Rodokmeny od mojedejiny.cz

Plzeňský Historický víkend

Jedním z vrcholů červnového kulturního programu v Plzni bude Historický víkend, tentokrát věnovaný císaři Rudolfovi II. Připravený je program inspirovaný plzeňským městským znakem, během víkendu Plzeň navštíví i jihočeský šlechtic Petr Vok z Rožmberka.
Období renesance, které bylo v Čechách spjato s vládou císaře Rudolfa II., připomene v Plzni letošní Historický víkend. Jedna z nejdůležitějších kulturních akcí plzeňského červnového programu se letos bude konat již popětadvacáté, a to ve dnech od 7. do 9. června. Námět, od kterého se odvíjí celý naplánovaný program, má reálný základ ve skutečné historické události.
Pavel Pechoušek
02. Červen 2019 - 11:04

„Císař uprchl s celým dvorem na podzim 1599 z Prahy před morovou epidemií a několik měsíců vládl své rozsáhlé říši z Plzně,“ vysvětluje Alena Kozáková, ředitelka Nadace 700 let města Plzně, která akci organizuje. 420. výročí od doby, kdy byla Plzeň de facto hlavním městem celé Evropy, si připomene bohatým programem.

„Tradičně nejvíce lidí přilákají večerní programy v pátek a v sobotu. V letošním roce takový program připravila plzeňská skupina Lorika, která spolupracuje na Historických víkendech od roku 1995. Jejich Anděl bude skvělou podívanou, velkou roli v něm sehraje i nejvyšší kostelní věž České republiky, kterou se pyšní katedrála sv. Bartoloměje, v jejímž stínu se celý víkend koná,“ jmenuje Alena Kozáková.

Rudolf II. do Plzně přiveze nejen svou partnerku hraběnku Stradovou, ale také krásné dámy, dvořany, vojáky a komorníky, a rovněž svůj proslulý zvěřinec, kterému bude vévodit velbloud Vilda. Chybět nebudou ani alchymisté, zlatodějové a hledači kamene mudrců. I ti se představí plzeňským měšťanům. „Velmi oblíbené jsou i oba sobotní průvody. Odpoledne ve 14 hodin se vydá městem velkolepý původ císaře Rudolfa II. a doplní jej hosté Mezinárodního folklorního festivalu z celého světa. Večer ve 21.15 se vydáme na tradiční Vejšlap strašidel,“ doplňuje. To je „rodinné stříbro“ akce. „Lidé přicházejí v nejroztodivnějších maskách a převlecích. Město se promění v ráj pohádkových bytostí, příšerek a podivuhodných osob,“ uvádí Alena Kozáková.

Nejhezčí masky jsou oceněny a pak se společně vychází na večerní průvod městem za svitu pochodní. Plzeň má dokonce rekord v počtu strašidel na jednom místě, a to z roku 2009, kdy se jich sešlo 4402. Pohádková cesta je připravena po celou sobotu a neděli především pro menší návštěvníky. „Jde to putování městem, během kterého plní nejrůznější úkoly. Každoročně Pohádkovou cestou projdou stovky dětí,“ říká hlavní organizátorka.

Zajímavostí víkendu je i to, že se císař také dočká důležité návštěvy z jihu Čech, kdy ho navštíví významný šlechtic Petr Vok z Rožmberka. Podle historiků se také na jeho panství dařilo různým vynálezcům. „Ten nejodvážnější z nich se pokusí před zraky císaře vzlétnout na vlastnoručně vyrobeném létacím stroji!“