Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Slavonice Fest zahájí muzikál Vlasy a hippie mejdan

Více než 65 filmů z celého světa promítaných v sedmi sálech a letním kině na náměstí, dvanáct koncertů, taneční party a skvělé DJ´s, výstavy umění a další program nabídne letošní pátý ročník Slavonice Festu, který se koná od 1. do 5. srpna.
24. Červenec 2018 - 00:56

Těžištěm je samozřejmě filmový program, rozdělený opět do sekcí: český a světový film, sekce HBO, sekce filmových vychytávek výtvarníka Jaroslava Róny a letos také kolekce britských filmů. „Každý rok si vybereme do programu jednu národní kinematografii. Měli jsme filmy rakouské, slovenské, německé a letos jsme se rozhodli pro britské,“ říká režisér Ondřej Trojan, organizátor a hlavní dramaturg festivalu.

Jeho nový film „Toman“ s Jiřím Macháčkem v hlavní roli uvidí lidé ve Slavonicích v exkluzivní předpremiéře, a to i s tvůrci a herci. Jedná se o neuvěřitelný, ale pravdivý příběh poválečného šéfa naší zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana. Muže, který ovlivnil životy nás všech, a přesto se o něm nikdy nemluvilo. Do kin půjde tento film až 4. října.

Filmový maraton Slavonice Festu začne ve velkém stylu - ve středu 1. srpna se bude v letním kině Cinestar na historickém náměstí promítat legendární muzikál Vlasy. „Celý večer chceme pojmout jako poctu režiséru Miloši Formanovi a svobodě, kterou pro nás svým dílem i životem reprezentuje,“ vysvětluje Trojan. Zahájení se stane velkým letním hippie mejdanem, vítáno je publikum v dobovém oblečení květinových dětí. Po filmu diváci zamávají režiséru Formanovi i kameramanu Ondříčkovi do filmového nebe a půjdou tančit na koncert Tonyi Graves. Souvislost je jasná: Miloš Forman odešel z Prahy točit filmy do Ameriky, zatímco tato zpěvačka přišla z Ameriky do Čech. A protože v Americe Tonya ve Vlasech zpívala, určitě zařadí i něco z tohoto filmu.

Letní kino na náměstí nabídne i letos oddechové filmy pro nejširší publikum. Diváci opět rozhodnou o hlavní ceně Slavonice Festu. V programu nebude chybět ani soutěž krátkometrážních studentských filmů o cenu odborné poroty. Důležitým obohacením bývají koncerty: letos čtyři velké na Kulturák Stage a osm v hudební Stodole Maříž s hvězdami, jako jsou Aneta Langerová, Michal Pavlíček & Monika Načeva, Lenka Nová & Petr Malásek, kapely Tři sestry a Zrní aj. Velký zájem bývá vždy také o dětské projekce, výběr z tvorby České televize a výstavy. Kultovní prostor v kostelíku v Maříži zaplní známý sochař a výtvarník Stefan Milkov, dvě menší výstavy budou ve Spolkovém domě a Festivalovém centru ve Slavonicích. Novou vlnu české kinematografie představí Museum Humanum v nedalekém rakouském Fratres. Celý program a veškeré potřebné informace jsou na www.slavonicefest.cz.