Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Linec v akci

Rakouský Linec, město s magickou atmosférou, patří na podzim kultuře. Do 11. října je dějištěm slavného Brucknerfestu a hudební divadlo Musiktheater zve na famózní Sister Act, který celosvětově proslavil film Sestra v akci. Linec je v akci až do Vánoc, kdy centrum ožije adventními trhy.
Jan Štifter
28. Září 2019 - 15:20

V Linci nevěří na osud, náhody a už vůbec ne na minulost. Jinak by se nikdy neodhodlali k tak odvážnému kroku. Změnit image průmyslového města. Nejen o tom mluvit, ale něco dělat. Linec dnes není kulturní město jen na papíře, v líbivých sloganech a na turistických veletrzích. Kultura Lincem tepe, jako jím ještě nedávno tepal průmysl. Radní měli vizi – a nepřerušili ji několik desetiletí. V Linci věří sami sobě.

Přibližně jednou za deset let tu vznikne stavba, která přesahuje region. Na přelomu 60. a 70. let vyrostl na břehu Dunaje Brucknerhaus. Koncertní sál, pojmenovaný po věhlasném hornorakouském skladateli, je místem konání akcí se špičkovými orchestry a dokonalou akustikou. Od 4. září tam běží Brucknerfest. Malé hudební Vánoce, které Linec zažívá každý podzim, začínají v den narození Antona Brucknera a končí na výročí jeho úmrtí.

Na programu Brucknerova festivalu je více než třicet koncertů se špičkovým obsazením. Akce se konají nejen v koncertním sále, ale také třeba v klášterní bazilice a ve farním kostele v Ansfeldenu. Bazilika svatého Floriana bude letos 11. října hostit jeden z vrcholů celého festivalu, a to vzpomínkový koncert na Antona Brucknera.

 

Brucknerfest:
ochutnávka z říjnových koncertů

1. října

Nobuko Imai & Auryn Quartett

6. října

Piotr Beczala & Helmut Deutsch

9. října

Hampson & Haselböck

 

Lineckou kulturní vizi dokazuje i hudební divadlo – Musiktheater. Dobrá adresa pro milovníky muzikálů, tance nebo opery, v moderním pojetí, a přesto na špičkové úrovni. V hudebním divadle myslí na Čechy, kteří si tu mohou po předchozí rezervaci objednat prohlídku. Je skutečně na co koukat. V útrobách budovy, kterou odlehčuje prosklené průčelí a jež se sama o sobě stává jevištěm, zájemci nahlédnou do rekvizitárny i divadelní dílny. Jeden ze sálů je odhlučněný tak dokonale, že návštěvník slyší jen vlastní dech, srdce, melodie vlastního těla.

Největším tahákem letošního podzimu je Sister Act. Příběh zpěvačky Deloris, která se v rámci programu ochrany svědků dostane do kláštera a stane se hvězdou tamního chrámového sboru. Lineckému divadlu se podařilo zajistit práva na muzikál, který se stal světovým hitem a jehož filmové podobě kralovala Whoopie Goldberg. Program a rezervace vstupenek i prohlídek je možno získat na www.landestheater-linz.at/musiktheater nebo na www.brucknerhaus.at

Nevšední prostředí divadelního večera se může stát vydařeným zakončením výletu do Lince. Protože ve městě je stále co objevovat. Staré město láká na procházku historickými uličkami, ale je přitažlivé také díky příjemné nákupní zóně. Ulici Landstrasse tvoří více než 400 obchodů, čtyři obchodní domy a 200 restaurací. Svou nabídkou překvapí zdejší muzea, zejména Ars Electronica Center – interaktivní muzeum budoucnosti, nebo muzeum umění Lentos. Do 13. října je otevřená také expozice Sinnesrausch, opojení všech smyslů, kde vizuální, zvukový i chuťový koktejl dovede návštěvníka až nad střechy starého Lince. Takový zážitek ocení především rodiny s dětmi. Linec dokáže bavit za každého počasí a osloví prakticky kohokoliv – milovníky dobrého jídla, památek i sběratele výhledů. A přitom si Linec stále udržuje punc příjemného místa pro život, kterým neproudí davy jako v Salcburku nebo Českém Krumlově.

23. listopadu tu začíná advent. V Linci patří samozřejmě kultuře. Svou atmosférou dnes už předčí Vídeň a Jihočechům je dostupnější, vždyť cesta autem z Budějovic do Lince zabere kratší čas než výlet do Prahy. Pohodlné je i cestování samotným Lincem. Pro návštěvníky vymysleli Linzer Card – lineckou kartu na jeden den (za 18 eur) či tři dny (30 eur), která umožňuje vstupy do muzeí a galerií, dává slevy na různé aktivity a je zároveň jízdenkou městské hromadné dopravy. Kartu lze zakoupit v turistickém infocentru na hlavním náměstí.

Vyrazte tam a mějte oči otevřené. Aktuální informace v češtině zájemci najdou na www.linztourismus.at/cz.