Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Knižní novinky: 12 tipů pod stromeček

Pohádky, facebookové sloupky, ale i skutečná detektivní pátrání přináší knižní výběr časopisu Barbar – shrnuje to nejzajímavější z literárních jižních Čech za poslední měsíce a přináší tak inspiraci pod vánoční strom. Milovníky foglarovských Stínadel potěší David Jan Žák, literární lahůdkou pro náročného čtenáře je zase debut Václava Wortnera.
Jan Štifter
20. Prosinec 2022 - 12:40

Jmenuji se Václav a zachráním ti život

Milostný román 21. století – o lidech, kteří lásku prožívají jinak než jejich rodiče, jsou plní ohledů ke světu, jeho udržitelnosti, konají se zřetelem na city docela neznámých lidí i svých dosud nenarozených dětí, ale přesto jde nakonec stejně jen o ně, vyžadují ohledy především k sobě samotným. Václav Wortner vypráví o Václavu Wortnerovi a jeho cestě za štěstím. Jeho román je ve své podstatě jedna velká milostná báseň a víc než příběhu je v něm lyriky, přesto ten příběh pevně drží. Je svébytnou výpovědí generace třicátníků, kteří mohou cokoliv a v tom nekonečnu jen s obtížemi kráčejí k maličkostem a obyčejnostem, jako je usazení se na jednom místě nebo založení rodiny. Wortnerův text je přesvědčivý a vyzrálý, v prostředí jižních Čech ho lze považovat za debut roku.

Střípky radosti

Poetické, leckdy vtipné a vždy k zamyšlení. Takové jsou oblíbené facebookové sloupky Waltera Bobra Matláška. V knížce „Střípky radosti“ jich najdeme více než stovku nejčtenějších. A i když jsou často o vážných věcech, dokáží skrz písmena a věty vykouzlit u čtenáře pobavený úsměv. Odráží se v nich autorův optimistický pohled na svět, který je i přes své nedokonalosti a potíže stále tím nejlepším místem k životu. Výtěžek z prodeje knihy věnuje autor Společnosti pro ranou péči v Českých Budějovicích.

Nalezení

Detektiv Tomáš Volf se vrací do rodného Svinova, kterému jsou předobrazem Trhové Sviny, aby se naposledy vrátil k událostem jednoho léta, které chtěl dávno vytěsnit z paměti. Dvě časové linie se protínají na břehu svinenského Velkého rybníka, ve starých policejních zápisních a vzpomínkách Tomáše Volfa. „Nalezení“ je zprávou nejen o zmizelých dívkách, ale také o velkém talentu Jiřího Březiny: právě tady dozrává ve skutečného mistra svého žánru, předkládá samozřejmou, propracovanou, velmi dobrou detektivku. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

 

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz