz na dlouhodobou udržitelnost a kvalitu života obyvatel prostřednictvím umění, kultury a kulturního dědictví. Zahrnuje i další sféry: vzdělávání, sociální péči, veřejný prostor či sport. Je založen na významném zapojení místní komunity, hlavním předpokladem je spolupráce mezi různými organizátory, profesionály i dobrovolníky. Koncept zároveň vytváří prostor pro mezigenerační dialog a dává větší prostor mladší generaci, která je aktivní například v Budějovickém Majálesu. Ten je také jedním z partnerů, s nímž rozvíjí tým EHMK spolupráci.

 

Spolu se současnou dramaturgií je na Budějovickém Majálesu zajímavý fakt, že ho pořádají především středoškoláci. Díky tomu se o něj zajímají i další evropská města, která mají také titul EHMK a chtějí se u nás inspirovat, jak zapojit studenty do kulturního života. Právě proto vznikl projekt Young Creators (Mladí tvůrci), díky němuž se do Budějovic letos na Majáles přijeli podívat organizátoři z Tartu, Kaunasu, Elefsiny a Chemnitzu. Na oplátku přivezli inspiraci ze svých měst a studentských kulturních projektů, které díky titulu EHMK mohli realizovat. Představili je veřejnosti během Majálesové středy a byla to pro všechny velká motivace pro další spolupráci. Do roku 2028 tak bude pro mladé lidi v jižních Čechách vznikat víc možností tvořit vlastní malé kulturní projekty s podporou zkušených profesionálů. A některé projekty vzniknou společně pod taktovkou mladých lidí z evropských měst.

 

Skateholders Forum

Na přelomu června a července se v Českých Budějovicích a Táboře odehraje Skateholders Forum, což je festival věnovaný skateboardingu, umění, urbanismu a vzdělávání. Přinese týden nabitý skejtovými jamy, panelovými diskusemi, výstavami, workshopy a večerní zábavou, to vše se zajímavými hosty z několika evropských zemí. „Chceme posílit možný pozitivní dopad urban sports, mezi něž skateboarding patří. Ty totiž prokazatelně vedou k začleňování mladých lidí, zejména těch ohrožených sociálním vyloučením. Skateboarding je činnost, která dává novou funkci veřejnému prostoru. Stejně jako další streetové aktivity (street art, graffiti, parkour, BMX, urbex atd.) je skateboarding součástí naší kultury, a zasahuje tedy i do architektury a urbanismu,“ říká kurátor Jakub Novotný.

Cílem je jak podpora zdravého životního stylu mladých lidí, tak oživení veřejných prostranství, kam patří instalace umělecko-sportovních prvků. V Českých Budějovicích zahájí festival 29. června skejtový závod ve Skateparku Čtyři Dvory, večer se v budově bývalé pošty u nádraží koná koncert a projekce videí. Následují akce po celém městě: workshopy, závody, diskuse a také vernisáž výstavy v KD Metropol o historii a současnosti jihočeského skateboardingu s dobovými fotkami, texty, artefakty a komentářem. Velmi zajímavá jsou témata veřejných debat s mezinárodní účastí: první má název „Z ulic do lavic: skejt pro neformální vzdělávání a rozvoj mladých lidí“ a druhá otvírá otázku „Skate-friendly urbanismus: Jak může skateboarding ve veřejném prostoru prospět fungování města obecně?“ Ve čtvrtek 4. července se program přestěhuje do Tábora a v Trafostanici u rybníka Jordán začne výstava nazvaná „Vizuální jazyk skateboardingu“, která obsahuje záběry od fotografů a audiovizuálních tvůrců mapujících DIY skateboarding v několika zemích světa. V pátek se na dopravním hřišti koná skate bojovka „Vozová hrotba“: první den bude mít každý tým za úkol postavit svou vlastní překážku z materiálu poskytnutého organizátory a sobotní finále přinese soutěž o nejlepší a nejoriginálnější triky na těchto překážkách.

Impulz k tomuto festivalu, jehož cílem je také vdechnout nový život zapomenutým místům, přišel od budějovické nezávislé scény. Nejvýraznějším místním skateboardingovým a kulturním kolektivem je Světadíl, který se snaží zlepšovat podmínky pro skateboarding a nezávislou kulturu v jihočeské metropoli a blízkém okolí. Městské outdoorové sporty, zejména skateboarding, patří mezi aktivity, které přirozeně propojují veřejný prostor, sport a mládež. Právě Světadíl každoročně pořádá skejtový event během Budějovického Majálesu, kde poukazuje na potenciál míst ve veřejném prostoru města. „Společně s nimi a s celorepublikově známým architektonickým studiem U/U, které se zaměřuje právě na propojení skateboardingu a architektury, bude město v budoucnu hledat vhodné a dosud nevyužité lokality ve veřejném prostoru. Přetvoří je v místa s vysokou estetickou hodnotou, jež budou sloužit nejen pro skateboarding, ale i pro další městské sporty a jako prostor vybízející k setkávání,“ říká kurátor tohoto projektu.

Jižní Svéráz

Hlavní akcí tohoto léta je multižánrový festival Jižní Svéráz, který začal 19. května vyplutím lodi s prvním představením Malého divadla a potrvá až do 29. září. Publiku nabídne řadu netradičních představení, která se odehrávají na neočekávaných scénách. Jedná se totiž o site-specific divadelní festival, jehož nultý ročník propojí sílu Jihočeského divadla, Divadla Continuo a rezidenčního domu pro živá umění REZI.DANCE Komařice. Akce, která je součástí vítězného konceptu Evropské hlavní město kultury 2028, bude probíhat jako bienále, tedy jednou za dva roky.

Některá představení jsou dávno vyprodaná, což ukázalo zájem lidí o zážitky propojující divadlo a tajemnou atmosféru neobvyklých míst. Diváci se stávají součástí poutavých příběhů založených na společném objevování, při němž se vypraví do nového prostředí, kde zažijí dobrodružství a někdy i překvapivá setkání. To je i případ představení „Hostina“, které v Komařicích na Českobudějovicku uvede improvizační soubor My kluci, co spolu chodíme. Vychází z kroniky tamního renesančního zámku, který byl svědkem opulentních hostin pro významné osobnosti spjaté s tehdejším panstvím. Gurmánská oslava improvizace, divadla a dekadence vypukne 17. července, potrvá do 20. července a diváci se stanou hosty u stolu. Jedno představení je rezervované přímo pro obyvatele Komařic.

Už mnoho let tento princip velmi úspěšně rozvíjí uznávané Divadlo Continuo z Malovic na Netolicku, které se na site-specific projekty zaměřuje a každé léto hraje sérii představení v jiném působivém prostředí – jak venku v přírodě, tak v budovách se zajímavou historií. Tentokrát oživí zavřený objekt bývalé pošty v českobudějovické Nádražní ulici, kde od 1. do 10. srpna uvede sérii představení nazvanou „Zatím, do té doby, navždy“. S členy Divadla Continuo na ní bude spolupracovat zhruba dvacet umělců z Česka i zahraničí – performerů, tanečníků, muzikantů a výtvarníků. Opět uplatní originální divadelní postupy, jež charakterizuje fyzická blízkost, imerzivnost zapojující publikum do příběhu, hledání souvislostí, interaktivnost a společný pohyb herců i diváků v prostoru. Základem je fyzické divadlo, živá hudba a výtvarná poezie. Jak je u Continua zvykem, scénář píše částečně sám prostor a jeho genius loci. „Hráli jsme už skoro všude a toto je pro nás nová výzva. Vycházeli jsme z toho, že pošta patřila korespondenci, takže jsme téma pojali jako kroniku každodennosti. Je inspirovaná fragmenty z dopisů a vzkazů lidí úplně neznámých, ale i osobností jako Franz Kafka nebo Václav Havel. Název představení tvoří slova, která lidé píšou na konec svého dopisu,“ vysvětlil umělecký vedoucí Continua Pavel Štourač. Pošta je budova, přes kterou procházely osudy stovek a tisíců lidí, zapsané do slov a vět. Nyní v ní ožijí zapomenuté a nikdy nedoručené zásilky i fiktivní dopisy, které vůbec nebyly napsány. Nevyslovené, nedoručené, nepřečtené. Dosud nevyprávěné či zapomenuté příběhy, malé, zdánlivě bezvýznamné události, jež se odehrávaly či odehrávají na pozadí těch velkých, které psaly dějiny Evropy.

KUL.TURISTA: Óda na moje město

V letošním roce pokračuje také projekt Kul.turista. Znovu se tak mají do programu EHMK možnost zapojit obyvatelé a komunity města i kraje. V otevřené výzvě bylo vybráno jedenáct skupin, které se společně v prvním půlroce setkávaly a s podporou odborníků z celé ČR i týmu EHMK dál rozvíjely své projekty, jež se uskuteční v tomto a příštím roce. To ale není vše – Kul.turista bude také každoročně připomínat červnové výročí návštěvy mezinárodní poroty a zisku titulu EHMK, na kterém se do velké míry podíleli vedle kulturních organizací právě obyvatelé, komunity a spolky. Právě v momentě tvorby tohoto časopisu vrcholila přípravy akce ÓDA NA MOJE MĚSTO. Propojuje obyvatele, kulturní organizace, profesionály do společné tvorby. V tomhle roce to byla hudba – v předvečer Mezinárodního svátku hudby, ve čtvrtek 20. června na Palackého náměstí, zazněla společná skladba pro České Budějovice, kterou zahrál stosedmdesátičlenný soubor. Na začátku přitom byla výzva pro českobudějovické sbory, ZUŠ, konzervatoř, hudebníky a hudebnice, do které se přihlásilo dvanáct různých těles. Tím se propojila tělesa, která takto pohromadě nikdy nehrála – a pro ně na míru vznikla skladba, jež svým textem odrazila život v Budějovicích a hudbou to, jak rozdílná hudební uskupení tady působí. Hudebně skladba vychází z variací známé melodie „Ódy na radost“. Přichystali ji profesionálové – text připravil Štěpán Hebík, muzikant známý jako 7krát3 a držitel ceny Anděl. Ódu hudebně upravil skladatel Mikoláš Troup z Jihočeského divadla. Soubor vedl Patrik Červák ml., který diriguje Jihočeskou filharmonii. 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz