Rodokmeny od mojedejiny.cz

Sedmdesátá sezona Alšovky i s proměnami autora Vetřelce

Alšova jihočeská galerie letos slaví 70 let od svého založení. Jedním z hlavních dárků bude velká výstava, která představí dílo švýcarského umělce Hanse Rudolfa „Ruedi“ Gigera, jenž mimo jiné navrhl filmového Vetřelce. Plány na letošní sezonu shrnuje ředitel AJG Aleš Seifert.
Alena Binterová, Foto: Milan Havlík
20. Duben 2023 - 19:38

Začněme hlavním tahákem letošního roku – myslím, že to bude velký zážitek nejen pro fanoušky hollywoodského monstra. Můžete výstavu představit?

Dílo švýcarského umělce Hanse Ruediho Gigera, malíře, sochaře a návrháře, známého především jako autora uměleckého směru s názvem biomechanický surrealismus, vystavíme v Zámecké galerii na Hluboké od června do listopadu. Výstavu připravujeme s HR Giger Museem ve švýcarském Gruyères, manželkou umělce paní Carmen Maria Giger a sběratelem Marco Witzigem. Výstava „Metamorphoses“ představí Gigerovu tvorbu v co nejširším kontextu. K vidění budou četné kresby, airbrushové obrazy a plastiky. Nebude chybět ani výběr jeho ikonických realizací „Necronomicon“, které uchvátily amerického režiséra Ridleyho Scotta, pro něhož Giger navrhnul ikonického Vetřelce. V roce 1980 za něj dostal Oscara za nejlepší vizuální efekty.

Jaké inspirace na výstavě nazvané „Metamorphoses“ diváci najdou?

HR Giger se narodil jako Hans Ruedi v roce 1940 ve švýcarském Churu do rodiny uznávaného lékárníka. Po dokončení gymnázia začal studovat architekturu a průmyslový design na Zurich School of Applied Arts. Tak, jako byl od útlého mládí fascinován vším okultním, výrazně jej formoval především surrealismus. Inspiraci nacházel zpočátku například v díle Salvadora Dalího, se kterým se osobně setkal v sedmdesátých letech, kdy dostal nabídku ke spolupráci na filmovém zpracování sci-fi „Duna“. Dožil se 74 let a zemřel v roce 2014 v Curychu. Název naší výstavy „Metamorphoses“ (Proměny) reflektuje nejen vlastní umělcovu různorodou tvorbu, ale také jeho kresby, které jako ctitel Franze Kafky vytvořil na základě slavné povídky „Proměna“. HR Giger byl také ctitelem českoněmecké literární scény a vedle Kafky byl fascinován magickým světem Gustava Meyrinka.

Které další výstavy letos plánujete?

Nabídka pro rok 2023 bude opět velmi zajímavá, atraktivní a pestrá. Nyní jsme zahájili hned tři výstavy – Karímy Al-Mukhtarové, Jakuba Matušky aka Maskera a Moniky Žákové. Tito umělci jsou se svými projekty rozděleni do tří sálů Zámecké jízdárny, kde představují svou autentičnost jak v instalaci, v architektuře i v použitých uměleckých technikách, tak i ve způsobu uvažování. V Českých Budějovicích v prostorách Wortnerova domu ukazujeme tvorbu mladého jihočeského malíře Michaela Hona. Pochází z Českých Budějovic a do svého rodiště se vrátil po studiu na brněnských výtvarných školách. Již od studia se věnuje především zkoumání malby jako média a možnostem závěsného obrazu. Další, čím navážeme v prostorách Zámecké jízdárny na Hluboké, bude expozice „Strange Things“,což je výstava, která představí současné umění z ČR, Slovenska, Polska a Německa. Stranou nezůstává ani dění v Mezinárodním muzeu keramiky, kde budou moci návštěvníci zhlédnout tvorbu Ludmily Padrtové a na letní sezonu tam chystáme velkou retrospektivní výstavu Pravoslava Rady, který je nepochybnou ikonou české keramiky.

Alšova jihočeská galerie letos oslaví sedmdesátiny. To je příležitost si připomenout, v čem je tato instituce pro jižní Čechy významná a jedinečná.

AJG jako muzeum umění má v jižních Čechách poměrně výjimečné postavení. Je jediná svého druhu v kraji a její sbírky jsou velmi rozsáhlé – cca dvacet tisíc uměleckých předmětů: obrazů, soch, kreseb, grafických listů, keramiky a porcelánu. Díky tomu patří mezi pět největších uměleckých sbírek v Čechách. Zcela mimořádná je kolekce gotického malířství a sochařství–unikátní sbírka gotického umění je teď v přípravě na novou instalaci, kterou již ale přeneseme z Hluboké do Wortnerova domu v Českých Budějovicích. Nově otevřeno tam bude v březnu 2024. Velmi cennou částí sbírek Alšovky jsou díla holandského a flámského malířství. Výborné zastoupení má u nás meziválečná avantgarda a poválečné české umění.

Oslavy jubilea jsou i příležitostí k různým doprovodným akcím.

Nyní nám Tomáš Cikán, autor zdařilého loga AJG, připravil pro toto výročí drobnou změnu v logotypu, která bude platná pouze pro letošní rok. Zároveň chystáme několik zajímavých přednášek jak k historii AJG, tak samozřejmě v rámci doprovodných programů k jednotlivým výstavám. Taktéž by měl od března pravidelně vycházet podcast „Hluboká“, kde chystáme rozhovory s autory či kurátory, kteří zde představí své projekty.

Jak hodnotíte minulou sezonu? Jste spokojený s návštěvností? Už se vše po covidových letech rozběhlo tak, jak má?

Uplynulé roky byly bohužel poznamenané covidem a státem stanovenými proticovidovými opatřeními, mezi které patřilo i uzavření veškerých kulturních institucí, galerie nevyjímaje. Bylo to pro všechny kulturní aktéry velmi náročné období. Loňský rok už znamenal návrat k normálu, který ale nabouraly ruská agrese na Ukrajině a energetická krize. Přesto byla naše sezona návštěvnicky velmi úspěšná. Ať na Hluboké, či v Českých Budějovicích, nebo Bechyni, všude si návštěvníci našli projekty, které je oslovily. Samozřejmě jsme byli velmi aktivní i na sociálních sítích a mimo jiné jsme získali ocenění za rok 2022 a 2021 v marketingových soutěžích LEMUR či FÉNIX. Pro AJG jsou tato ocenění jedním z nejdůležitějších momentů v rámci jejího marketingového rozvoje, který zároveň přináší i ocenění silné spolupráce s agenturou a také s Jihočeským krajem jako zřizovatelem a podporovatelem marketingových snah svých zřizovaných organizací na poli kultury. Fyzický návštěvník galerie je však pro nás stále klíčový a nenahraditelný. Uplynulé roky nás posunuly v mediální komunikaci a staly se nástrojem, jak mít galerie plné spokojených návštěvníků. Tímto směrem bychom chtěli pokračovat dál. (...)

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V JARNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz