Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Rej strašidel, hudba nebo speciální prohlídky. Jihočeské hrady a zámky lákají na podzimní akce

Návštěvnická sezóna na jihočeských památkách se závěrem léta nekončí. Speciální prohlídky nabídne klášter Zlatá Koruna i hrad Landštejn. Na Vimperku se přihlásí k oslavám Dne architektury či Měsíce věží a rozhleden. Rej strašidel na hradě Landštejně a prohlídky s hraběnkou Terezií na hradě Nové Hrady si užijí zejména nejmenší návštěvníci. Za zajímavými výstavami se mohou návštěvníci vydat do Třeboně, Jindřichova Hradce nebo na Rožmberk.
Tisková zpráva
14. Září 2017 - 16:11

Zámek Vimperk

Na den sv. Václava, 28. září, oslaví ve Vimperku Měsíc věží a rozhleden již třetím ročníkem speciálních prohlídek zámeckých věží a vížek.

„S průvodcem vystoupáte na Hodinovou věž, dozvíte se, co je to sanktusník, a dojde i na to, kolik věží vimperský zámek vlastně má“, přibližuje kastelán vimperského zámku Vojtěch Brož.

Prohlídky věží nahrazují pro tento den I. prohlídkový okruh, II. prohlídkový okruh je v běžném provozu.

Vimperský zámek se zapojí i do oslav Dne architektury, v sobotu 30. září. K letošnímu tématu voda a město se připojí komentovanou vycházkou Zámecké vodovody a kanalizace v minulosti, kterou od 14 hodin povede kastelán Vojtěch Brož.

„Při listovaní v otevřené knize vývoje architektonických podob zámku lze vysledovat také proměny a vývoj jeho technického zázemí. Společně se vydáme na procházku hradem a jeho okolím zaměřenou na proměny hradního a zámeckého zásobování vodou a řešení odvodu odpadů v dobách minulých“, upřesňuje Brož.

Hrad Landštejn

Ke Dni architektury se o víkendu 30. 9. a 1. 10. přihlásí i na hradě Landštejně. Komentovaná prohlídka zaměřená na život a architekturu hradu v 15. století začíná ve 14 hodin na hradním nádvoří.

Během dvou říjnových víkendů, 14. a 15. 10. a 21. a 22. 10., se hrad zapojí do oslav Mezinárodního dne archeologie. Kromě komentované prohlídky, která začne ve 14 hodin, se návštěvníci mohou těšit na celodenní doprovodný program. „Pro děti budou připraveny archeologické bedýnky, u kterých si mohou zahrát na archeology. Dospělí si zase mohou omalovat repliku středověkého kamnového kachle“, doplňuje výčet aktivit kastelánka hradu Eliška Niederová.

Poslední říjnovou neděli, 29. 10., na děti čeká rej strašidel. „Od 10 do 15 hodin bude hrad Landštejn plný strašidel, která budou dětem klást záludné otázky o hradu. Na každé dítě čeká malá odměna a možná, že se zjeví i Bílá paní“, dodává Eliška Niederová. Děti do 15 let mají vstup zdarma.

Klášter Zlatá Koruna

V sobotu 23. září mají návštěvníci Zlaté Koruny jedinečnou příležitost prohlédnout si bývalý cisterciácký klášter doslova od sklepa po půdu v rámci cyklu Monastýrování, tentokrát na téma klášterní architektura. Prohlídka s odborným pracovníkem Národního památkového ústavu Romanem Lavičkou začíná ve 14 hodin.

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie rozezní 28. října varhanní koncert v podání varhaníka Miroslava Pšeničky a hobojistky Veroniky Hádkové, které doprovodí vokální soubor Čeští madrigalisté.

Nové Hrady

Naposledy v této návštěvnické sezóně si 23. září mohou zejména dětští návštěvníci užít prohlídek hradu s hraběnkou Terezií. „Hraběnka Terezie přivítá na hradě všechny malé zvídavé návštěvníky, kteří se dozvědí, jak se na hradě žilo, jak mohou být služebné neposlušné a pan purkrabí mistrem střelby z kuše“, popisuje kastelán Jan Smolík a dodává: „Každý malý platící návštěvník si může vyrazit vlastní pamětní hradní minci, potrénovat střelbu z kuše a vyzkoušet si, jak svůj volný čas trávily šlechtičny“.

Dětské prohlídky začínají v 10:35 a 13:35 hodin.

Výstavy

Do 31. 10. galerie novohradského hradu nabízí výstavu věnovanou historii a vývoji krajinářského parku v Červeném Dvoře. Na výstavu se můžete přijít podívat kdykoliv během otevírací doby hradu, vstup je zdarma.

Výstava „Rytířský sál – příběh vepsaný do zdí“, která bude k vidění v galerii hradu Rožmberk do konce září, přibližuje mimo jiné digitální projekcí všechna vyobrazení Rytířského sálu, jejich náměty, jejich interpretaci i myšlenkový svět doby renesance. Dokonalý obraz doby přiblíží i předměty ze sbírek hradu, které byly dosud uloženy v depozitáři.

Galerie zámku v Třeboni hostí do 24. září tradiční výstavu živých hub a fotografií, spojenou s houbařskou poradnou.

 

Dobrodružný výlet do minulých století návštěvníkům zprostředkuje poutavá výstava Umění restaurovat na zámku Jindřichův Hradec, jenž představuje ty nejkrásnější zachráněné tapiserie a další vzácné textilie ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a jihočeských památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu. „Výstava je od letošního roku nově zpřístupněnou prohlídkovou trasou v nejvyšším podlaží renesanční budovy Adamova stavení. Prohlídky výstavou vypravujeme v otevíracích dnech pouze v 11 a 14 hodin“, zve k návštěvě kastelán zámku Jan Mikeš. Výstava potrvá do konce října.