Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Film, který nepomůže

Kdyby byly filmy hodnoceny podle významu svých námětů, pak by Trpká úroda George Mendeluka, která vypráví o hladomoru na Ukrajině v třicátých letech minulého století, měla získat nejednu cenu. Když ale k filmu budeme přistupovat na základě jeho kinematografických kvalit, nezůstane nám v tomto případě bohužel nic, čeho bychom se mohli chytit.
Pavel Horáček, filmový publicista
15. Červen 2017 - 10:34

Na rozdíl od masového nacistického vyvražďování jsou meziválečné události na Ukrajině, při nichž Stalin nechal cíleně hlady pomřít miliony lidí, spíše stále neznámé širší veřejnosti a filmaři se mu nevěnují. Proto si není těžké představit, co vedlo (i s ohledem k současné situaci na Ukrajině) režiséra s ukrajinskými kořeny k vyzdvižení tématu „holodomoru“. Ten jako akt genocidy uznalo včetně Ukrajiny zatím 16 zemí světa.

Mendeluk žije v Kanadě, kde doposud pracoval převážně pro televizi. Jeho film Trpká úroda je z podstaty věci – záměrem je nepochybně oslovit co nejširší publikum – pojatý jako hollywoodský spektákl (produkovaný v Kanadě). Máme tu silnou linku s milostným příběhem na pozadí historických událostí. To skýtá množství dramatických, vypjatých momentů. Bohužel celý film padá právě s rozmáchlým stylem, který stojí na kýčovitých výjevech a různých klišé, podtržených nesnesitelně prvoplánovou hudbou. Vše je servírováno zcela polopatě, a přestože se film letmo dotýká mystiky pravoslavného náboženství, duchovno či náznak tajemství ve filmu nemá absolutně prostor. Výsledkem je smutné, typické konstatování o nevyužitém potenciálu. Těžko říci, zda v české distribuci takový film najde vůbec nějaké diváky. Pokud má oslovit jen ukrajinskou minoritu, Trpká úroda s estetikou levného televizního počinu jim nabídne téma žalostně zploštělé.

 

CELÝ  ČLÁNEK ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!