Rodokmeny od mojedejiny.cz

Hyperrealismus v kontextu světového vývoje

Hlavní sezona v Alšově jihočeské galerii je letos velmi pestrá – naplňují ji díla slavného malíře a výtvarníka, scénografa i autora filmových kostýmů a dekorací Theodora Pištěka, provokativní sbírka mužských aktů, bilanční výstava Jihočecha Michala Škody i designová legenda z jižních Čech: kolekce připomínající slavnou tradici nábytkářské firmy Jitona. K tomu je třeba připočíst ještě sbírku keramiky v Bechyni, kde nyní vystavuje i svérázný Richard Stipl. Na letní program zve ředitel galerie Aleš Seifert.
Alena Binterová
16. Srpen 2022 - 00:09

Zdá se, že po dvou covidových letech, kdy umění citelně přidusila pandemická omezení, jste se už zhluboka nadechli. Povedlo se vám znovu přilákat návštěvníky?

Ano, život v galerii se rozhýbává podle našich představ. Se zájmem návštěvníků jsem spokojen – je znát, že lidé si váží možnosti navštěvovat galerie, protože si vyzkoušeli, že online forma není tak působivá. Vrátilo se to do správných kolejí a všímáme si i toho, že zájemci už návštěvu výstav neodkládají a snaží se je navštívit co nejdřív, jak mohou.

Jsou pro vás toto léto a prázdniny výjimečným obdobím?

Pro Alšovu jihočeskou galerii je to vždy hlavní sezona. Významnou roli hraje i to, že velký prostor zámecké jízdárny je hned vedle atraktivního zámku Hluboká. Věřím, že jak zde, tak i v dalších našich objektech jsme připravili krásný program a lidé si mají z čeho vybrat.

Zůstaňme tedy nejdřív na Hluboké. Jaké výstavy jsou v zámecké jízdárně?

Je jich víc a jsou různorodé čili si tam každý může najít to své. Mimořádně atraktivní je výstava nazvaná Senzační realismus – je poctou uznávanému autorovi Theodoru Pištěkovi k letošním 90. narozeninám. Alšovka jeho dílo představuje spolu s americkými a evropskými hyperrealisty, což je vzácná příležitost vnímat souvislosti. Sběratel Peter Ludwig svého času vytvořil zcela mimořádnou kolekci amerického a evropského hyperrealismu, který se v posledních letech těší nebývale vstřícnému zájmu evropského publika. Když jsme s panem Pištěkem probírali návrh na toto pojetí, reagoval nadšeně. Je to velká událost, protože z Ludwigových muzeí ve Vídni, Budapešti a Koblenzi si naše galerie zapůjčila několik děl od velmi uznávaných autorů, jako jsou Jacques Monory, Gerhard Richter, Richard Estes či Gérard Gasiorowski. Jsou to ikoničtí autoři, kteří významně ovlivnili světovou malbu. I díky tomu tento počin patří k těm velmi prestižním v dějinách naší galerie.

 

Theodor Pištěk už na Hluboké před lety velkou výstavu měl – myslím, že na ni hodně lidí nezapomnělo, protože tehdy působila jako zjevení.

Je to tak, zapsala se do paměti mnoha návštěvníků. Mnozí si vybaví, že tehdy byl na obálce obraz Ecce Homo – i toto dílo u nás teď uvidí. Theodor Pištěk se vrací do Alšovy jihočeské galerie, která má ve sbírce sedm jeho velkých pláten, po 29 letech. Jsem přesvědčený o tom, že to bude znovu velká událost, navíc nyní uvidíme jeho dílo v širším kontextu uměleckého vývoje. Samozřejmě nezapomínáme na to, jak významnou osobnost z kulturního světa máme tu čest hostit: za filmy získal prestižní ceny Oscar i César a ještě další nominaci na Oscara. V roce 2003 mu byla udělena cena Český lev za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu, roku 2013 Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii… Jeho výstavu jsme připravovali dlouho a kvůli covidovým omezením nakonec její termín vyšel na letošní rok. Jsme rádi, protože zrovna můžeme připomenout Pištěkovy 90. narozeniny, a devadesátiny má letos i další z vystavovaných autorů Gerhard Richter. Výstava se koná od 26. června až do 30. října, takže mají zájemci dost času využít tuto mimořádnou příležitost.

(...)

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V LETNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz