Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Vydejte se za marcipánem a čokoládou

Synonymem pro Černovice a Tábor se pro mnohé stává slovo čokoláda. Může za to podnikatelka Petra Kovandová, jejíž provozovny podporují turistický ruch v regionu.
Martin Donát
16. Prosinec 2015 - 11:34

Co vás přilákalo k čokoládě a marcipánu?

Jezdili jsme s bývalým manželem hodně po Evropě na výstavy a všude byly vidět belgické pralinky. Nechala jsem se proškolit od Italů, jak používat jejich čokoládu, a po večerech si zkoušela vyrábět pralinky a marcipánové figurky. Kamarád mi vymyslel logo a první obchod s názvem Bon Bon jsem otevřela v obchodním domě Dvořák v Táboře.

Rozhovor ale vedeme v Muzeu čokolády a marcipánu. Jak vznikl tenhle nápad?

Chtěla jsem investovat do něčeho, co má nějakou větší hodnotu než třeba auto. Proto jsem koupila dům na Starém Městě v Táboře. Ovlivnil mě výlet se známým do Maďarska. Je tam malé městečko, které svůj marketing založilo na tom, že turisty láká na velký počet muzeí. Jedno z nich je o marcipánu. Překvapilo mě, že exponáty tam měli celkem vybledlé a asi za dvacet minut bylo po prohlídce. Přesto dole stála dlouhá fronta a všichni nakupovali produkty z nabídky muzea. Bylo rozhodnuto. Známý mě ještě přesvědčil, abych k marcipánu přidala čokoládu. Teď jsme díky tomuto spojení jediné Muzeum čokolády a marcipánu.

Zrovna vám skončil evropský dozor nad muzeem. Co to v praxi znamená?

Více jsme mohli propagovat aktuální výstavu, která se jmenuje Auta. Odrazilo se to na její návštěvnosti. S podobnými nápady přichází Lenka Želivská, díky níž muzeum úspěšně funguje. Novým exponátem je například Mr. Bean v životní velikosti se svým Mini Cooperem. Mnoho exponátů z čokolády a marcipánu se zaměřuje na děti nebo ženy. Ať už jsou to pohádkové motivy nebo panenky v rozličných druzích šatů. Čtyřiceti modely aut, které se vážou k historii nebo třeba k filmům, myslíme více i na muže.

Nezapomínáte ale na Černovice, kde jste kdysi začínala s podnikáním?

Pořád tam máme důležitou výrobnu a cukrárnu s kavárnou Café Budík, stejně se jmenuje čokolaterie naproti našemu muzeu v Táboře. Smyslem je nabídnout lidem místní produkty. Bylo k tomu třeba udělat zajímavý marketing. Se společníkem jsme dostali nápad, že od kamaráda odkoupíme sbírku budíků.  Budíky v kavárně v Černovicích i v Táboře vystavujeme. Kdo nám přinese další budík, dostane kávu zdarma.

Máte ještě nějaké další plány?

Vždycky jsem se snažila nějak uchopit a využít k podnikání to, co mi nabídnul život. Bez nějakých větších vizí. K tomu věřím, že co dáváte, to dostáváte zpátky. Ale jednu vizi na příští rok mám. Chtěla bych otevřít galerii v Českém Krumlově, kde budou vystavené panenky oblečené do marcipánových šatů.

Festival čokolády v Táboře je také váš samostatný projekt?

Ano, tento festival je čistě v naší režii, děláme ho s celým naším týmem. Na festivalu necháme pracovat naši fantazii naplno a děláme věci, na které není celý rok čas. Tady je můžeme představit i široké veřejnosti. Festival se těší veliké oblibě a my se na něm rádi vyřádíme!

 

Muzeum čokolády a marcipánu Tábor

Kotnovská 138

390 01 Tábor

Tel.: 381 211 784

www.cokomuzeum.cz