Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Vzpomínky na Zrzavého i masového vraha Malého

Knihkupci mají sice zavřeno, ale novinky vycházejí dál. Za pozornost stojí třeba unikátní Setkání se Zrzavým, průvodce po uměleckých dílech v Českých Budějovicích z doby komunistické diktatury, ale i příběh „partyzána květnových dní“ – Vladimíra Malého, který se za hrůzy druhé světové války pomstil na dvou ženách a pěti dětech.
Jan Štifter
09. Duben 2021 - 17:43

Setkání se Zrzavým

„Tak abysme to vzali vod začátku. Zrzavý sem přišel v roce čtyřicet dva, když byla válka. Vodešel z Prahy, protože se bál, že se tam něco semele. Chtěl bejt i se svejma vobrazama v bezpečí.“ Tak vzpomíná Bedřich Reichl na výjimečnou postavu Vodňan 40. a 50. let, malíře Jana Zrzavého.

Jeho vzpomínka je drobným dílkem v pestré mozaice, kterou vyskládala Martina Havlínová. Pro knihu „Setkání se Zrzavým“ zachytila paměť místních lidí – jednotlivosti a zdánlivé banality na sebe navazují, doplňují se a vytvářejí plastický obraz člověka, který přišel do Vodňan za štěstím, aby později prohlašoval, že už tam nikdy znovu nepojede. Vodňany pro něj znamenaly výpravu po stopách duchovního průvodce Julia Zeyera a také řadu přátelství, především však neobyčejnou inspiraci.

Galerie Národní vydražila v roce 2018 jeho obrázek tužkou na papíře s názvem „Vodňany – rybník“ za dvanáct tisíc korun. Právě takových drobných kresbiček tu vznikly desítky, možná stovky. Staly se Zrzavého nejčastějším platidlem, oběživem, na které lidé hleděli s nepochopením. S trochou nadsázky se obrázky staly také oblíbeným vodňanským topivem, spousta z nich skončila v kamnech. (...)

Dále knihy Sady, parky, aleje, Panny a labutě: Umění ve veřejném prostoru a v architektuře Českých Budějovic z let 1948–1989, Od kolaborace k vraždám a Do posledních sil

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz