Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Neil Gaiman: Severská mytologie

Vždy, když vyjde nová kniha britského spisovatele Neila Gaimana, žijícího už řadu let v USA, jde o událost. Alespoň ve světě fanoušků hororu, sci-fi, fantasy a komiksu.
David Jan Žák
03. Červen 2020 - 14:17

Nedávno nakladatelství Argo vydalo jeho Severskou mytologii, která se předchozím knihám tak trochu vymyká, i když ruku na srdce, ve kterém Gaimanově románu od Nikdykde, přes komiksového Sandmana až po Oceán na konci uličky, nejsou mýty? Do rukou čtenářů se dostaly v češtině Postřehy z poslední řady, úvahy a eseje o knihách, autorech, životě a zároveň i o tom, jaké to je, sedět jako tvrdé y na balkoně při předávání Oscarů, nic nevidět, nudit se a mít náladu pod psa.

A když už jsme u mýtů, nálad a Gaimana, je třeba dodat, že jeho prozaické knihy tu a tam někdo z jeho přátel přepíše a překreslí do komiksové podoby, pokud tak neučiní sám Neil Gaiman. Američtí bohové jsou toho důkazem. Slavný stejnojmenný román z roku 2001 má teď svůj barevný a v bublinách psaný klon (i televizní seriál), který si vzali na svědomí tvůrci P. Craig Russell a Scott Hampton. Zatím existují česky dvě knihy, ale další nakladatelství CREW připravuje. Recenzenti se mohou přetrhnout, aby komiks vychválili výš do nebes než ti, co už o Amerických bozích psali. (Vynikající! Tleskám! Pečlivé! Úžasné! Bizarní! Snové! Sebejisté! Syrové! etc.) Dokonce slavný autor Hry o trůny G. R. R. Martin se nechal slyšet, že jde o originální, fascinující a nekonečně vynalézavé…  O co se jedná? O takové zvláštní road trip fantasy plné nadpřirozena a války mezi starými a moderními bohy, nic víc.