Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Temnotou s humorem

V současnosti prý druhý nejhranější britský dramatik, hned po Shakespearovi, Martin McDonagh je opět v kinech. Vyrazit můžete na jeho Tři billboardy kousek za Ebbingem.
Pavel Horáček, filmový publicista
16. Únor 2018 - 11:43

Kdo se už setkal s dílem tohoto původem irského tvůrce, ví, že nepůjde o lehce stravitelnou zábavu. Jeho svět je opravdu drsný a hrdinové jsou vystaveni velkým životním zkouškám. Nejinak je tomu v malém městě Ebbing ve státě Missouri, v němž jako by se koncentrovaly všechny zlé předsudky o americkém venkově. Ústřední postavou je matka, která příšerným způsobem přišla o dceru. Když po sedmi měsících není pachatel nalezen, přijde s neobvyklým způsobem, jak na případ upozornit. Pronajme si tři billboardy, na které vyvěsí provokativní sdělení upozorňující na nečinnost policie. Tento čin se ukáže být na malé město příliš silná káva a zoufalá rozzuřená matka stojí rázem proti agresivní opozici.

Po snímcích V Bruggách a Sedm psychopatů se jedná určitě o McDonaghův nejzdařilejší film. Nejenže jde o skvěle napsaný příběh, který režisér svěřil sehrát vynikajícím hercům v čele s Frances McDormand, ale poprvé se autorovi podařilo přenést do filmové podoby to, čím jsou tak uhrančivé jeho divadelní hry (třeba Osiřelý západ nebo Pan Polštář). Žádná ze scén není zbytečná a vrství se na sebe v takovém sledu, kdy se mezi nárazy osudu stačíme sotva nadechnout. Rány, které McDonaghovy postavy schytávají, autor s oblibou vyvažuje černým humorem. A není tomu jinak ani ve Třech billboardech, které by bez hrubozrnných vtipů byly beznadějně tísnivým a depresivním filmem. Oproti svým dřívějším snímkům si režisér místo raného Quentina Tarantina ze svých inspiračních vzorů vybral správně bratry Coeny. Výsledkem je film, s nímž Martin McDonagh definitivně vedle divadla dobyl i svět kinematografie.