Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Wortnerův dům hostí špičkové malíře

Alšova jihočeská galerie připravila v Českých Budějovicích mimořádný výstavní projekt, jenž sdružuje čtyři „superstar“ současné evropské malby: výtvarníky Martina Gerboce, Martina Edera, Justina Mortimera a Attilu Szücse. Unikátní expozice generačně spřízněných malířů čtyř národností, které spojuje figurální tvorba a zájem o aktuální témata, trvá ve Wortnerově domě do 8. července. Tato výstava je jejich první společnou prezentací v České republice a svým významem dalece přesahuje hranice kraje.
25. Květen 2018 - 13:24

Wortnerův dům zaplnilo padesát obrazů velkých i menších formátů, hlavním námětem je Člověk člověku člověkem. „Záměrem projektu je představit aktuální evropskou malbu, proto jsme usilovali o výrazné umělce. Spojuje je přechod od realističnosti k abstrakci, barevnost v kombinaci s velkými kontrasty … Zaměřují se na základní lidské hodnoty, hrají si se snem a s pamětí, a to nejen osobní, ale i kolektivní. Provokují, vytvářejí napětí, překračují hranice, pokládají otázky, vzbuzují emoce … Jejich obrazy promlouvají hlasem své generace – s děsivou upřímností až tam, kam dohlédnout nechceme,“ shrnuje David Kubec, který je spolu s Adamem Hnojilem autorem a kurátorem výstavy.

O díla každého z těchto autorů se nyní evropské galerie přetahují tím obtížnější bylo představit je v takovém rozsahu. Návštěvníci mohou porovnat malby absolventů výtvarných akademií ze čtyř zemí: Martina Gerboce (1971, Slovensko), Martina Edera (1965, Německo), Justina Mortimera (1970, Velká Británie) a Attily Szücse (1967, Maďarsko). Každý z nich má vysoké umělecké renomé. Například Mortimer, uznávaný portrétista, vymykající se konvencím, vytvořil mimo jiné portrét zpěváka Davida Bowieho, a dokonce dostal jako jeden z mála příležitost portrétovat anglickou královnu Alžbětu II. Návštěvníci uvidí jeho práce z posledních let, v nichž reaguje na politickou situaci a vztahy ve společnosti.

Rovněž obrazy dalších autorů jsou zrcadlem současného světa, který ztvárňují v souvislostech odkazují nejen na gotiku, renesanci či baroko, ale na historii lidstva jako celku. Spojují je čtyři základní témata: láska, smrt, boj a práce. Kromě malby využívají také airbrush a různé formy vrstvení dalších materiálů. Inspirují k přemýšlení o maskách, které lidé nasazují např. na sociálních sítích, a o různých rolích, za něž se schovávají. „Jdou do hloubky a ptají se, zda jsme nezapomněli na základní pravidla, jak se k sobě navzájem chovat a podobně – neboť, jak se zdá, schopnost osobní reflexe je pro současného člověka právě to nejobtížnější,“ shrnuje kurátor Kubec. Více informací na webových stránkách galerie: www.ajg.cz.