Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Dvě tváře krajiny Čimelicka

Denně tudy brázdí stovky aut po hlavním tahu z jihu na Prahu. Brzy vznikne opodál další část čtyřproudé silnice D4. I přes všechny tyto asfaltové šrámy a zářezy v sobě čimelická krajina stále nese hrdě a nezdolně pozůstatky barokních a romantických krajinářských úprav, které si nezadají co do hodnoty s mnohem známějšími komponovanými krajinami Čech.
Beáta Tisucká, Foto: Petr Kubát
13. Červenec 2021 - 11:12

Krajinná památková zóna Čimelicko-Rakovicko leží ve zvlněné krajině na pomezí jižních a středních Čech. Příjemná na pohled láká k procházkám starými alejemi, k tajemným památníkům nebo kolem kamenité říčky Skalice. I Mikoláš Aleš, rodák z nedalekých Mirotic, se tudy rád toulal a zachycoval přírodní scenerie na své první skici.

„Počátky místních krajinných úprav sahají do 18. století, kdy čimelické panství patřilo rodu Bissingenů,“ vysvětluje Marek Ehrlich, vedoucí oddělení specialistů budějovického pracoviště Národního památkového ústavu. „Karel Bohumil z Bissingenu byl v roce 1722 jmenován hejtmanem Prácheňského kraje, tudíž chtěl, aby sídlo a panství reprezentovalo jeho společenskou a kulturní úroveň.“

Ústředním bodem upravené krajiny se stal nový čimelický zámek. Ten byl dokončen v roce 1730 a díky přizvaným italským stavitelům se jedná o skvostnou barokní stavbu. Se zámkem souvisel i vznik okrasné zahrady, která byla spojena s okolní krajinou do velkorysé barokní kompozice. Na pravidelné části zahrady navazovaly štěpnice, u Podkostelního rybníka se pak nacházela kuchyňská zahrada. V zahradě byly umístěny také kamenné kašny a fontány. Hlavní osu zvýraznila dvouřadá lipová alej, která spojovala čimelický zámek s rakovickým zámečkem a hospodářským dvorem. Tuto alej zdobily po obou stranách sochy Jana Karla Hammera, sochaře, který tu po několik desetiletí působil. Sochy byly později odstraněny a umístěny například na hřbitov nebo mostek u Podkostelního rybníka, jejich kopie tu můžeme vidět dodnes. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz