Rodokmeny od mojedejiny.cz

Do Svinů míří Lednická i Březina

Pět dní, pět autorů. Trhové Sviny budou i letos v létě na jeden týden centrem české literatury. Program je hvězdný a dominují mu dvě jména: Karin Lednická a Aleš Palán. Oživí kostel Nejsvětější Trojice, Buškův hamr nebo starou faru.
14. Červenec 2022 - 10:39

Na jih Čech přijede jedna z nejrespektovanějších autorek současnosti Karin Lednická, která ohromila románovou kronikou „Šikmý kostel“. Čtenáři nešetří superlativy: v recenzích její knihy řadí k nejlepším románům posledního desetiletí. Lednická v nich mapuje dvacáté století v oblasti, jejíž historie je zahalená dýmem továrních komínů a pohřbená pod tunami uhlí – pátrá po osudech na pomezí Česka a Polska.

Nepřijíždí sama. Trhové Sviny má v diáři v týdnu od 25. do 29. července Aleš Palán, publicista a spisovatel. V posledních letech se věnuje rozhovorům s lidmi, kteří nebývají často v hledáčku novinářů – například šumavským samotářům. Za sérii knižních rozhovorů s názvem „Jako v nebi, jenže jinak“ získal prestižní ocenění Magnesia Litera. Ceny za nejlepší detektivky sbírá Jiří Březina – spisovatel z Českých Budějovic nedávno vydal román „Mizení“, kde se dotýká rasové nenávisti a obchodu s lidmi.

Svinenskému čtení tentokrát budou vládnout ženy: v pětici autorů jsou zastoupeny třemi jmény. Vedle Karin Lednické bude v Trhových Svinech číst a besedovat Jana Poncarová, držitelka České knihy za román „Eugenie: Příběh české hoteliérky“, a Petra Klabouchová, spisovatelka na cestách mezi Českem, Itálií a USA, která před Vánocemi dobyla knižní pulty románem „Prameny Vltavy“. Průvodcem Svinenského čtení bude stejně jako loni spisovatel Jan Štifter. Akci pořádá Kulturní a informační centrum v Trhových Svinech. Na programu jsou vždy autorská čtení, besedy a autogramiády. Začátek je denně v 18 hodin.

 

Program:

Pondělí 25. 7. (stará fara): Aleš Palán

Úterý 26. 7. (u Velkého rybníka): Jiří Březina

Středa 27. 7. (Buškův hamr): Jana Poncarová

Čtvrtek 28. 7. (kostel Nejsvětější Trojice): Karin Lednická

Pátek 29. 7. (u kostela Nanebevzetí Panny Marie): Petra Klabouchová