Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ozve se klepání, a za dveřmi je tučňák

Ťuk ťuk, tučňák. Představení plzeňského loutkového Divadla Alfa, které bude určené už pro ty nejmenší diváky, pro děti od dvou let. Jedna z letošních horkých novinek divadla, které patří mezi vůbec nejnavštěvovanější scény tohoto typu u nás, bude mít premiéru v březnu příštího roku. Příběh malého chlapce Kryštůfka, na jehož dveře někdo zaklepal. Za dveřmi stál malý tučňák.
Pavel Pechoušek
31. Říjen 2019 - 16:09

Inscenaci bude s herci Divadla Alfa připravovat manželská dvojice z Ostravy, režisér a scénograf Tomáš Volkmer a divadelní lektorka a dramaturgyně Hana Volkmerová. Oba již více než 15 let tvoří a lektorují umělecko-vzdělávací programy pro děti různého věku od batolat až po teenagery a studenty vysokých škol.

Půjde o jejich srdcové představení. Nejedná se o žádné motto, ale charakteristiku či vysvětlení toho, proč režiséři po takovém tématu sáhli. Ty hry jsou prostě od srdce,“ uvádí ředitel Alfy Jakub Hora. A takových srdcových představení bude víc.

Letošní sezona začíná v říjnu pohádkou Spáčka a vřeteno, což je světoznámá hra pro děti z pera Neila Gaimana, moderní verze klasické pohádky o Šípkové Růžence. Jedná se o rodinné divadlo, ve kterém vystupují loutky a živí herci, často jsou představení navštěvovaná školami. Se Západočeským muzeem vznikl společný projekt Paleontologie naživo.

Ve světě získala Alfa skvělé renomé zejména díky kmenovým tvůrcům: za úspěchem stojí především režisér Tomáš Dvořák, výtvarník Ivan Nesveda a dramaturg Pavel Vašíček.

Režisér Alfy Tomáš Dvořák si jako srdcovou látku vybral svou zamilovanou legendu o Zorro mstitelovi. Společně s libereckým autorem Vítem Peřinou sepsali komediální až parodickou verzi této legendy, které budou v rámci iluzivního divadla hrát pouze marionety. Těch se objeví až osmdesát. „Z toho čtyřicet bude tvořit armáda mexického guvernéra. Při představení bude hrát živá kapela El mariachi. Nebudou chybět ani loutkové kohoutí zápasy,“ prozrazuje Jakub Hora.

Na květen je naplánovaná poslední premiéra letošní sezony. Milovníky řízných, zábavných, a přitom tragických love story zahřeje „Jenovéfa“. V repertoáru Divadla Alfa rozkošatí – a také uzavře nabídku u nás i v zahraničí oblíbených her lidových loutkářů pro všechny věkové generace. Příběh je to srdcervoucí: hraběnka Jenovéfa odmítne v době nepřítomnosti manžela Sylkfrída milostné návrhy rytíře Gola, jenže manžel uvěří pomluvám proradného padoucha. A dál už v Alfě.

Jedná se o příběh původně německý. Až si budete v říjnu číst tyto řádky, budou herci z Alfy hrát zase v Japonsku. Konkrétně to bude v Tokiu, kde se účastní mezinárodního kulturního sympozia s názvem Úloha doktora Fausta v historii umění.

My hrajeme Fausta od roku 2006, za tu dobu jsme sehráli stovky představení této hry a patří mezi naše nejúspěšnější kusy. Do Tokia jsme pozváni jako zástupci evropského loutkářství,“ uvádí Jakub Hora.

Herci mají za sebou celou řadu úspěšných zahraničních cest, mezi nejvýznamnější patří Japonsko, USA a Kanada. Loňské prázdniny prožili členové souboru v Japonsku, kde během léta absolvovali 35 představení, při kterých zjistili, jací jsou Japonci diváci ve srovnání s Čechy. „Jsou vstřícní, pozorní, ale na rozdíl od nás hledají nejen v našem umění, ale celkově v evropském hloubku, která v něm nutně nemusí být,“ uvádí Hora. I tady ale hrají především pro děti, které jsou podle ředitele spontánní a bezvadné publikum.

V Japonsku strávil soubor celé minulé prázdniny a stejné to bude i v příštím létě, kdy soubor pravděpodobně vyrazí i do Jižní Koreje.

Divadlo navštíví ročně kolem 60 tisíc návštěvníků, většina představení je určena pro školy z Plzně a okolí nebo pro rodiče s dětmi. V divadle také vystupují renomované soubory z celé republiky, jako je například Dejvické divadlo, Divadlo Drak nebo Naivní divadlo Liberec. Tradičně v listopadu se zde koná na Noc divadel, kdy se otevírají brány divadla a návštěvníci mohou nahlédnout do zákulisí. Jakuba Horu navíc letos čekají další příjemné povinnosti, protože je ředitelem festivalu Skupova Plzeň. 34. ročník festivalu loutkového a alternativního divadla, který je navíc nejstarší profesionální divadelní přehlídkou u nás, začíná v červnu příštího roku.

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ŘÍJNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR! 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!