Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Otáčko uvede dvě nové komedie

Po loňské letní pauze, která byla věnovaná stavebním úpravám, chystá Jihočeské divadlo pro otáčivé hlediště dvě premiéry a další čtyři tituly. Novou sezonu představuje ředitel JD Lukáš Průdek.
Alena Binterová
26. Květen 2021 - 17:42

Když bylo loni na jaře zřejmé, že koronavirus přinese kulturním akcím řadu omezení, rozhodli jste se využít léto na točně stavebně. Co jste tam stihli vylepšit?

Věděli jsme dlouho, že konstrukce potřebuje generální opravu. Je v zásadě třicet let stará, byla napadena korozí a projevovaly se velké problémy v elektroinstalaci. Potěšilo nás, když kontrola ukázala, že točna není v úplně kritickém stavu, kvůli kterému bychom museli snižovat kapacitu hlediště. Takže se povedlo stihnout vše podstatné. Také jsme dali nové sedačky, protože ty původní plastové už praskaly a bylo nutné je průběžně obměňovat. Jsou opět sklápěcí z plastu, podoba ani rozmístění sedaček se nemění, abychom mohli zachovat kapacitu. Významnou změnou je to, že zvukovou kabinu jsme přenesli z Bellarie přímo do velína nahoře na točně. Je to mnohem praktičtější pro zvukaře a přinese to kvalitnější ozvučení. Modernizovali jsme i systém osvětlení a původní analogové kabely jsme nahradili digitálními optickými technologiemi. Zkrátka otáčko teď bude jako auto po generálce.

Hlavně aby mělo proč se točit.

Připravujeme skvělý program – nová představení budou velkolepá, opravdu je na co se těšit. Ještě ale doplním zajímavost k tomu otáčení, které mají diváci tak rádi: Nyní se pro nás vyrábí v Itálii technologická vymoženost, která se používá ve větrných elektrárnách a dává možnost nekonečných otáček na jednu stranu, aniž by se kvůli vedení kabelů pak musela točna zase rozmotávat. Teď využijeme kroužkového sběrače a optického jointu.

To zní přímo magicky – a co teprve názvy letních premiér Muž Dvojhvězdy a Da Vinci.
Na obě se velice těšíme a jsme rádi, že v obou případech můžeme spolupracovat s velkými umělci, jakými jsou režiséři Petr Forman a Petr Zelenka. Oba naše prostředí znají a přišli s tématy, která se tam skvěle hodí. Petr Zelenka už pro nás předtím napsal několik her, přímo pro otáčivé hlediště vytvořil komedii Pes baskervillský, kterou tam hrajeme i letos v srpnu. V připravované komedii o cestě do časů Leonarda da Vinci, která bude mít premiéru 8. července, uvidí publikum řadu vynálezů tohoto génia a scénu ozvláštní i speciální konstrukce.

Náročná konstrukce obklopí točnu při uvedení Muže Dvojhvězdy. Prý dokonce taková, že si diváci mohou připadat jako v jiné dimenzi …

Myslím, že Petrovi Formanovi se skutečně podařilo vytvořit v zámecké zahradě naprosto specifické divadelní prostředí. V přírodě je to s dekoracemi složité, aby vhodně souzněly – mnohé v ní nepůsobí dobře. Forman na to šel po svém a publikum čeká velký zážitek, a to i výtvarný a hudební. Naštěstí bylo loni vše naplánováno tak, že jsme tam toto představení ještě stihli na jaře nazkoušet, protože Petr Forman má mnoho jiných projektů a jindy bychom se už pro tak náročný projekt nestihli všichni sejít. O to víc se teď těším na 15. červen, kdy chceme Muže Dvojhvězdy poprvé předvést publiku. Teď jen pevně věříme, že nám to koronavirus dovolí.

Před otáčivým hledištěm hrává Jihočeské divadlo od června do září. Co letos ještě uvede?

Vrátí se Pes baskervillský, balet Šípková Růženka a muzikál Divotvorný hrnec, pro děti uvedeme letos naposledy úspěšnou dobrodružnou podívanou Ztracený svět, ale jen jako odpolední představení. Operní premiéru letos na otáčku neplánujeme, protože soubor bude znovu hostovat na různých místech jižních Čech. Vrátíme se na zámek v Blatné a jednáme o možnosti vystoupit v Holašovicích, kde by se na návsi dobře vyjímala Prodaná nevěsta. Tím chceme navázat na sérii našich představení z loňského léta, kdy jsme jako náhradu hledali další místa v jižních Čechách, kde bychom mohli vystoupit. Setkali jsme se s obrovskou vstřícností a velkým nadšením, což bylo velmi příjemné. Během srpna jsme odehráli asi dvacet představení pro stovky diváků. Byla to pro nás skvělá zkušenost, která nám pomohla se rozhlédnout po regionu a zjistit, že lidé vnímají Jihočeské divadlo jako to svoje a jsou rádi, když hraje i jinde než jen v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Tak velký zájem publika nás moc potěšil a chceme v tom pokračovat.

Jak to bude s cenami vstupenek a volnými termíny?

Chtěl bych poděkovat divákům za to, že projevili vstřícnost a nechtěli loni vrátit peníze za vstupenky, které si už koupili. Je to pro nás velké povzbuzení, protože tím nám dali najevo, jak je pro ně důležité se na otáčivé hlediště vypravit. Zatím nevíme, za jakých podmínek tam budeme moci hrát, ale vše je připraveno a ceny vstupenek zůstávají stejné jako loni. Nejlepší je sledovat náš web www.otacivehlediste.cz, který průběžně reaguje na aktuální změny, a pokud to bude možné, uvolní do prodeje další vstupenky.