Když má svátek dětský film
Sedmnáctý ročník přehlídky filmů pro děti a mládež proběhne od 8. do 13. listopadu v šesti městech Plzeňského kraje. Již tradičně se jím rozzáří filmová plátna v Horšovském Týně, Dobřanech, Přešticích, Plzni, Domažlicích a Klatovech. Odborná porota bude opět rozhodovat, který ze snímků si odveze cenu Festivalová klapka. Ta se uděluje ve třech kategoriích: za nejlepší hraný film pro děti od 5 do 11 let, za nejlepší hraný film pro mladé publikum od 12 do 16 let a za nejlepší celovečerní animovaný film pro děti od 5 do 12 let. Nejvyšší festivalové ocenění, Zlatou rafičku, letos převezmou Petr Štěpánek a Daniela Kolářová.
ZAJÍMAVÉ FILMY I ATRAKTIVNÍ HOSTÉ
Vzpomněli byste si na nějakou pohádku nebo film pro děti a mládež, který natočili polští filmaři? A co dětská kinematografie ze Skandinávie? Italská, indická, australská…? Pokud nepatříte k filmovým fajnšmekrům či odborníkům, nejspíš zjistíte, že toho moc nevíte. Česká kina i televize nabízejí kromě českých pohádek a filmů už jen provenienci americkou, méně německou a jen výjimečně něco z dílny jiných zemí. Juniorfest se snaží tuhle mezeru zaplnit a promítá převážně snímky, které jinde v kinech, ani v televizi, neuvidíte.
„Snažíme se nabízet nejlepší evropské filmy pro děti a mládež, například ze Skandinávie, Nizozemí nebo Německa. Společně s filmy vyhledáváme i různé možnosti vzdělávání ve spojitosti s filmem a filmovou tvorbou v rámci české, evropské a světové kinematografie. Většinu filmů získáváme nákupem na mezinárodních filmových veletrzích a uvádíme je v české premiéře,“ říká ředitelka festivalu Judita Soukupová.
Juniorfest přináší týdenní maraton stovky filmových projekcí, které popularizují žánr dětského filmu a reflektují nejnovější trendy v oblasti dětské kinematografie. A zdaleka nejde jen o hrané či animované pohádky a filmové příběhy. V roce 2017 rozšířil festival svůj záběr i na dokumentární tvorbu a předloni i na seriálovou. Tyhle sekce ovšem nejsou soutěžní. Juniorfest každoročně navštíví více než sedmnáct tisíc diváků, pro něž je vedle filmových projekcí vždy připravena i řada workshopů, kreativních dílen a dalších doprovodných akcí. Od svého počátku nabízí festival také filmové vzdělávání pro školy a v roce 2017 přibyl i ucelený industry program pro filmové profesionály.
Festival navázal na tradici, kterou v letech 2004 až 2006 položil festival Filmák. Na něm se například uskutečnila středoevropská předpremiéra filmu „Asterix a Vikingové“ nebo evropská premiéra německého snímku „Wholetrain“. Mimořádný ohlas měla třídenní návštěva herce Pierra Brice, představitele legendárního Vinnetoua, či Natalje Sedych, představitelky Nastěnky z pohádky „Mrazík“.
Koneckonců atraktivní jména jsou spojena i s Juniorfestem. Diváci se tu mohli setkat třeba s Janem Vodňanským, Jakubem Vágnerem, Marií Poledňákovou, Stevem Lichtagem, s představitelem uličníka Tomáše z filmové klasiky „Páni kluci“ Michaelem Dymkem anebo se seriálovým Sandokanem, hercem Kabirem Bedim. V roce 2022 byl festival doslova v obležení fanoušků seriálu „Kobra 11“, když sem zavítal sám Semir Gerkhan, tedy herec Erdoğan Atalay. (...)
... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR
Předplatné můžete zakoupit na send.cz
ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!