Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Tábor: město, které umí žít a bavit

Město Tábor je tak trochu chameleon. Barevný, se spoustou tváří. Je na vás, kterou si vyberete. V repertoáru má temné podzemní chodby i barevnou botanickou zahradu. Divokou zoo i tichá muzea a galerie. A s nadcházející turistickou sezonou toho nabídne ještě víc.
13. Červen 2017 - 14:21

Jihočeský Tábor díky své jedinečné atmosféře každoročně láká umělce i návštěvníky z celé Evropy. Stejně tomu bude i letos.

Jazz nejvyšší kvality

V neděli 16. července Tábor rozezní jazz. Na Žižkovo náměstí zavítá jeden z největších letních jazzových festivalů v Evropě Bohemia Jazz Fest. Vznikl v roce 2005 a jeho cílem je představit to nejlepší, co světový jazz v současnosti nabízí. Open-air koncerty se konají na nejkrásnějších historických náměstích – vedle Tábora ještě v Praze, Plzni, Liberci, Domažlicích a Brně. Každoročně přilákají desetitisíce fanoušků. Patříte-li mezi ně, zakroužkujte si v kalendáři 16. červenec a přijeďte na táborské Žižkovo náměstí. Vystoupí na něm hudebníci Matthias Heise Quadrillon z Dánska, Mynth z Rakouska a Mike Parker Trio Theory z USA.

Rock, punk, ska i reggae

Dalším festivalem, jehož název má mezi fajnšmekry zvuk, je Mighty Sounds. Třídenní hudební akce zaměřená na punk, punkrock, rock and roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly a indie rock obsadí letiště Čápův dvůr od 14. do 16. července. Více než sto interpretů – převážná většina zahraničních – zahraje na čtyřech živých a čtyřech DJ stageích. Vedle kapel zvučných jmen se představí i ty méně známé, leč talentované. Těšte se na Gogol Bordello, Cock Sparrer,  Dubioza Kolektiv, Ignite, Jaya The Cat, H2O, Acidez, Big Mountain, Lions Law, The Beat, Bob Wayne, Distemper, Clowns, Circus Brothers či Sto zvířat. Zastoupena bude i DJská špička. Žánrová pestrost je příslibem zajímavé podívané, k čemuž přispěje i doprovodný program. V divadelním stanu vystoupí například Underground Comedy, Jananas či cirkus Cink Cink Cirk, v plánu jsou fotbalový i nohejbalový turnaj, graffiti, U-rampa a dětský koutek.

Ulice plné komediantů

„I letos se všichni milovníci pouličního divadla mohou těšit na festival Komedianti v ulicích. Žižkovo náměstí a přilehlé ulice zaplní od 4. do 6. srpna. Budou to tři dny plné divadla, akrobacie, klaunů, loutek, pantomimy, pohybového divadla, interaktivních představení a hudby, které stojí za to prožít,“ říká Michaela Kalousková, vedoucí oddělení cestovního ruchu města Tábor.
O tom, že spojení pouličního divadla a poetické atmosféry historického centra města skvěle funguje, svědčí zájem vystupujících i diváků. Na předchozích šesti ročnících mezinárodního festivalu vystoupily přední soubory z Česka, Slovenska, Polska, Francie, Německa, Belgie, Švýcarska, Slovinska, Ruska, Kuby, Jižní Koreje či Afriky. Stejně tak návštěvníci hovořili nejrůznějšími jazyky. „Festival zaměřující se na klasické i moderní pouliční umění nemá v tomto rozsahu v naší zemi obdoby. Díky své pestrosti je přitažlivý pro všechny věkové kategorie. Své si najdou děti, rodiče, zkrátka celá rodina. A klidně i ta, která nerozumí česky, neboť pantomima má svou sílu beze slov,“ zve Michaela Kalousková na zajímavý prázdninový víkend. Pro ty opravdu zasvěcené – dramaturgie festivalu se ujal náš nejvýraznější a mezinárodně uznávaný mim Radim Vizváry, držitel Ceny Thálie 2016.

Táborská setkání s historií
Zvuky bubnů, hlasitá hudba, dobové kostýmy, zpěv, tanec, jídla a pití co hrdlo ráčí. Čirá radost pod širým nebem. To jsou Táborská setkání. Historický festival, který už 26 let na tři dny v roce vrací Tábor zpět do středověku. Pokud vás lákají doby minulé, určitě si ho nenechte ujít. Tentokráte začíná 15. září.

Strhující atmosféru bude mít páteční ohňový průvod, v jehož čele pojede sám husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova a na čas se ujme vlády nad městem. „Připravený máme bohatý programový jídelníček, z něhož budou moci návštěvníci ochutnávat na několika náměstích, v uličkách Starého Města i v sadech za městskými hradbami,“ nastínila Michaela Kalousková rozsah akce.

A na co se už teď můžete těšit? Po ohňovém průvodu přijde v sobotu odpoledne na řadu ještě další – v historických kostýmech. Na středověkém jarmarku předvedou své dovednosti řemeslníci, obchodníci i pekaři. Snad bez ujmy projdete žebráckou uličkou, abyste mohli být svědky šermířských soubojů a rytířských turnajů na koních. Bojového ducha trochu zkrotí koncerty středověké a duchovní hudby, divadelní vystoupení pod širým nebem a výstavy. Na děti čekají Holečkovy sady, které se změní v ráj soutěží, her a rukodělných dílniček. Pro náctileté bude lákadlem Teen zóna na náměstí TGM s youtubery, pool dancem a show Summer Snow Battle. A protože není akce bez pořádné hvězdy, vystoupí jich hned několik – MIG 21, Bratři Ebenové, LENNY, Vypsaná fixa, Lenka Dusilová či Circus Brothers.

www.visittabor.eu

... CELÝ  ČLÁNEK ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR.

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!