Rodokmeny od mojedejiny.cz

Jan Žižka jde do kin v nových souvislostech

Velkou podívanou slibuje historické akční drama „Jan Žižka“ (v zahraničí s názvem „Medieval“). Snímek vypráví o mládí husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. Režisér Petr Jákl ho se štábem, který měl tři stovky členů, natáčel i v jižních Čechách.
Alena Binterová
28. Srpen 2022 - 23:59

Po dvouletém odkladu zapříčiněném pandemií uvede distribuční společnost Bioscop v českých kinech 8. září 2022 velkofilm „Jan Žižka“. Den poté bude mít premiéru v USA. Snímek s mezinárodními ambicemi, jehož rozpočet se vyšplhal na 450 milionů korun, se stal nejdražším projektem v historii soudobé české kinematografie. Scénář napsal Petr Jákl podle námětu svého otce. Na přípravách filmu pracoval osm let a podařilo se mu pro něj získat světové hvězdy, jako jsou Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, William Moseley a Sophie Lowe. Z českých herců se rolí zhostili například Karel Roden, Ondřej Vetchý, Jan Budař či zpěvák Ben Cristovao.

„Je to film o zrodu hrdiny. O jeho mládí, které ho formovalo tak, že se z něj stal vojevůdce. Příběh vypráví o boji za spravedlnost a za svobodu – o tom, že útlak lidi časem dožene k tomu, že už nemají jinou šanci než se proti němu postavit. Ukazuje, jak si lidi mohou pomáhat, semknout se a společně dokázat to, co by samostatně vůbec nezvládli. Samozřejmě jsem nebyl rád, že premiéra filmu musela být dva roky odložena, protože byla pandemie. Ale válka na Ukrajině dává tématu ještě nové souvislosti,“ říká režisér, pro kterého bylo toto natáčení zatím nejnáročnějším v životě. V projektu fungoval také jako producent a scenárista.

NEMĚL NA VYBRANOU,
MUSEL BOJOVAT

Film vypráví o mládí nejslavnějšího vojevůdce českých zemí, zakladatele jihočeského Tábora. Z jižních Čech i pocházel – narodil se v Trocnově u Borovan. Diváci se ocitnou na konci 14. století, kdy jsou země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti, následně je pověřen službou pro samotného krále Václava IV. Avšak zemi ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky.

Od té chvíle nemá na vybranou – musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda, která bude bojovat za vše, v co věří. Rodí se nejslavnější vojevůdce českých zemí a jeden ze sedmi nikdy neporažených válečníků na světě.

Vše je zasazeno v reálné historii, o období mládí hlavního hrdiny se však mnoho neví, takže některé momenty jsou dotvořeny tak, aby pro příběh fungovaly. S cílem sledovat jeho cestu co nejniterněji a popsat, jak se vytvářel jeho charakter.

„Osobnost Jana Žižky je dobře známá, ale v našem filmu je téma uchopené jinak. O období před husitskou revolucí a o Janu Žižkovi jsem prostudoval hodně informací, radil jsem se s historiky, abych jeho postavu vytvořil co nejvěrněji. Shodli jsme se, že to byl zásadový člověk. Musel být drsný, protože je potřeba si uvědomit, jak surový a krutý středověk byl – nebylo lehké se protlouct. Vůbec si nedovedu představit, že bych v té době žil. Ale on tehdejší lidi dokázal přesvědčit ne nějakými řečmi, ale svým chováním a činy. Držel se svých zásad a měl svá pravidla. Co řekl, platilo! Tuto zásadu dodržoval a já se snažím v životě fungovat stejným způsobem. I proto mi možná bylo toto téma tak blízké, protože podaná ruka pro mě znamená víc než smlouvy,“ vysvětluje Petr Jákl, čím mu vojevůdce imponoval.

Takoví lidé jsou podle něj významní v každé době a vzhledem k aktuálním dění lze nyní ve filmu najít mnoho souvislostí, díky nimž diváky osloví – a přiláká i ty, kteří do kin často nechodí. Může zaujmout hlavně milovníky historických filmů a silných lidských příběhů. „Je tam i netradiční love story, takže bych ho určitě doporučil i ženám. Na druhou stranu se v něm najde i dost akce pro ty, co mají rádi akční filmy,“ říká. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz