Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ze světa filmu: Good Time

Film s ironickým názvem Dobrý časy se probojoval do letošní canneské soutěže a v sekci Horizonty ho mohli vidět i diváci v Karlových Varech. Natočili ho bratři Benny a Josh Safdieovi, představitelé americké nezávislé scény spjaté s New Yorkem.
Pavel Horáček
30. Září 2017 - 22:49

V kulisách Velkého jablka se odehrává i jejich drsná stominutová jízda, v níž sledují osudy dvou bratrů – lehce retardovaného Nicka (v podání jednoho z režisérů) a Connieho, kterého hraje Robert Pattinson.

Vyloupí banku a chvíli se zdá, že se jim věc podařila. Samozřejmě je to jen zdání. Nicka chytí policie a Connie se ho zbytek filmu, s použitím převážně nestandardních postupů, snaží z vazby dostat. Tlačí ho obava, co se snadno zranitelnému Nickovi může ve vězení stát a tento tlak režiséři využívají jako palivo kotle, který pohání film vpřed. Connie se od loupeže v podstatě nezastaví a snímek, odehrávající se během jediné noci, i nám dává vydechnout jen občas.      

Groteskní kriminálka, stojící na bratrské lásce, se od klasických filmů o bankovních loupežích odlišuje poměrně zásadně svou formou. Podobá se halucinogennímu tripu, který místy připomene Aronofského Requiem za sen. A to i přesto, že ústřední hrdinové drogově závislí nejsou. Výborný Pattinson coby vystresovaný Connie se dokonce straní marihuany i alkoholu. Ryzí bratská láska se tak zdá být tou jedinou opravdovou energií, která ho žene. Důležitým rysem Dobrých časů je také pozornost, kterou věnuje společenskému okraji. Lehce mimoděk, bez mučení diváka sociálními problémy, ale otevřeně ukazuje tvář současné Ameriky. Průzkumem periferních oblastí americké společnosti i určitým neurotickým stylem film připomene také nedávný festivalový hit American Honey. S ním má společný i výborný soundtrack. Ten si z Cannes nakonec odvezl i cenu.