Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Lipensko den za dnem: nová regionální publikace

„Když končí jeden svět a začíná druhý, zpravidla u toho nebývá fotograf. Společnost se občas ocitne na konci dějin. Konec je ale jen příležitostí k novým začátkům. A Lipensko důkazem, že i po velké proměně lze vidět kraj krásný, i když docela jiný, než ho pamatovali lidé před námi,“ píše v úvodu obrazové publikace Lipensko den za dnem novinář a publicista Jan Štifter, který se hlásí k lipenským kořenům – Štifterovi předci žili v Horní Plané a byli současníky a vzdálenými příbuznými Adalberta Stiftera.
TZ
27. Říjen 2021 - 09:13

Po publikacích Doudlebsko den za dnem a Diář z Novohradských hor připravil Štifter lipenské regionální kalendárium. Každý den je co slavit. Výročí připomínají významné rodáky, zakládání slavných institucí i černé okamžiky šumavské historie: požáry celých vsí nebo menší rodinné tragédie.

„Lipensko dnes píše docela nové příběhy, vábí nové lidi a zároveň tiší bolesti minulosti – některé šetrně přikrývá, a o jiných dovoluje vyprávět, aby se nezapomnělo. Prostředí dnešního Lipenska není prostorem bez paměti, historii přehrada neutopila. Že to není jen přání, dokazuje tato publikace, mapující den za dnem v obcích okolo Lipna, kolem vody i pod ní,“ upřesňuje Štifter.

Region má své historiky, kronikáře a písmáky. I díky nim se podařilo najít výročí na každý den. Na publikaci spolupracovali mj. ředitelka Památníku – rodného domu Adalberta Stiftera Lenka Hůlková, kronikář Černé v Pošumaví František Záhora nebo odborník na hořické dějiny Jan Palkovič. Fotografie pocházejí ze soukromých sbírek a Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. V jedné publikaci se tak potkávají postavy a události obou epoch, o kterých Lipno vypráví, při klidném počasí špitá a v bouři křičí do dálky. Historie z Hornoplánska, Frymburska a Vyšebrodska. Příběhy z Lipenska.

Publikace je k sehnání na lipenských obcích, u vybraných českobudějovických knihkupců nebo přímo u autora v Českých Budějovicích. (Jan Štifter, stifter.jan@seznam.cz).

Knihu v Českých Budějovicích prodávají: Knihkupectví Kosmas (Na Sadech 18), Karmelitánské knihkupectví (Na Sadech 19), Dům knihy Kanzelsberger (Kanovnická 3) a Knihkupectví Duha (Plachého 57). Doporučená prodejní cena je 290 Kč.