Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Linec: všechny barvy města budoucnosti

Něco málo přes hodinu z Českých Budějovic. A přitom úplně jiný svět. Linec se mění – a říká se také, že Linec vás změní. Tohle město už dávno nepatří jen lineckému cukroví, ale kultuře, umělcům, studentům i turistům. Neokouzluje habsburskou minulostí jako Bad Ischl, není výstavou načančané historie jako Salcburk, Linec má v sobě něco navíc: to město žije teď, pro teď a pro budoucnost.
Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
10. Září 2019 - 10:08

Dřevěná věž trochu houpe. Mraky jsou dnes nízko, černé, až ocelově šedé, bude z nich pršet. Vrhají na Linec zvláštní, až oslnivé světlo. Stojím na věži a myslím na větu, kterou kdysi na fakultě pronesl jeden starý profesor, tehdy řekl: „Každej turista se nejdřív vyškrábe na věž a kouká na město, kterýmu nerozumí.“ Krokoměr v telefonu mi hlásí, že denní cíl pohybu byl splněn, že to město mám už v nohách. Že tuším, co uvidím, protože jsem nejdřív běhal dole, prohlížel si, poslouchal, nechal se pohlcovat prostorem a jeho příběhy.

A stejně vidím místa, kterých jsem si dole nevšiml. Třeba ten žlutý dům na svahu, se stromy a cestou, jako vystřižený z francouzského venkova. Nebo mech na střeše bývalého uršulinského kláštera. Je tu vidět řeka i ocelárna, špičky kostelů, Pöstlingberg s poutní bazilikou a zoologickou zahradou, a hlavně ten typický reliéf krajiny: kopce, průsmyky, kdysi široké koryto řeky, jejíž hladina klesla, aby tu mohli žít lidé. Aby se Linec mohl stát jedním z nejpříjemnějších měst celého Rakouska, místem, které ohromuje a baví.

KELTOVÉ VIDĚLI LENTOS

Začalo to kelty, osadou Lentos. Římané tu postavili pevnost Lentia. Z těch názvů je stvořený pozdější Linz. Že existuje i český výraz Linec, jen dosvědčuje, jak blízké vazby mělo město na české země, především na jižní Čechy. Odcházela sem řada Čechů za prací, zejména Budějovice byly obchodně provázané s Rakouskem daleko silněji než s Prahou. Ty časy se ztratily za hranicemi, závorami a železnými oponami. Doba se ale narovnává a svět je otevřený jako kdysi. Všemu novému jde naproti i rakouský Linec, jehož aktuálním sloganem je Linec: město změn. V tom kreativním městě současnosti, s výrazným vizionářským pohledem, nejsou v centru zájmu jen historické zříceniny, hrady, zámky a kostely. Linec jde s dobou. A je to vidět na každém kroku. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!