Rodokmeny od mojedejiny.cz

Kulturní Budějovice: inspirací je Plzeň

DEPO2015 a nové divadlo. To jsou dva hlavní architektonické symboly, které se většině Plzeňanů vybaví, když se jich zeptáte na titul Evropské hlavní město kultury. Rok 2015 měl být pro západočeskou metropoli přelomový. V mnohém byl a leccos dobrého zůstalo. Na druhou stranu zbyla i hořkost a zklamání, mnozí čekali víc. A někteří dokonce vyzývali k tomu, aby Plzeň titul vrátila a dostal ho její soupeř – Ostrava. Teď se o titul ucházejí České Budějovice. Jaká je plzeňská zkušenost, shrnuje spisovatelka Jana Poncarová.
Jana Poncarová, Foto: Archiv Kul.turista České Budějovice
09. Únor 2023 - 07:01

Když se v září 2010 Plzeňané dozvěděli, že jejich metropole bude o pět let později Evropským hlavním městem kultury, uspořádali oslavu „Pilsen open up!“ neboli „Otevři si Plzeň!“ Odkaz na pivo je tu patrný. Město, vždycky trochu konzervativní a možná lehce unavené průmyslem, ale slibovalo i to, že je načase začít konečně žít a radovat se.

Oslava trvala jen krátce, bylo nutné začít pracovat, naplnit vize a projekty, s nimiž Plzeň porazila Ostravu. A neměla to vůbec snadné. Chyběly peníze, řešily se personální kapacity a nejrůznější přešlapy. V roce 2012 dokonce zaznívaly hlasy, aby se západočeská metropole svého titulu vzdala. Zatímco v poražené Ostravě už totiž měli přístavbu Divadla loutek, Janáčkova filharmonie hrála v bývalém plynojemu, a zatímco pokračovala revitalizace Dolní oblasti Vítkovic, Plzeň neměla ani finance na akce, které se tu měly o tři roky později rozběhnout. Samozřejmě to prosáklo na veřejnost, takže se lidé začali nahlas ptát, jestli nebude lepší titul vrátit než si utrhnout ostudu.

DIVADLO ANO, SVĚTOVAR NE

Nicméně, žádný titul se nevracel, finance se nějak poskládaly, část projektů – i když ne všechny, se zrealizovaly. Plzeň měla tři velké plány. Postavit nové divadlo s hledištěm pro pět set diváků. To se podařilo. Zrekonstruovat Světovar, areál bývalého plzeňského pivovaru, který fungoval od roku 1910 do roku 1930. Vzniknout tu měl městský archiv a také kulturní fabrika, která by hostila všemožné akce. To se nepodařilo. A postavit městskou galerii. To se také nepodařilo. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz