Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

5 x 3 tipy: Neznámé jižní Čechy

Jižní Čechy, jeden z našich nejkrásnějších a nejrozmanitějších regionů s řadou historických měst, hradů a zámků, rozlehlou lipenskou přehradou, panensky čistými Novohradskými horami, soustavami rybníků a malebným venkovem, znáte jistě téměř dokonale. Věděli jste ale, že jsou rozděleny do menších turistických oblastí? Přinášíme tipy na prvních pět z nich, v každé jsme vybrali tři méně známá místa. Připoutejte se, vyrážíme.
03. Září 2021 - 10:13

Turistická oblast Budějovicko

Hlavním prvkem, který propojuje tuto oblast, je řeka Vltava. Její rozsah vymezují města České Budějovice, Hluboká nad Vltavou, Týn nad Vltavou, Rudolfov a Lišov.

 1. Stezka Vltavy

Začíná v Českých Budějovicích a vede přes Hlubokou nad Vltavou, Purkarec, Týn nad Vltavou, kolem Kořenska s odbočkou proti proudu řeky Lužnice. Končí v Kolodějích nad Lužnicí, kde stojí zámek Mitrowicz. Lze ji zdolat po vodě, na kole či pěšky. Na skalách mezi Hlubokou a Purkarcem, v oblasti zvané Karvanice, je ferratové lezení nad hladinou řeky: celkovou délkou 550 metrů je tato ferrata nejdelší zajištěnou cestou nad vodou v republice.

 1. Přírodovědné muzeum Semenec

Poblíž centra Týna nad Vltavou nedaleko rozhledny Semenec je muzeum, které kromě domácích i cizokrajných rostlin ukrývá také pozoruhodnou sbírku hornin a zkamenělin, vodní hřiště a paleonaleziště, stezku naboso, včelařský koutek a řadu interaktivních prvků pro zkoumání přírody. Najdete ho na malebné vycházkové trase směrem k soutoku Vltavy a Lužnice, je příjemnou zastávkou pro děti i dospělé.

 1. Židova strouha

Potok vedoucí romantickým údolím měří 20,5 kilometru a je levostranným přítokem Lužnice. Především jeho dolní tok je vyhledávaným místem vodáků, trampů, rybářů a všech milovníků přírody. Potok pramení nedaleko Bzí v nadmořské výšce 519 m, pod Bechyní vytváří kaňon s rozeklanými skalami a jeskyněmi a tři kilometry jižně od města se vlévá do Lužnice. Právě tento úsek lemovaný mohutnými skalními masivy je nejkrásnější a v roce 1988 byl vyhlášen přírodní památkou.

Budějovicko

www.jiznicechy.cz/budejovicko

www.stezkavltavy.cz

Facebook: #budejovicko #stezkavltavy

Instagram: @stezkavltavy

 

Turistická oblast Česká Kanada

Drsné klima, divoká příroda, nespočet rybníků připomínajících jezera uprostřed lesů a spousta skalních útvarů roztroušených v krajině, to je Česká Kanada.

 1. Dětská Kanada

Děti mohou poznávat Českou Kanadu za pomoci interaktivní mapy, která je zavede do zooparku Na Hrádečku nebo na farmu s chovem koní. V Maříži si namalují obrázky podle vlastní fantazie na vyhlášenou místní keramiku, vyřádí se třeba v Ráji skřítků v Roseči či při cestě pohádkovým lesem, dobrodružné je i Obludiště v Dolní Pěně u Jindřichova Hradce – největší keřový labyrint ve střední Evropě. Oblíbené jsou výlety jindřichohradeckou úzkokolejkou s rozchodem kolejí pouhých 760 mm či výšlap na rozhlednu U Jakuba.

 1. Přes památky do pohádky na Červenou Lhotu

Cyklookruh dlouhý téměř 48 km vede vesničkami s řadou architektonických památek a zajímavostí, jako jsou například Provaznické muzeum Karla Klika či Letecké muzeum v Deštné. Největším magnetem je renesanční zámek Červená Lhota, který se stal dějištěm mnoha českých pohádek. Má cenné interiéry připomínající poslední majitele, v podkroví jsou dětské pokoje plné historických hraček. Lze si zapůjčit loďku a vychutnat si pohled na zámek z vodní hladiny nebo se vydat na procházku pěšinou kolem rybníka.

 1. Zámek Dačice

Státní zámek Dačice přezdívaný „Nový“ prošel nedávno náročnou rekonstrukcí. Prohlídkovou trasu tvoří společenské sály i soukromé pokoje členů rodiny říšských svobodných pánů Dalbergů, kteří si Dačice zvolili na začátku 19. století za své hlavní reprezentační sídlo. Na zámku se dochovalo velké množství předmětů osobní povahy, i cenné umělecké nebo přírodovědné sbírky zaměřené například na ornitologii nebo minerály. Zámek má rozlehlý park a útulnou kavárnu.

Česká Kanada

www.ckanada.cz

Facebook: #ceskakanada

Instagram: @ckanada

 

Turistická oblast Český Krumlov region

Oblast kolem Českého Krumlova láká návštěvníky nádhernou přírodou, starobylými památkami i kulturními akcemi. Meandrující řeka Vltava je přitažlivá nejen v letní sezoně a turistům ukazuje cestu do magického města.

 1. Kláštery Český Krumlov

Unikátní areál klášterů a zahrad v centru města nabízí stálé expozice, sezonní výstavy i bohatý doprovodný program pro celou rodinu: výstavy, koncerty, řemeslné dílny, komentované prohlídky a další zážitky. Tematicky zařízené místnosti v interaktivní expozici lidských dovedností ukazují řemesla, tradiční znalosti nejen středověku a život šlechty v době gotiky a renesance. Expozice Život a umění v krumlovských klášterech přibližuje historii minoritského řádu a stavební vývoj klášterního areálu. Letos je v areálu i velká výstava knižních ilustrací pro děti, jejichž autorem je mezinárodně uznávaný výtvarník Jindra Čapek.

 1. Křížová hora s kaplí

Nejkrásnější výhled na Český Krumlov, horu Kleť a Šumavu je z barokního poutního areálu na Křížové hoře. Osmiboká kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže byla postavena roku 1710. Má silnou duchovní energii a bohatou historii. Stavba je zaklenutá osmidílnou klenbou a pokrytá stanovou střechou korunovanou lucernou s makovicí a patriarším (dvojitým) křížem. První boční oltář je zasvěcen Krumlovské madoně, v dalších jsou výstavy s uměleckou a historickou tematikou. V prostoru s výjimečnou akustikou se konají pravidelné koncerty. Vede k ní křížová cesta a okolí protínají čtyři vycházkové okruhy.

 1. Festival vína

Velmi oblíbenou akcí je Festival vína Český Krumlov®, který servíruje pečlivě sestavený výběr domácích i zahraničních vín, gastronomické speciality, přátelská setkání se znalci vína i podnětný doprovodný program. Devátý ročník se uskuteční od 22. října do 20. listopadu. Zahájení se koná v krásném prostředí vinice na Tramínu v Klášterní zahradě. Přehlídku naplní degustace a prezentace vín, večery věnované párování vína a jídla atd. Nechybí slavnostní otevření svatomartinského vína 11. 11. v 11:11 hodin, spojené s příjezdem sv. Martina, ani tradiční nabídka svatomartinské husy v partnerských restauracích.

Českokrumlovsko

www.ckrumlov.info

Facebook: #ceskykrumlov

Instagram: @ceskykrumlovofficial

 

Turistická oblast Lipensko

Turistická oblast, které vévodí „jihočeské moře“ v podobě vodní nádrže Lipno, se rozprostírá podél toku Vltavy od Stožce až po Rožmberk. Na jihu ji ohraničují šumavské hřebeny, tvořící hranici s Bavorskem a Horním Rakouskem.

 1. Vítkův Hrádek

 Romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách (1035 m n. m.) skýtá nádherné výhledy na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za příznivého počasí lze z její vyhlídkové plošiny spatřit i panorama rakouských Alp. Hrad Vítkův hrádek byl založen v polovině 13. století Vítkem z Krumlova jako správní a obranné středisko nově osídlené oblasti. Inspiroval řadu umělců, například spisovatele Adalberta Stiftera nebo básníka Adolfa Hejduka. Nadšenci, kteří se o něj starají, tam pořádají koncerty a další kulturní akce.  

 1. Schwarzenberský kanál

Unikátní vodní dílo bylo vybudováno na česko-rakousko-bavorském trojmezí podle plánu Josefa Rosenauera před více než 200 lety jako významná dopravní cesta. Sloužilo k plavení dřeva ze schwarzenberských šumavských lesů do Vídně. První plavba se uskutečnila 12. dubna 1791. Kanál dosahuje délky 52 km a propojuje úmoří Severního a Černého moře. K poznávání je nejvhodnější naučná stezka od parkoviště na Jeleních Vrších, která na svých devíti kilometrech délky spojuje mnoho atraktivních částí tohoto technického díla.

 1. Medvědí stezka

Nejstarší naučná stezka v jižních Čechách prochází Chráněnou krajinnou oblastí Šumava. Vede krásnou přírodou šumavských lesů s množstvím zajímavých skalních útvarů. Spojuje železniční zastávky Ovesná a Černý Kříž na trati Český Krumlov – Volary. Stezka zamíří i ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu a další z jejích zastavení je připomínkou posledního šumavského medvěda, podle něhož je pojmenovaná. Je dlouhá 14 km a převýšení trasy je 330 m, zkrácená trasa z Jelení do Ovesné měří 7 km.

Lipensko

www.lipensko.cz, www.tslipenska.cz

Facebook: #lipensko

Instagram: @lipensko

 

Turistická oblast Novohradsko-Doudlebsko

Místo, kde je voda dobrá, krajina mnoha tváří nebo krajina zapomenutých příběhů. I tak lze charakterizovat území formované Novohradskými horami a řekou Malší.

 1. Výlet na Cuknštejn

Tvrz Cuknštejn stojí v nejzápadnější části romantického Terčina údolí v blízkosti Nových Hradů. Téměř kompletně autentická pozdně gotická tvrz z konce 15. století je jedním z nejzachovalejších vladyckých sídel v českých zemích. Zároveň se jedná o vzácný příklad přechodového článku mezi zemanskou tvrzí a panským hradem. Současný majitel je milovníkem historické architektury a lze si s ním předem domluvit prohlídku interiéru. V létě zde bývají i koncerty. Natáčel se tam například film režiséra Karla Janáka Ať žijí rytíři.

 1. Hrady na Malši

Do skupiny hradů kolem řeky Malše patří Velešín, Pořešín, Louzek, Sokolčí a tvrz Tichá. Jsou stále oblíbenějšími cíli výletníků, pro něž jsou dobře dostupné autem, na kole i pěšky. Největším z objektů je zřícenina hradu Pořešín nedaleko Velešína. Hradní muzeum dává nahlédnout do středověkého života v celém regionu Pomalší. Areál Pořešína ožívá pravidelnými koncerty a dalšími akcemi. Otvírá provozy hradní kuchyně a kovárny, kde si lidé mohou vyzkoušet například repliky středověkého brusu, ručního mlýnku na obilí a hrnčířského kruhu.

 1. Naučná stezka s názvem Totalita rozděluje – demokracie spojuje

S dobrými sousedskými vztahy obyvatel Borovanska a severní oblasti Rakouska za éry Rakouska-Uherska i dříve, ale také s jejich zhoršením po nástupu Hitlera k moci, seznamuje naučná stezka začínající u vlakového nádraží v Borovanech. Vypráví také o historii této oblasti za 2. světové války a po ní i o vytvoření železné opony za komunistického režimu. Je určena pro pěší turisty: měří 7,5 kilometru a obsahuje devět informačních panelů. Např. druhé zastavení je u dochovaného betonového bunkru, který je zapuštěn do náspu železniční trati. Dál stezka vede kolem říčky Stropnice, u níž bývala souvislá linie opevnění.
Novohradsko-Doudlebsko

www.novohradsko-doudlebsko.cz

Facebook: #lnovohradskodoudlebsko

Instagram: @novohradskodoudlebsko