Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Hrady, zámky a Popelčin střevíček

Výstavy, koncerty i speciální prohlídky zpestří návštěvu památek v Plzeňském kraji – tak, aby měli turisté co nejvíc lákavých podnětů vracet se pro další zážitky.
/akl/
27. Květen 2019 - 11:15

Milovníky ikonické pohádky Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku láká na hrad Švihov už nyní výstava Tajemství Popelčina střevíčku. Lidé tam až do konce října uvidí scény ve 3D, filmové ukázky, fotografie z natáčení nebo původní scénář filmu. Jiným lákadlem bude gastronomický festival Hodování, který první červnovou neděli naservíruje delikatesy z celého světa. Také tradiční pohádková výstava v Horšovském Týně uctí Václava Vorlíčka: v konírně bude od 1. června do 1. září k vidění na 50 kostýmů z pohádek Princ a Večernice, Jezerní královna, Saxana a dalších. Atraktivní bude 5. a 6. července druhý ročník Trauttmansdorffských slavností s trhy, sokolníky, šermíři apod.

Na zámku Manětín bude 17. srpna Barokní den, který přiblíží baroko z pohledu služebnictva. K zámku Nebílovy opět patří hudba: v květnu Sedláčkovo kvarteto a v červnu koncert hobojisty Viléma Veverky a harfistky Kateřiny Englichové. Prázdniny přinesou 3. ročník festivalu Anima Music a pak sérii divadelních komedií Nebílovské léto. Září ozdobí Velkopavlovické vinobraní. Na hrad Rabí v létě zamíří loutkáři a pražské divadlo LokVar se tam vrátí i koncem srpna na Hradozámeckou noc s představením Krvavý román. Na zámku Kozel potrvá do 23. června výstava České korunovační klenoty na dosah Život a dílo Karla IV. Tuto osobnost připomene i hrad Velhartice: jednak výstavou Ve službách krále, líčící aktivity českých šlechticů Bušků z Velhartic, a o víkendu 11. a 12. května oslavou narozenin Karla IV., nazvanou Velké rodinné setkání.

Klášter Kladruby kvůli stavebním pracím otevírá letos jen kostel Nanebevzetí Panny Marie. Bonusem budou prohlídky „Víme, kudy chodíme“, které povedou do běžně nepřístupných prostor nového konventu (18.–19. 5.) a do krovu kostela (7.–8. 9.). Benediktinské dny v červenci nabídnou noční návštěvu kláštera, v plánu jsou i prohlídky Monastýrování – první na téma „klášterní život“ bude začátkem června. Milovníci tance ocení 9. června představení z programu festivalu Tanec Praha. Klášter Plasy připravil na červen a září hrané Cisterciácké noci, na červenec prohlídky unikátního vodního systému a noční hry z cyklu Monastýrování. Novinkou na Červeném Poříčí budou od června prohlídky zámecké kaple a v létě i prohlídky Od sklepů až ke komínům, které zamíří do běžně nepřístupných prostor zámku, včetně věže s hodinovým strojem. Noční procházku nasvícenými interiéry nabídne Hradozámecká noc 31. srpna i prohlídka 100+1 rok, chystaná na 27. října.